Schody domu kultury do wymiany. Rażące zaniedbania dyrektora placówki i urzędników xvideo

46
Schody wejściowe do SOK

Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie przedstawiony został protokół Komisji Rewizyjnej z kontroli doraźnej w Samorządowym Ośrodku Kultury. Komisja starała się ustalić dlaczego nowodębski podatnik po raz kolejny musi płacić za remont schodów i tarasu do budynku. Komisja stwierdziła niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez dyrektora placówki Krystiana Rzemienia, oraz brak właściwego nadzoru nad urzędnikami ze strony burmistrza Wiesława Ordona. Komisja zarekomendowała Radzie Miejskiej i Burmistrzowi skierowanie sprawy do organów ścigania celem sprawdzenia, czy wymienione działania stanowią naruszenie prawa.

Przypomnijmy, że Samorządowy Ośrodek Kultury przeszedł remont generalny, a wartość robót wyniosła 6,5 miliona złotych. Roboty formalnie zakończono w grudniu 2011 roku. Od tego momentu rozpoczął się bieg okresu gwarancji i rękojmi. Wszystkie ujawnione w tym okresie wady winny być usunięte w ciągu 7 dni przez wykonawcę robót i na jego koszt. Tak się jednak nie stało.

Jak ustaliła Komisja Rewizyjna schody nigdy nie zostały prawidłowo wykonane, a przez okres trwania gwarancji i rękojmi wykonawca podejmował jedynie działania pozorne mające sprawiać wrażenie, jakoby dokonuje prac naprawczych. Jak wynika z protokołu komisji, była to jedynie gra na czas w wyniku której Gmina Nowa Dęba jednoosobową decyzją dyrektora Krystiana Rzemienia zbyła się wszystkich praw gwarancyjnych, a miasto pozostało z rozsypującym się tarasem i schodami, które wymagają kolejnego, bardzo kosztownego remontu. Burmistrz Wiesław Ordon, który praktycznie nie sprawował nadzoru nad swoimi podwładnymi i jak wynika z dokumentów de facto zaprzestał interesowania się stanem budynku – wnioskuje dziś do Rady Miasta o zgodę na wydanie ok. 300 tysięcy złotych na gruntowną naprawę schodów i tarasu. 

Rada Miasta definitywnie odmówiła wydania takiej kwoty na naprawę zwłaszcza, że ani dyrektor Rzemień, ani burmistrz Ordon nie mają sobie nic do zarzucenia i twierdzą, że wszystkie podejmowane przez nich działania były właściwe. Obaj odmówili podpisania protokołu Komisji Rewizyjnej i złożyli zastrzeżenia, których treść zamieszczamy wraz z treścią protokołu.

NAGRANIE WIDEO:
Wnioski i zalecenia Komisji Rewizyjnej


PLIKI DO POBRANIA:
1. Treść protokołu Komisji Rewizyjnej
2. Wyjaśnienia Burmistrza. Przyczyny odmowy podpisania protokołu.
3. Wyjaśnienie dyrektora SOK. Dotyczy: Przyczyny odmowy podpisania protokołu.


Zdaje sobie sprawę, że ten protokół jest złamaniem pewnego tabu, gdyż przez wiele lat radni którzy stanowili większość nie podejmowali kontrowersyjnych spraw. Z pewnością, nie byłoby dziś tego tematu gdyby stosowna reakcja była podjęta wcześniej z pożytkiem dla naszej gminy. Co więcej, jestem przekonany, że oczekiwania mieszkańców wobec nowej rady są ogromne .Jeśli nie będziemy reagować, a zamiatać pod przysłowiowy dywan to szybko utracimy zaufanie jakim nas obdarzyli mieszkańcy. Pragnę (myślę, że nie ja jeden) wspólnoty opartej na zdrowych i jasnych zasadach. – mówił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marek Kopeć na podsumowaniu protokołu.

Ani statut gminy, ani inne przepisy nie przewidują dyskusji nad protokołem komisji rewizyjnej. Komisja rewizyjna dostała, od Rady Miasta zadanie i je wykonała. Strony złożyły wyjaśnienia ustne w trakcie kontroli, oraz złożyły wyjaśnienia pisemne – które jak każdy może stwierdzić – nie wnoszą niczego do sprawy. Przepisy nie przewidują również głosowania nad protokołem mającego na celu jego przyjęcie lub odrzucenie. Prawdopodobnie sprawę – zgodnie z zaleceniami komisji – będą badały organa ścigania wobec tego dla dobra potencjalnego śledztwa, wszelkie dyskusje powinny być toczone na forum prokuratury.

[democracy id=”18″]Na koniec warto dodać, że o sposobie prowadzenia inwestycji jak również podejściu do realizacji uprawnień wynikających z gwarancji i rękojmi świadczą dokumenty, oraz archiwalne materiały prasowe. Portal InfoNowaDeba.pl od samego początku informował opinię publiczną o fuszerce i bublu budowlanym, jednakże władze gminy za wszelką cenę starały się zdyskredytować podawane przez nas informacje, a na stronie Urzędu Miasta zamieszczono słynny już artykuł w którym twórcę bubla okrzyknięto mianem „uczciwego wykonawcy„. Warto dzisiaj sięgnąć do tego tekstu i zadać sobie pytanie w czyim interesie działały wówczas władze naszego miasta i dlaczego schodów i tarasu nigdy nie wykonano prawidłowo? Link do tekstu ze strony UMiG: „Remont tarasu SOK- uczciwy wykonawca”.

Na dzisiaj Rada Miasta zabezpieczyła w budżecie kwotę 120 tysięcy złotych na remont schodów, tarasu i wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Komisja Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji ustaliła sposób wykonania robót budowlanych, oraz dokonała rozeznania rynku, że za te kwotę wykonanie napraw jest możliwe. Burmistrz Wiesław Ordon mimo iż jest organem wykonawczym – a więc ma OBOWIĄZEK wykonywać wolę radnych – nie wykonuje postanowień Komisji. Efekt jest taki, że nikt nie czuje się winny, a Dom Kultury wygląda jak wygląda…

/rek

Zobacz również artykuł:
„Debata na temat stanu budynku domu kultury”

 

46 KOMENTARZE

 1. Ordon chce 300 tys zeby więcej kasy poszło do kolbuszowej. Zapewne przetarg wygrałaby jakas firma stamtąd. Za 120 zrobi lokalny przedsiębiorca ale przecież tak być nie może.

 2. Schody, 3 słupki za 25tys, błotniste ścieżki nad zalewem i dwa wychodki za 200 tys. To sztandarowe „inwestycje” Zygi. Rzemo przyszedł w trakcie realizacji budowy soku. Ale szybko się uczył od swojego mistrza i mentora. Ja bym radził zlecić porządny audyt w domu chłopa. Myślę że jakby ktoś przeglądnął rachunki to by odkrył nadleśnictwo bis.

  • Wyglada na to ze autor tego komentarz to poza naszym regionem nigdy nigdzie nie byl prosze w Polske a potem oceniać jak to wyglada wzgledem innych .W zyciu tak jest ze jak jezt w miare dobry gospodarz to sieho gnebi i krytykuje do upadlego jak pada deszcz to wiadomo ze sa kałuże i ziemia jest mmokra i trzeba czasu by to wyschlo tak bezmyslnie sie czepiac wszystkiego to jedna wielka pomylka.

 3. Rewelacje jakie pojawiają się na tym portalu są na poziomie: jedna baba drugiej babie,zaś poziom wypowiedzi oraz artykułów….. Myślę że wiejski głupek skleciłby lepszej jakości treść. Ciągniecie wizerunkowo Nową Dębę bardzo w dół. Czytając wasze rewelacje można odnieść wrażenia, że miasto Nowa Dęba to wiocha zabita dechami, a mieszkańcy to ćwierć mózgi. Wasz poziom dyskusji oraz poziom dziennikarstwa można porównać do poziomu aktorstwa osób występujacych w „ukrytej prawdzie” lub innej szmirze.

 4. Rzemień nadaje się co najwyżej na ministranta a nie na dyrektora Nowodebskiej Kultury.Wchodzi w d…proboszczom bo wie że tu ma poparcie.

 5. Pierdołami się zajmujecie , zajmijcie się lepiej terenami w centrum Dęby i pozwólcie prywatnym inwestorom tam budować , schody tego grajdołu nie uratują a nowe osiedle chociaż wizualnie Dębę powiększy . Najpierw zabrała to ludziom komuna , potem starosta oddał , teraz Ordon chce z powrotem to ludziom odebrać , co za mściwy człowiek z tego owsika …

  • A „najśmieszniejsze” jest to, że większość co dzisiaj jest przez niego krzywdzona to głosowała na niego w 2014 roku bo namalował piękne mapki i żeście się nabrali na to. Twoja sprawa jest ważna i sprawa schodów z dykty paździerzowej też jest ważna. Musimy się pozbyć dziadostwa i złodziejstwa zarówno w przypadku inwestycji jak i w przypadku tworzenia dokumentów planistycznych.

 6. Na plyti na zewnatrz nie ma lekarstwa mamy 4 pory roku i tu problem przymrozki robia swoje tak jest wszedzie gdzie wystepuje pora roku zima plytki pekaja i beda pekac bez wzgledu na to kto by tego nie robil raczej bym nie obwinial tu kogo kolwiek trzeba sie znac choc troche w tym temacie.

  • A jakie lekarstwo jest na poświadczanie nieprawdy w dokumentach i lipne protokoły odbioru?

  • Zobacz schody w UG w Majdanie Król. są usytuowane od zachodniej strony , deszcz , śnieg pełny serwis. Są dłużej jak te w domu kultury , jeżeli dopatrzysz się choćby najmniejszego feleru daj tutaj znać.

 7. Nowa Deba to ladne i nowoczesne miasteczko moim znajomym z poza Podkarpacie bardzo sie podobalo w Nowej Debie byli wrecz zachwyceni to o czyms swiadczy .W takiej gminie wszyscy powinni dzialac na korzyść swojego spoleczenstwa bo jest czas by cos dobrego jeszcze zrobic dotacje unijne kiedys sie skoncza i bedzie wtedy gorzej.Wojenek na takim poziomiw nikomu nie leżą.

  • Mam pytanie. Komu „leży” blokowanie rozwoju Dęby, złodziejstwo publicznych pieniędzy i całkowite podporządkowanie się Kolbuszowej?

 8. Jedno co mozna zrobic to dac wieksze i grubsze plytki i zrobis w taki sposob by woda nie dostawala sie pod spód plytek inaczej nie ma szans zawszemrozik zrobi swoje a schody wylac dobrym betonem i to tez nie da gwarancji ze nie popekaja plytki na zewnatrz to jeden wielki remont i wydatek na lata.Lub zrobic taki podklad by woda sie nie osadzala pod plytkami niestety ale mamy taki klimat w naszym kraju.

 9. Wszędzie jest tak jeśli ktoś jest winny ponosi konsekwencje, materialne, zostaje z zwolniony itp. Niedopełnienie obowiązków to poważny zarzut. W każdej normalnie działającej strukturze tenpan by nie pracował. A tu proszę. Tak sobie dumam czy to tylko tyle z jego strony czy dopiero jest to wierzchołek góry lodowej w jego wykonaniu, bo mam nieodparte wrażenie że cdn nastąpi.

 10. Może Radni zajmijcie się osobami zajmującymi (opiekującymi) się dziećmi w Przedszkolu i Żłobku na Leśnej. Proszę o sprawdzenie list ile dzieci jest lub było chorych przez nadgorliwą opiekę tych Pań w sezonie zimowym…… i czemu dzieci bez pozwolenia i wiedzy same opuszczają ten obiekt oraz w jakim stanie rodzice ich odbierają czy Ci Opiekunowie nie powinni zawiadomić właściwych organów . Może trzeba powoli zrobić czystki Państwo Radni nie tylko Wójt Schody i Woda bo to szlak trafia jak dziecko ciągle choruje .
  I komu zależy na niemodernizowaniu tego Przedszkola Żłobka przecież to relikt Komuny wraz z obsługą gdzie Ci rodzice mają oddawać Swe pociechy do Rozalina ….

  • # mario Spokojnie i cierpliwości trochę. Mam nadzieje , ze ta rada uprzatnie te Stajnie Augiasza, ale czasu potrzebuje przecież i nie wszystko naraz da się robić. Tak trudno to zrozumieć. Przecież wcześniej też jakieś rady były, a pretensji jakby nie.

 11. Pare osob z przypadku dostalo sie na radnego gminy i teraz beda siac ferment i niezgode przez cala kadencje zapominajac ze Pana Ordona wybrala ta spolecznosc 70 % poparcia gdyby zle rzadzil to byburmistrzem by nie byl mi jako mieszkancowi to jest wstyd za takie osoby co tylko wojenka ich interesuje szkoda czasu na takie zagrywki czas ucieka .Trzeba wspólnie zastanowic sie co jeszcze dobrego mozna zrobic dla naszego miasteczka dopuki mozna i sa jeszcze srodki z UE .Z klikami czas skończyć.

  • Można wspólnie usunąć osoby zajmujące stanowiska publiczne mające skłonności do złodziejstwa i po prostu słabe i szkodzące naszej gminie. Wiesiek zrobisz to? Po co wojujesz o te nieuczciwe miernoty? Masz jakis biznes w tym? Nie mścij się na mieście w którym większość była na nie i w którym przegrałeś sam ze sobą bo ludzie dali ci czerwoną kartkę. Nie rozpamiętuj przeszłości tylko dla dobra gminy skup się na tym co dobrego możesz zrobić współpracując z radą miasta której ludzie dali mandat do sprawowania władzy. Nie niszcz samorządu.

 12. Stanowiska publiczne nie służą do tego by wchodzić w układy z wykonawcami robót budowanych i wspólnie okradać społeczność gminną. Dość złodziejstwa i niekompetencji.
  P.S. Ktoś wcześniej wspomniał o audycie zewnętrznym. Warto o tym pomyśleć. Mogłby pokazać ciekawe informacje o SOK, SOSiR i UMiG oraz PGKiM

 13. „W tym czasie nie był zatrudniony ekspert od budownictwa”, – ładne kwiatki, wielomilionowy budżet na inwestycje, wydawanie środków publicznych na budownictwo, dotacje, rozliczanie, odbiory, podpisywanie umów, egzekwowanie gwarancji i brak eksperta od budownictwa. Ewidentny zarzut niegospodarności. Albo inne: „farba nie pęka, tylko ściana pracuje, która nie była przedmiotem remontu” – no to jak był przygotowany projekt na remont kapitalny budynku za 6 mln. zł ? Dlaczego projekt remontu nie uwzględniał wzmocnienia ściany ? Jak w projekcie została potraktowana dotychczasowa konstrukcja budynku, w tym konstrukcja i podbudowa pod słynne schody ? Dlaczego nie sprawdzano jakości projektu, za który lekką ręką zapłacono kilkaset tysięcy zł ? Kolejna niegospodarność. Ale wszystko zależy od interpretacji i podejścia organu.

 14. Wiesław Ordon i te jego wojenki z Radą Miasta nikomu ani niczemu nie służą. Po co wojenka Ordona przeciw większości w Radzie, po co wojenka Ordona przeciw miastu i wioskom, po co trzyma drobnych cwaniaczków na stanowiskach, np. Dyrektor SOK, pseudomecenas, pseudoprezes pgkim . To ludzie nastawieni nie na budowanie czegoś, a na walkę o własne interesy – dobro gminy się dla nich nie liczy

  • Dobra robota Rado Gminy!!! Najwyższy czas pogonić tych przydupasów. Na 4 świata strony, do Kumorowa, Majdanu itd itd. Znajdą się wtedy miejsca pracy dla ludzi z Nowej Dęby, którym chce się pracować ale nie pasują do obecnego układu i pracy tu nie mają. Nowa Rado, życzę Wam powodzenia!!!

 15. To nie jest wojenka Wisława Ordona przeciwko większości w Radzie Gminy, ale wojenka większości Rady Gminy przeciwko Wisławowi Ordonowi

  • Brawo Rada Gminy trzymac tego Wojta krotko i od czasu do czasu dac mu popalic

 16. @Mieszkaniec,jesteś po prostu naiwniakiem ,który wierzy że jakieś oszołomy po dojściu do koryta zmienią Twój marny los.Niektórzy potrzebują sparzyć się żeby się o czymś przekonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here