Czujemy się bezpieczniej?

42

24.03.11r.


79% Polaków czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy, prawie dwie trzecie uznaje Policję za skuteczną, a 64% respondentów dobrze ocenia pracę funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w okolicy ich miejsca zamieszkania. Policja jest coraz bardziej skuteczna, a Polacy boją się coraz mniej. To wyniki badań społecznych przeprowadzonych w styczniu 2011 roku na próbie liczącej ok. 17 tysięcy osób.

Komenda Główna Policji w styczniu 2011 roku zleciła przeprowadzenie badania opinii publicznej. Polskie Badanie Przestępczości (PBP) do tej pory zrealizowano w czterech edycjach. Poszczególne części zostały przeprowadzone w styczniu 2007, 2008, 2009 i 2011 roku. Badanie prowadzono na próbie ok. 17 tysięcy Polaków. W porównaniu z poprzednimi edycjami wyniki w styczniu tego roku są najlepsze.

Polaków zapytano o skuteczność Policji w walce z przestępczością. Prawie dwie trzecie respondentów uznaje Policję za sprawnie działającą. W porównaniu z poprzednią edycją badania, oceny skuteczności Policji wzrosły o 2 punkty procentowe (z 57% do 59%). Jest to najlepszy wynik od 2006 roku, kiedy to pytanie po raz pierwszy pojawiło się w badaniu (wzrost o 11 punktów procentowych).


Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana/i okolicy jest: bardzo skuteczna, raczej skuteczna, raczej nieskuteczna czy też bardzo nieskuteczna? (Oceny od V 2006 do I 2011) (w %)

Znaczna część społeczeństwa pozytywnie ocenia pracę Policji. 64% Polaków dobrze ocenia pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania respondentów. To o 1 punkt procentowy więcej niż w ubiegłym roku.


Wykres nr 2. Jak ocenia Pan/i pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana/i miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)? (Oceny od V 2003 do I 2011) (w %)

Zdecydowana większość mieszkańców Polski deklaruje wysokie poczucie bezpieczeństwa. 79% Polaków czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy. Przeciwne odczucia wyraża mniej niż jedna piąta badanych (17%). W porównaniu z poprzednią edycją badania odsetek osób, które czują się bezpiecznie po zmroku wzrósł o 2 punkty procentowe. Od 2007 roku ten odsetek sukcesywnie rośnie. Ponadto 3% osób deklaruje większe poczucie bezpieczeństwa. Jest to najlepszy wynik od marca 1994 roku.


Wykres nr 3. Czy czuje się Pan/i bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku? (Odpowiedzi od III 1994 do I 2011 roku) (w %)


———————————————————————————————————-

————————————————————————————————————-

42 KOMENTARZE

 1. [b]Statystyka to jeden rodzaj kłamstwa. Jest prawda, gó…no prawda i statystyka……
  Ja tam nie czuję się bezpieczna. Zwłaszcza gdy mnie nagabują żule pod Tebinem o złotówkę na truskawkę. [/b]

 2. Jak ocenia Pan/i pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana/i miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)?

  nie policji

 3. A te zadymy pod Jorgulą co bija do nie przytomnosci ?
  W lasku kolo basenu czasem strach przejśc w nocy bo nawaleni szaleją, butelkami rzucaja jak popadnie, co efektem pełno szkła na ścieżkach …

 4. A siedzący na ławeczce koło basenu to lepiej się zachowują. Mlodzi, którzy tam siedzą czują się bezkarni a po imprezach czystość wokół ławki wiele zostawia do życzenia. Wstyd bo nawet kosza na śmiecie tam nie ma.

 5. Do komendata policjii .Jak się skończyła sprawa z tym policjantem co bił sie po pijaku w Dębiance z gettem czy został jakoś ukarany

 6. podobno takowy policjant zaczoł nadużywać władzy w stosunku do bezbronnych mieszkańców naszego miasta.nadmieniając * i co teraz*

 7. jeżeli ja biję zone codziennie a TY nie bijesz zony wcale to statystycznie kazdy z nas bije zone co drugi dzien

  statystyka to bardzo zreczne narzedzie do manipulacji poniewaz wielu uwaza ze ja rozumie choc tak na prawde nie ma o niej pojecia

 8. Z tymi statystykami to tak jak z tym policjantem bijącym się w Dębiance… Z potyczki słownej zrobiła się jakaś "wielka bitwa". Ja tam byłam i wiem ,ze żadnej bójki nie było…

 9. Tak to może i było , ale szkoda że ten policjant nie zrobił nic z Tymi przez których w naszym mieście strach wyjść wieczorem na ulicę. Bo jeżeli mówimy o chłoptasiach z getta to każdy z nich powinien za odezwanie się do policjanta (może i wypitego i po pracy) "ty psie "stanąć przed Sądem w Tarnobrzegu. Następnym razem trzy razy zastanowił by się co mówi…….. tyle na ten temat. Panów z getta możemy zobaczyć praktycznie co dziennie pijących alkohol przed blokiem 3 na Jana Pawła II, oraz zakłócających nam ciszę nocną. A może to są te osoby bezbronne w stosunku do których policjanci nadużywają władzy?

 10. naprawdę ,przeczytałam wszystkie komentarze i stwierdzam , że nic mądrego w nich nie jest napisane.

  policja w Dębie !? – mało szkodliwa, aczkolwiek przydatna, żeby tylko nie zgarniali za fajki i alkohol, bo to na prawdę bezsensowne działanie w tych czasach.

 11. Policja? Było dobrze do czasu kiedy jeden z policjantów nie zniszczył dyżurnego, który przyjmował zgłoszenia. Można było pójść na Policję po południu (po pracy) i cokolwiek zgłosić. Teraz to staję się przed drzwiami przyciska jakieś guziczki i co z tego jak nikt nie odbiera tego domofonu bo w budynku nie ma policjantów. Apel do naszych władz zróbcie wszystko żeby dyżurny był na policji w Nowej Dębie. A jezeli chodzi o bezpieczenstwo to nie jest zle. Pilnuje nas straz miejska……..

 12. Do (9 wiemy ze policjant po słuzbie bo po cywilnemu naprał człowieka w Dębiance ,to dorze zrobił bo człowiek był z tzw. Getta był z getta a takiego wolno bić po ryju .Ciekawy jestem co na to Komendat i służby Wewnętrzne w policji.
  Meeg zapytaj właściciela czy skandal z policjantem był w Dębiance czy nie .Społeczeństwo od przedstawicieli prawa powinno trochę więcej wymagać.

 13. Ciekawy jestem kto się wpisał pod numerem"9"- czyżby któryś ze stróżów prawa? ( kto był to wie jak było) pozdrawiam !

 14. Ludzie dajcie se już **** siana. Zgadzam się z 10 ,ze niektórzy panowie z getta powinni dostawać codziennie po ryju tak dla zasady… A afera tak owszem była, ale nikt nikogo nie bił.

 15. [size=16]A dlaczego mamy przestać ,mam nie chodzić do Dębianki na kolację bo jakiś Pan Policjant po służbie z kolegami pijany w sztok da mi po buzi ,nie Panie administratorze ,takiego zachowania nie trzeba i nie należy tolerować .Żądam od Odpowiednich Służb zajęcia się delikwentem.Policja służyć ma zupełnie do innych celów a nie bicie klieentów .Takie jest moje zdanie i wielu moich przyjaciół .[/size]

 16. Akuratnie w Dębiance podczas tej sytuacji o której piszecie były same aniołki jeden z Getta zadymiarz którego nie jeden raz widziałem jak wszczyna zadymę. Wiec sadzę że nawet jak tam było to dobrze ze dostał od policjanta. I może człowieczek o ksywie zaczynającej się na A……. siądzie na tyłku i zajmie się porządnym życiem a nie sianiem zadym jak nastolatek.

 17. No tak. to pozwólmy wymierzać sprawiedliwość pijanym policjantom .Masz coś nie po kolei.Samo to że taki czyn jest naganny i policjat powinien stracić pracę o ile jest winny oczywiście .W normalnych krajach tak jest.Oczywiście powinno się sprawę wyjaśnić i winnych napiętnować.Mam nadzieję że sprawiedliwości stanie się zadość Tego żąda Społeczeństwo Nowej Dęby gdyż to z naszych podatków policja ma na paliwo B)

 18. oj Tam Wszyscy Święci sie znaleźli… jedziecie po Chłopaku jakby nie wiadomo co zrobił … policjant, ksiadz czy zakonnica to tez zwykły człowiek wieć nie rozumiem Waszej przepychanki … ciekawa jestem czy każdy z Was jest taki Aniołek i nigdy z nikim potyczki recznej nie mial… wiec" wystap przed szereg ten kto jest bez skazy i rzuć pierwszy kamien " Amen:PP

 19. ale już odpuście! Niewiem z kim trzymacie, ale robicie krzywdę i chłopakom z getta i temu policjantowi…. Był po cywilnemu, każdy jest tylko człowiekiem… ważne jak zachowali się póżniej…znam chłopaków z getta -to fajne chłopaki… niewiem komu zależy, żeby podbijać ten temat…

 20. Mam pytanie czy nasza Policja i Straż Miejska tylko patroluje radiowozami, niemożna nimi wszędzie wjechać gdzie są rowery ?????
  Chyba że to jest wstyd dla nich…..A ponoć Straż Miejska dostała…

 21. Ja pamiętam czasy jak Straż Miejska jeździła rowerami na służbie. Może nowy Pan Komendant Straży Miejskiej z powrotem wprowadzi takie patrole?? Czekamy na odpowiedź.

 22. Welcome to [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store. Dear, we have a lot [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for. gucci men shoes, gucci women shoes, gucci low shoes and so on.If you have not time to buy gucci shoes. You can order from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. We will send you order from [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here