1 Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych – ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA!

21


Z inicjatywy Stowarzyszenia POGOŃ Nowa Dęba, oraz grupy Nowodębscy Patrioci odbył się 1 Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych w którym udział wzięło ok. 80 zawodników z Nowej Dęby, Tarnobrzega, a nawet Ostrowca Świętokrzyskiego.

Inicjatywa miała na celu upamiętnienie polskiego podziemia niepodległościowego. Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!”

Podczas nowodębskiego biegu, zawodnicy mieli do wyboru dwie trasy. Pierwsza o dystansie 1963 metrów miała swój symboliczny wymiar, gdyż odnosiła się do roku 1963 kiedy to zginął ostatni Żołnierz Wyklęty. Dystans drugiej wynosił 6 kilometrów i przeznaczony był dla bardziej doświadczonych biegaczy. Dla uczestników i zwycięzców biegu przygotowano skromne upominki. Każdy z nich mógł również liczyć na darmowy poczęstunek: herbatę i kiełbaskę z grilla.

Poniżej prezentujemy zwycięzców obu biegów:
1) Dystans 1963m.: 1m. Adam Olucha. 2m. Bartłomiej Rębisz. 3m. Marcel Prokopiuk.
2) Dystans 6 km open: 1m. Mariusz Turczyn. 2m. Konrad Robak. 3m. Bogdan Zmitrowicz.
3) Kategoria junior. 1m. Marek Mangione. 2m. Maciej Sudoł. 3m. Klaudia Zięba.

Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowo-zdjęciowej z Biegu:

 

 

Organizatorzy pragną pogratulować wszystkim uczestnikom biegu i wyrażają nadzieję, że spotkamy się  w w tym samym, a nawet większym gronie za rok.

Jednocześnie składają podziękowania sponsorom:

 1. „DĘBOWA SPIŻARNIA” – sklep mięsny z Nowej Dęby, ulica Kościuszki.

 2. ProPatriae – Sklep odzieżowy www.propatriae.pl 

 3. ŚWIAT KSIĄŻKI – Wydawnictwo

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

21 KOMENTARZE

 1. Piękna bieżnia , ładne budynki , czy przypadkiem nie zostało to zbudowane za Ordona ? Toż to niepodobna że to jeszcze stoi , przecież w kampani miało się rozlatywać …

 2. Przecież zalew był remontowany z podatków wszystkich mieszkańców, a nie z kieszeni władzy. To dobro wspólne, a nie prywatny folwark.

 3. Wielki szacun dla Organizatorów, dla wszystkich uczestników w szczególności dla najmłodszej dziewczynki która przebiegła ten pierwszy dystans! oby więcej takich imprez!

  Cześć i chwała!

  • Dokładnie fajnie że startowała :) Frekwencja dopisała ale kto wie może w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej :) I więcej rodzin z dzieciakami :)

  • Brawa dla organizatorów i uczestników tych biegów. Kibicowałem tej dziewczynce i byłem trochę zawstydzony, że ona dała radę, a ja byłem tylko obserwatorem. Może za rok…

 4. Idąc twoim tokiem rozumowania to jedna połowa Polaków nie powinna jeździć drogami wybudowanymi za PISu a druga za PO. Nie wspomnę o SLD oni to już w ogóle nie powinni z niczego korzystać bo od lat rządzi prawica. A tak zapytam to od kiedy zalew jest prywatną własnością jakiegoś urzednika ? Weź mnie nie rozśmieszaj :D buhahahahaaaaa

  • Natomiast Ostapko przez całą poprzednią kadencję walczył o to by zalew zmodernizować. Organizowane były z jego inicjatywy komisje i zebrania mieszkańców. Wszystko jest w prasie. Ponadto Ostapko walczył o to, żeby zalew zrobiony został DOBRZE i żeby nie było fuszery jak na plantach. Ordon jednak wiedział swoje i proszę.. ścieżka rowerowa się zapada, asfalt pęka. Te drewniane bale już pozieleniały (zapewne są bez impregnacji) i też pękają. A przecież dopiero co oddano to do użytku. Oczywiście banda kolesi się dorobiła majątków na tym że pozamieniono materiały. Ciekawe dlaczego Ordon nie protestuje wobec takiej bezczelnej zamiany materiałów na szkodę miasta?

  • A pamiętacie jak protestowali przy odbiorze basenu krytego? Wtedy nie podobał im się nawet kolor płytek. Sądzili się z wykonawcą i ostatecznie wszystko przegrali. Mowa o ostatnim etapie budowy, czyli wykończeniówce, którą robiła firma z ND.

 5. Ludzie no bez jaj….piękna inicjatywa biegu, fajna impreza, sportowa, propagująca wiele dobrego(aktywność i patriotyzm) a tu jak zwykle podteksty polityczne, zarzucanie sobie wszystkiego i wypisywanie co jest czyja zasługą :( moglibyscie chociaz raz nie smiecic tu pierdolami nie związanymi z tematem? O wiele lepiej by to wyglądało. PS. Brsawa dla organizatorów i uczestników, zwłaszcza dla malej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here