Czy kolejny plac zabaw dla dzieci zostanie zniszczony przez wandali ?

48

02.06.2012


Materiał nadesłany przez Czytelnika

Na placu pomiędzy blokami przy ulicy Kościuszki w Nowej Dębie powstaje piękny plac zabaw dla dzieci, ale jak wynika z relacji mieszkańców w godzinach nocnych coraz częściej widywane są tam osoby spożywające alkohol, a w konsekwencji doprowadzając do niszczenia zamontowanych tam urządzeń. Czy tak ma być i dlaczego, o to warto zapytać naszych „włodarzy” ?

Dlaczego ? Otóż w godzinach wieczornych i nocnych szczególnie w okresie sprzyjającej aury pogodowej, młodzież i dorośli po suto zakrapianych imprezach muszą gdzieś odpocząć w drodze powrotnej do swoich pieleszy. Oczywiście „przystankiem” w tej wyjątkowej podróży, stają się place zabaw dla dzieci.

Taki przystanek nie obywa się bez kolejnej lampki „wysokogatunkowego wina”, czy też butelki dobrego „browaru”, ponieważ należy zregenerować siły na dalszy „marsz”, albowiem jak mawiali nasi przodkowie „Polacy jak się rozchodzili, to po jednym wychylili”.

Czasami te przysłowiowe lampki, tudzież „browary” stają się przedsmakiem dobrze rozpoczynającej się imprezy niejednokrotnie przerywanej „rykiem zarzynanego zwierzęcia” bo trudno podobne odgłosy wydawane przez ludzi nazwać śpiewem.

Wszystko to odbywa się oczywiście na terenie ogrodzonego placu zabaw dla dzieci – tu należy zaznaczyć słowo ogrodzonego.

Nasuwa się też kolejne pytanie, czy mieszkańcy, którzy poświęcają własne pieniądze nie prosząc „włodarzy” Nowej Dęby o jałmużnę muszą ponosić koszty ich naprawy ? A przecież zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego jest jednym z zadań własnych gminy. W celu jego realizacji gminy m.in. tworzą straże miejskie, finansują Policję, wspierają programy walki z przemocą, a także organizują pozaszkolne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dotychczasowe działania gminy w tym zakresie pozostawiają wiele do życzenia.

Oczywiście zaraz usłyszymy słowa „teren jest patrolowany” lub też „to wasze dzieci”, ale należy zastanowić się nad innym problemem. Skoro ludzie nie czekają już na żadne obietnice ze strony byłych i przyszłych kandydatów w wyborach i sami gotowi są poświęcić swoje pieniądze, aby chociażby dzieci miały gdzie spędzić czas, to czy „urzędnicy” nie powinni wspierać takie inicjatywy? Jak widać w Nowej Dębie nie powinni ! Bo lepiej poświęcać środki publiczne na tak zwane priorytetowe cele, którym na przykład jest „Łuzyk w Cyganach”, aniżeli wesprzeć już te które ludzie sami finansują.

W tym miejscu jeszcze raz wypada podkreślić, że urządzenia zabawowe finansowane są ze środków Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, administrującej bloki przy ulicy Kościuszki, zatem samych mieszkańców oraz okoliczne Wspólnoty Mieszkaniowe. Inicjatywa wydaje się jak najbardziej trafiona, jednakże jak można zauważyć, trudno doszukiwać się jakiegokolwiek jej wsparcia ze strony Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Zapewne podniosą się głosy w stylu „wicie, rozumicie”, bądź „co chcecie przecież jest dobrze” i „skoro sami sobie wybudowaliście to sobie pilnujcie”, ale będą one świadczyły tylko o tym, iż w Nowej Dębie zaczyna się coraz mniej myśleć o jej mieszkańcach, a przypomina się o nich tuż przed wyborami.

Aby oszczędzić czas na rozmyślania włodarzy zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy można zaproponować proste rozwiązanie, otóż oświetlenie placu zabaw, a nawet montaż chociażby jednej kamery przemysłowej, gdyż wiadomym jest fakt, iż dobrze oświetlony lokal odstrasza klientelę wątpliwej jakości moralnej.

Tekst i zdjęcie: J.R. Zew

48 KOMENTARZE

 1. "gdyż wiadomym jest fakt, iż dobrze oświetlony lokal odstrasza klientelę wątpliwej jakości moralnej. "

  Gdyż wiadomym jest fakt, iż pod latarnią zawsze najciemniej.. bo gdzie jest najwięcej jest przekrętów…? Przy Rzeszowskiej 3 .

 2. Na Kościuszki 106/108 co noc orgie i pijaństwa i darcie mordy do rana.Policja i miejskie omijają z daleka.Aby dniówka zleciala i do emeryturki cieplej.

 3. " będą one świadczyły tylko o tym, iż w Nowej Dębie zaczyna się coraz mniej myśleć o jej mieszkańcach, a przypomina się o nich tuż przed wyborami."

  Jak zawsze….

 4. A po co w ogóle ta Straż Miejska??!! Nawet jak się zadzwoni o pomoc i wysłanie patrolu na interwencje, to oczywiście czasami wyślą taki niby patrol… ale panowie przejada sobie autkiem spokojnie i jada dalej na herbatkę w cieplutkie miejsce!Bo niby po co sie przemęczać i trzeba by wysiąść z autka, a jeszcze jakby trzeba było za kimś np, pogonić!! To juz za wielki wysiłek dla tych bardzo spracowanych panów! Żenada!

 5. Zgadza się znam ten temat z autopsji, gdyż od kilku miesięcy mieszkam w Nowej Dębie i akurat daje się ten problem zauważyć bezspornie. Po prostu mam dość " bydła". Jeżeli napisałem nieprawdę proszę o tego jasny przykład. Tekst typu [quote]AUTOR – WĄTPLIWEJ JAKOŚCI MORALNEJ[/quote] jest śmieszny bo nie znasz mnie człowieku bo cóż możesz o mnie napisać (powiedzieć).

 6. Pianka mieszka gdzieś indziej, nie zna tematu ale błysnąć wątpliwym ( w obecnej sytuacji ) intelektem chce . ]Pianka z autopsji wiele ZNA.

  język autora nie do przyjęcia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kult w Opolu …. szok.. ale pozytywnie było

 7. Jasne, ponarzekaj na straż miejską, będziesz fajniejszy, ktoś tam ci przyzna rację, ważne aby było krzykliwe, a to że nagina fakty to nikt się nie martwi, nie? Skoro tak piszesz to znaczy że masz bardzo mało informacji zdobytych na ten temat, nie masz o czym pisać więc piszesz bzdety.
  "Nawet jak się zadzwoni o pomoc i wysłanie patrolu na interwencje, to oczywiście czasami wyślą taki niby patrol"
  Czasami, niby patrol…. skąd ty się urwałeś? SM ma [b]obowiązek[/b] przyjechać na każde wezwanie, nikt nie olewa sprawy, czyli nawet jeśli zatrzaśniesz się w miejskim szalecie to i tak do Ciebie dotrą.
  "ale panowie przejada sobie autkiem spokojnie i jada dalej na herbatkę w cieplutkie miejsce!" Hahahahahahahahah, powinieneś pracować w "Fakcie" bardzo opiniotwórczej gazetce.

  "Bo niby po co sie przemęczać i trzeba by wysiąść z autka, a jeszcze jakby trzeba było za kimś np, pogonić!!"
  :) Brak słów. "Mieszkaniec", proszę jeżeli nie wiesz, nie pisz nic. Chyba że możesz swój wpis czymś uzasadnić niż tym co mówią wszyscy?

 8. Mlodzi ludzie potrzbuje czasem wyjsc na browar w tzw plener a ze w nd jest las w srodku mista to kto moze tak tez korzysta tak jest wszedzie a co do ms kazda praca jest inna ale nigeryjczykow nikt nigdy chwalic nie bedzie tylko oceniac im nada

 9. Do #12
  Stary wiem ,że fajnie się drzemie w straży ale to nie bedzie trwało wiecznie.Proponuję ćwiczyć mycie naczyń-Zlewak w UK będzie czekał.

 10. [quote]Mlodzi ludzie potrzbuje czasem wyjsc na browar w tzw plener [/quote]
  tylko dlaczego ten plener zasrywają. to świnia mimo, że jest zwierzenciem nie sra tam gdzie pije albo je.

 11. dlaczego wszelkie przetargi wygrywają firmy z dalekich miast, czyżby to była prawda że pod stołem coś dają, a że z dalekich stron to się nie wyda:|

 12. Ja rozumiem napić się pod chmurką, nawet wieczorem, czy nocą, powracając z pierwszej bitwy walczyć dalej. [b]Ale wandalizmu i nocnego darcia mordy nigdy nie będę tolerował.[/b]

 13. NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY,NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY, NIE DLA LUBERY

 14. [quote]Moralność jest jednym ze społecznych systemów normatywnych (systemów norm społecznych, zasad).[/quote]
  Dlatego każdy człowiek ma prawo do oceny zwłaszcza gdy te normy są aż nadto naruszane. Obecnie jest tak, że ten kto stosuje się do tych norm uważany jest za dziwaka a ten kto je narusza jest "mistrzem". Nie ! Nie zgadzam się z tym i dlatego każdy [b]człowiek [/b]ma "certyfikat" do oceny "zwierzęcych" zachowań. Bo ja oprócz praw znam swoje obowiązki.

 15. TAK DLA ORDONA,TAK DLA ORDONA, TAK DLA ORDONA,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONA ,TAK DLA ORDONAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA TAKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK DLA ORDONAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:(

 16. Internauci piszą prawdę, brak jest szacunku dla mienia publicznego przez pseudo młodzież ale odpowiednie służby ustawowo powołane do ochrony tego mienia nie chcą widzieć problemu. Tu są zainwestowane nasze pieniądze i płacimy podatki do kasy miasta, więc do roboty panowie w mundurach.

 17. #21 A czymże jest Moralność?
  Ja ateista staram się,żyć w zgodzie z jednym przykazaniem – aby nie robić bliźniemu swemu co tobie nie miłe / do kwadratu. Staram się przynajmniej. Kobietę w XXI w. będą kamienować – za nie moralne zachowanie! W ''zachodnim'' /''cywilizowanym'' – abstrakcja.. A założę się,że część z Was nie ''moralnie'' uciech dyskretnie zaznawała.. I moralność jak oceniać? Proszę odpowiedzieć.. piankapouliteranowa.

 18. Tylko przyklasnąć takiemu postępowaniu, że Ty jako ateista żyjesz chociażby zgodnie z jednym przykazaniem. Trudno odnieść się do podnoszonej kwestii "uciech", gdyż temat dotyczy "zbydlęcenia ludzi". Jak sam(a) zauważyłeś(aś) DYSKRETNIE, czyli nie idę do nikogo pod dom i nie ryczę jak wół na żeś prowadzony, odurzony wcześniej bełtem.

 19. Jest to system norm społecznych, zasad, czyli kto się do nich nie stosuje jest chamem, barbarzyńcą, świnią. Jak się okazuje każda dyskusja z człowiekiem myślącym doprowadzi do celu. Było mi miło. Do następnego artykułu.

 20. Ps- ponoć gimbusy / na katechezie z Dekalogu 9 – tak to recytują : [b]Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremnie..[/b]:)
  Takie to jakieś takie :|

 21. to jak widać po Twoim tekście nie wielu znasz katolików, równie dobrze można powiedzieć, że wszyscy ludzie to złodzieje, ale najwyraźniej oceniasz katolików swoja miarą.

 22. Jak dobrze że się wyprowadziłem na obrzeża N.D. cisza, spokój.

  Proponuję zainstalować wyższe ogrodzenie a plac otwierać w określonych godzinach, przecież dzieci się nie bawią po dobranocce, lub zrobić specjalne miejsce dla tych co chcą podrzeć mordę w niebogłosy pijąc przy tym trunki wysokoprocentowe.

  A tak przy okazji, gdyby polski rząd ruszył głową (a z tym to jeszcze z tysiąc lat im zejdzie) to by zalegalizował marychę, wówczas takich zachowań by nie było, a przynajmniej w mniejszym procencie.
  Najwidoczniej chcą by tak się działo i wódę tolerują.

 23. Przepraszam za ponowny O.T.
  Moja Siorka jest protestantką, miałem przyjemność być na jej ślubie (bezalkoholowym:(:(:o:D) i rewelacja!! Pastor / 3-jka dzieciaków !/ msza i celebra bez zbędnych ozdobników i''[b]kazanie[/b] -obłęd! Chrześcijaństwo 100%.. Mnie poruszyło. Katole zabijają wiarę ,[b]Idee[/b]chrześcijan – Tobie Panie mieczem,tfu! jadem służymy!
  (Generalizuję rzecz jasna / jest masę przyzwoitych i kochanych ludzi tej orientacji;)) ale ich '' personel naziemny'' robi [b]RZECZY WIELCE NIE STOSOWNE[/b]. Jeśli uraziłem – przepraszam.

 24. troszkę (mnie to nie uraża) ;) w kk też się trafiają bez alk i z dobrym kazaniem. Takie, że celebrans ma dzieci też cóż jak to nazwałeś "personel naziemny" bywa różny ;) Imho taki a nie inny obraz kk po części kreują media wyciągając jedne zdarzenia a ukrywając inne. Dla wielu nie bez znaczenia jest również pewien (nierozwiązany do dziś) balast historyczny.

 25. a – też się trafiają… (czyli wyjątek)
  b -''celebrans'' ma dziecaki [b][b]Legalnie[/b][/b]
  c – a media jakie ukrywają a wyciągają [b]inne?[/b]
  d. K.K.** vs k.k.* jest ubogi i czyni posługę za ''Bóg zapłać" …

  **K.K – Kościół Katolicki.
  *k.k – kodeks karny.

 26. ad a). Jeśli znajdziesz miejsce z "personelem" na odpowiednim poziomie to masz za każdym razem ;) Jest to także jakaś pochodna współuczestników bo język musi zostać dopasowany do większości odbiorców. Dużo by pisać ale chyba niema potrzeby bo jestem pewien, że wiesz o co chodzi :)
  ad b ). no raczej nie bardzo ;)
  ad c). z doniesień popularnych tv, gazet itp. można by odnieść wrażenie, że katol to moher co jak sam zauważyłeś jest nadużyciem. Żeby była jasność nie mówię, że to źle że wyciągają pedofilie i inne historie. (Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że to jest bardziej medialne niż to co dobre)
  ad d). był ubogi, później przyszły (w mojej ocenie złe czasy) i stał się bardzo bogaty. Znam wielu takich którzy czynią za "Bóg zapłać"
  @kk oczywiście moja literówka, przepraszam.

 27. Kada religia, każda, bez wyjątku to wielka bzdura i próba wytłumaczenia sobie czegoś niewytłumaczalnego.

  Czy myślicie że gdyby nam od młodych lat nie wpajano tych wiadomości to bylibyśmy jacyś gorsi, źli, zabijalibyśmy co krok itp?
  Otóż NIE! więc po co ten cały niepotrzebny bałagan ???

  Ludźmi się lepiej steruje za pomocą religii, wódy itp.

 28. 1. Zatem jeśli wielką bzdurą jest każda próba wytłumaczenia sobie czegoś niewytłumaczalnego to wielką bzdurą jest każda nauka ;)
  2. Jak powiedział pewien mądry (jak ich nazywacie "Canes Domini"?) ten "bałagan" jest dla tych którzy go potrzebują. Jeśli nie potrzebujesz to ok Twoja sprawa, ale dlaczego mówisz innym czego mają potrzebować?
  3. Żeby była jasność osobiście jestem przeciwko wymuszaniu po obu stronach

 29. Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że to jest magik który w kwiecisty sposób opowiada o pewnym szczególnym znanym od lat przykładzie z teorii zbiorów i w sposób logicznie kruchy przekracza zakres nauki w obrębie której lokują go aksjomaty teorii w której to o czym mówi jest poprawne?
  Z ciekawości przejrzałem jedną z publikacji i jakoś wielkiej teorii unifikacji nie dostrzegam, za to jest trochę nieścisłości.

  [quote]Kada religia, każda, bez wyjątku to wielka bzdura i próba wytłumaczenia sobie czegoś niewytłumaczalnego.

  Czy myślicie że gdyby nam od młodych lat nie wpajano tych wiadomości to bylibyśmy jacyś gorsi, źli, zabijalibyśmy co krok itp?
  Otóż NIE! więc po co ten cały niepotrzebny bałagan ???[/quote]
  No jasne wprost nie napisałeś, że nie mogą potrzebować. Ale ocenę stanu umysłu wystawiłeś.

 30. Lenin ukuł hasło – Religia = opium dla mas..Nie mnie go osądzać [Lenina]/ historia ocenia. Nie mniej – coś jest na rzeczy..
  Religia – młodsza siostra śmierci. Była,jest,będzie -lęk przed nieuchronnym zgonem to aby na tym padole nadać sens istnieniu..Jedni potrzebują inni nie. Chu.nia zaczyna się w momencie jak jedna jak innowiercy są Źli …Stos dawniej,bomby dziś. A wszystko w imię [size=16]Religi[/size]. Ja wysiadłem z tego autobusu i nie muszę :) kasować ''bileta.''
  Pozdrawiam

 31. Ryśku, bo według mnie taki stan umysłu to jakaś "militariada" zapychacz rzeczy istotnych.

  Jestem wręcz pewien że gdyby Bóg, Siła Wyższa (różnie można nazywać, a żadna nie jest prawidłowa) był w stanie zejść do nas i się wypowiedzieć to było by coś w ten deseń: "pany to nie tak, nie o to mi chodzi"
  a jak już o tym…
  Ostatnio znajomy zadał takie pytanie:
  Na górce obok Jezusa było dwóch "łotrów" :@
  jeden ten gorsz i drugi ten lepszy :D
  i ten lepszy coś tam powiedział no i miał być z Jezusem tego samego dnia w Heaven.
  I pytanie mojego znajomego jest takie:
  To jak to jest, jeśli Jezus zstąpił do piekieł i dopiero 3 dnia był w heaven to jak ten lepszy łotrusmógł być z nim tego samego dnia w niebie jeśli Jezus był w piekle ? :D

 32. @pianka a mi się wydawało, że o władzę, ropę i kasę.
  Dla mnie nie są źli obecnie połowa moich znajomych to ateiści i problemu niema zresztą odkąd pamiętam miałem kontakt z innowiercami i też tarć na tym tle nie było.
  @A1 no problem, jest w 3 osobach :D
  Uszanuj to, że dla niektórych to może być istotne mimo tego, że dla Ciebie śmieszne i niezrozumiałe ;)
  W kwestii zbrojeń to nasza historia jest wyjątkowo pouczająca jak się kończą braki i liczenie na innych. Jeśli inwestowanie w armię jest dla Ciebie nie do zaakceptowania możesz wybrać kraj który armii nie posiada.

 33. #45,masz w 100% rację – wydawało Ci się.:P Sorry za złośliwość /nie merytoryczną – t.z. -spontaniczne popsucie humoru innym aby humor własny-[color=#cc0000]owocował[/color]:).
  przepraszam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here