Czy nowodębskie szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny?

47

2013-08-28

Postanowiliśmy sprawdzić czy nowodębskie szkoły podstawowe i gimnazja są przygotowane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zapytaliśmy więc urzędników odpowiedzalnych za kwestie oświatowe m.in o liczbę uczniów i przeprowadzone remonty. Niestety w wyniku niżu demograficznego nabór okazał się mniejszy niż w latach poprzednich co odbija się na etatach nauczycielskich.

PODSTAWÓWKI
Kończą się wakacje, szkoły gminne dokonują ostatnich przygotowań na przyjęcie uczniów. W nadchodzącym roku szkolnym 2013/2014, w klasach pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów, na terenie gminy rozpocznie naukę 301 uczniów. Należy zaznaczyć, że w tej liczbie znajdują się również sześciolatki, których zapisano ogółem siedemnaścioro. Niestety niż demograficzny daje o sobie znać i w porównaniu z rokiem szkolnym 2012/2013 liczba pierwszaków jest mniejsza o 29 uczniów.

Najbardziej dotkliwie odczuje to Szkoła Podstawowa w Alfredówce, w której nie utworzono klasy pierwszej. Miało tam trafić zaledwie dwoje dzieci. Ponadto ubyła klasa szósta. W nowym roku szkolnym, w tej szkole będą funkcjonowały tylko klasy II, III, V, i oddział „0”.

Ogółem w gminie Nowa Dęba do szkół podstawowych w roku szkolnym 2013/2014 będzie uczęszczało 870 uczniów.

Od września na terenie sołectw będzie funkcjonować także sześć zespołów wychowania przedszkolnego (ZWP). Ten rodzaj placówek działa w gminie Nowa Dęba od 2008 roku. W ZWP, zgodnie z przepisami, tygodniowa liczba godzin zajęć zależy od liczby dzieci w oddziale. Zajęcia te odbywają się w wybrane dni tygodnia oraz głównie popołudniami. ZWP funkcjonują przy szkołach w Alfredówce, Chmielowie, Cyganach, Jadachach, Rozalinie i Tarnowskiej Woli.

GIMNAZJUM
Naukę rozpoczną również gimnazjaliści. W roku szkolnym 2013/2014 będzie ich na terenie Gminy 493. Należy zaznaczyć, że jest to kolejny rok, w którym z powodu zbyt małej liczby uczniów, nie będzie tworzony oddział klasy pierwszej w gimnazjum w Cyganach. W nadchodzącym roku szkolnym kończyć będą naukę uczniowie trzeciej klasy i Rada Miejska będzie musiała podjąć decyzję o dalszych losach tego gimnazjum.

Zmiany w liczbie uczniów bardzo często wywołują skutki dla zatrudnionych nauczycieli. Niestety w wyniku zmniejszonej liczby uczniów 1 nauczyciel dostał wypowiedzenie a 19 nauczycielom zaproponowano pracę w obniżonym wymiarze godzin.

Nowa Dęba dba również o dzieci niepełnosprawne. Na terenie Gminy, od 1 września będą funkcjonowały 4 oddziały integracyjne (w Nowej Dębie w Zespole Placówek Oświatowych -1; w SP Nr 2 – 2 oraz w SP Chmielów – 1). 20 dzieci z największymi dysfunkcjami dowożonych jest do specjalistycznych placówek w Grębowie i Tarnobrzegu. W szkołach gminnych prowadzone są również zajęcia rewalidacyjne. Z tych dodatkowych godzin rewalidacji korzystają uczniów posiadający stosowne orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W szczególnych przypadkach uczniom niepełnosprawnym pomagają nauczyciele wspomagający. W naszej gminie występuje tylko dwa takie przypadki.

REMONTY
Przerwa wakacyjna nie dla wszystkich oznaczała dwumiesięczny odpoczynek. Wiele placówek wykorzystywało czas bez uczniów na większe lub mniejsze remonty. Część z nich to wynik zaleceń Sanepidu lub inspektorów straży pożarnej, które zaleciły dostosowanie obiektów do zmian w obowiązujących przepisach.

W nowodębskich przedszkolach wykonano szereg prac mających na celu przygotowanie obiektów i ich pomieszczeń do nowego roku szkolnego 2013/2014.

Tam gdzie było to konieczne uzupełniono tynki, zaszpachlowano i pomalowano ściany. Zamontowano także dymoszczelne drzwi przeciwpożarowe z samozamykaczami poprawiając tym samym zabezpieczenia przeciwpożarowe.

W Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowej Dębie najważniejszym zadaniem była wymiana pokrycia dachowego na części głównej budynku, remont części korytarza na piętrze z wymianą instalacji elektrycznej i lamp oraz remont sekretariatu.
W szkołach podstawowych w Alfredówce, Tarnowskiej Woli i w Rozalinie prace obejmowały malowanie ścian i lamperii, uzupełnianie płytek oraz naprawy parkietów.
W Zespołach Szkół w Cyganach, Chmielowie i Jadachach prowadzone były prace konserwatorskie, wymiana lamp oświetleniowych na korytarzach, malowanie sal lekcyjnych i korytarzy.
W Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie prace przygotowawcze objęły malowanie sali średniaków w przedszkolu, malowanie czterech sal lekcyjnych i okien. Dokonano renowacji instalacji elektrycznej w budynku przedszkola.
Podobnie w Gimnazjum Nr 1. Tam przeprowadzono kolejny etap wymiany instalacji elektrycznej i opraw oświetleniowych w ramach remontu stołówki szkolnej.
Wykonane prace nie załatwiają oczywiście wszystkich potrzeb placówek oświatowych, ale znacznie przyczynią się do poprawy komfortu pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Informacje przygotował: BOJS

W kolejnym artykule przedstawimy informacje o nowodębskich szkołach średich

47 KOMENTARZE

 1. A dzieciaczków [b]MAO[/b] :D:D
  Wyłączyć prąd! na miesiąc :D
  Antykoncepcję [color=#cc0000]surowo![/color] zabronić!!
  Niech się młodzież nudzi :P:P

 2. wolne to zasługa Wiesława Ordona. To on odpowiada za wszystko co dobre. W tym za wolne 1 września! To jemu należy się hołd i podziękowania! Nie podpinaj się!!!

 3. Artykuł na czasie,zapisałem rok temu dzieck do szkoły nr.2 uważam to za pomyłkę,szkoła oraz sama kadra spełnia role bezdusznej placówki.
  Dziecko moje nie korzysta z ubikacji gdyż mówi że jest taki smród i burdel w którym nie da się funkcjonować,dzieci mają bardzo dużą styczność z dziecmi z klas najstzrszych co powoduje czętse konflikty,dzieci mniej samodzielne nie mogą przebywać na przerwie w klasie,muszę być na korytarzu gdzie czasami jesto po kilka stet osób,pani Dyrektor jest głucha na propozycję rodziców,obiady w formie kateringu to kłamstwo kulinarne,część grona pedagogicznego pozostaje w kwestii porażki pedagogicznej,to tak po krótce,aha wchodząc do szkoły uważajcie na sprzątaczki które was zlustrują od prawej strony i zastanawiają się po cholerę przychodzić brudząc jej podłogę.

 4. SZKOŁĘ nr2 w Nowej Dębie wspominam miło bo byłem jej uczniem w latach 70 ubiegłego wieku , nie było takich warunków jak dzisiaj maja dzieciaki , a ich rodzice tylko narzekają , pozdrowienia dla byłej kadry
  i obecnej
  Wychowanek

 5. Szkoła 2 jak to szkoła. Ale postawa części rodziców jest typowo roszczeniowa bez jakiegokolwiek wsparcia. Wiem bo sam widzę głównie podczas wywiadówek. A łazienki w tej szkole akuratnie są ok. Dużo się zmieniło od moich czasów. Nawet jest ciepła woda w kranach. Jak wszedłem kiedyś to i mydełko było. Chyba chcesz komuś dokopać. A to że ktoś Cię lustruje przy wejściu do szkoły to bardzo dobrze. Tam są dzieci i należy dokładnie patrzeć kto wchodzi do szkoły. Jeżeli ktoś spoza niej by wlazł i zrobił coś Twojemu dzieciakowi to dopiero zrobiłbyś raban, a katering to wymysł władz miasta a nie szkoły.

 6. Dla ciebie widać nie istnieje inne zdanie. Ja mam akurat takie i potrafię patrzeć obiektywnie i nie jestem nauczycielem. Wiadomo że nie jest idealnie a nawet bardzo dobrze też nie, ale nie jest tak źle. Nie idę za modą i potrafię mieć swoje zdanie. Akurat moje zdanie jest takie, że szkole trzeba pomagać bo tam uczy się moje dziecko i jeszcze trochę to potrwa, wiec jemu w ten sposób pomagam również.

 7. w klasach pierwszych szkół podstawowych, na terenie gminy rozpocznie naukę 301 uczniów, rok wcześniej rozpoczęło o 28 więcej, czyli 329. Uczniów klas I-II jest zatem 630.
  Ogółem w gminie Nowa Dęba do szkół podstawowych w roku szkolnym 2013/2014 będzie uczęszczało 870 uczniów.
  czyli ile będzie uczniów klas III-VI?
  Mi wychodzi, że 240.

 8. warunki w szkolach to wymog ( stad mydlo, ciepla woda czy papier toaletowy) ale kadra nauczycieli niestety jest taka jaka jest , ma sie wrażenie ze niektórzy pracują za karę, lekcje sa nudne, banalne, a potem takie a nie inne wyniki egzaminów, za które nikt nie rozlicza surowo nauczyciela, tylko mowi sie ze slabi sa uczniowie…dziwny ten swiat

 9. [b]Najważniejsze że Gadomska nie odchodzi. Z jej to powodu, kiedyś przepisałem dzieciaka do innej szkoły. Chłopak zaczął chcieć chodzić do szkoły, a i lepsze stopnie zaczęły się pojawiać. Życzę dobrego samopoczucia obywatelko wykonawco programu szkolnego. Bo w mojej opinii nazwanie was nauczycielem , byłoby nadmiernym nadużyciem. [/b]

 10. a dla mnie to najlepszy matematyk jakiego miałem!
  i sama powtarzała, ze nie jest dobrą ciocią do lubienia, tylko nauczycielem. i to się chwali. trzeba się uczyć charakteru od początku.

  problemem największym są dzieci. coraz trudniej je poskromić, czymkolwiek zainteresować. wystarczy przysłuchać się kilkulatkom na podwórkach…. ten język woła o pomstę do nieba! zachowanie również. a to się bierze z domów. później nauczyciel ma dokonać cudu, wychować i oczyścić z zebranego (pewnie nieświadomie bo to dzieci) brudu. a tu moi drodzy mydełko (obecne czy nie) nie wystarczy

 11. [b]Nauczyciel, jak sama nazwa wskazuje, ma NA-U-CZYĆ a nie pastwić się nad uczniem bo ten ośmielił się nie zrozumieć tematu. Nie każdy dzieciak potrafi od razu zakuć daną kwestię. Inne potrzebują więcej pracy aby osiągnąć pożądany efekt. A nauczyć trzeba wszystkie. I nie bez znaczenia jest fakt że gdy taki "opóźniony" delikwent zacznie uczęszczać na "korki", i to jeszcze u tego samego nauczyciela, to staje się cud. Raptem koleś doznaje olśnienia…. A i relacje nierzadko się poprawiają. Takie zajęcia zazwyczaj są płatne. Więc…… A co do tego przypadku spod #13. Skoro dziecko zmieniło szkołę z powodu tej pani i poprawiło się wszystko, to chyba coś musi być na rzeczy.[/b]

 12. Warunki w szkole są ok w porówniu z tym co bylo kiedyś oczywiscie, ja popracowalam bym jednak bardzie nad kadra pedagogiczna, panie nauczycielki co niektóre powinny isc na kurs doszkalajacy w pracy z dziecmi albo juz isc na emeryture i zwolnic miejsce młodym, bo co niektóre zatrzymały sie w czasie, może wtedy dzieci by chętniej chodziły do szkoły i fakt nowy dyrektor by sie przydał bo obecna pani sie nie nadaje

 13. Jak jest opóźniony to może zostać na drugi rok w tej samej klasie jak nadal nie pomoże to są szkoły dla opóźnionych. To że się poprawiły stopnie nie oznacza że opóźnienie znikło=wiedzy przybyło.

 14. Jeżeli dziecko byloby ,,opóżnione,, to po pierwsze nie powinno chodzi do tej szkoly masowej bo ta akurat nie jest przystosowana dla dzieci z problemami, a nauczycielom w tej szkole to nawet na reke zeby z dziecka zrobić ,,opóżnione,, tak jak próbowali to zrobić z moim, niestety nauczycielki nie posiadają odpowiedniego podejscia do dzieci.

 15. B) A jak Rodzic jest opóźniony ? np – #20 ??! Dlaczego? Otóż nie znając sytuacji – udziela,ba !stawia diagnozę i ZALECA..
  GROZA…

 16. A jak pianka jest opóźniona to co :P
  Nie da się nikogo nauczyć można próbować przekazać wiedzę więc nauczyciel wcale nie ma na-u-czyć… on ma przekazywać usystematyzowaną wiedzę i egzekwować jej przyswojenie. Co do matematyki (i innych ścisłych), jeśli chcesz dziecku pomóc to daj mu zbiór zadań i sprawdź czy je (zadania) rozwiązuje. Lepszego sposobu niestety niema no może 2,3 itd zbiory zadań

 17. "W nowym roku szkolnym, w tej szkole będą funkcjonowały tylko klasy II, III, V, i oddział „0”."
  Gmach szkoły duży na etacie naliczył by pewnie z 15 osób a dzieci w szkole 20.

 18. [quote] #24 | Gosc dnia 08/31/2013 08:56
  pianka opozniona ?, to niemozliwe bo zawsze wytryskuje i sie pieni[/quote]
  Przed,po czy w trakcie B)

 19. W gminie Nowa Dęba powinno być mniej szkół. Niestety do T. Woli powinni uczęszczać wszyscy uczniowie z Rozalina Tarnowskiej i Alfredówki. Wtedy miałoby to jakiś sens a nie kasa płynie na utrzymanie 3 szkół zamiast jednej gdzie wszyscy śmiało by się pomieścili. Ale nie ma odważnych na takie zmiany. To samo z gimnazjami. Kiedyś popełniono wielki błąd tworząc 5 gimnazjów bo każda wioska chciała mieć swoje. Kolejnym problemem jest to że gimnazjum 1 jest wspólnie z liceum. W Nowej Dębie powinno być jedno gimnazjum i 1 gimnazjum na wioskach i tyle. Wtedy nie musieliby płakać że mało kasy. Skoro Gminę stać na taką rozrzutność to niech nie narzekają że subwencji nie starcza. Jeżeli w szkole nie ma uczniów to oczywiste że tych co są należy przenieś do pobliskiej. A fakt że szkoły w Alfredówce i T. Woli są blisko siebie powinien dać do myślenia. A w ogóle to te dwie wioski powinny się połączyć w Tarnowską Alfredówke i po ptokach :-)

 20. SP2 to gunwo, gdyby nie kilku nauczycieli np. matematyczka G, lub polonistka K to byloby to juz calkowite bagno. Niech sie burmistrz przyjzy kogo na dyr. wybrano, bo wszyscy rodzice na nia narzekaja a nikt z tym do tej pory nic nie zrobil. Miejmy nadzieje ze nastepnych wyborow nie wygra pani M.

 21. #23 Poddaje się – nie sposób zacytować :P jednak przepiszę słowo w słowo co nasmarowałeś :)
  " .. więc nauczyciel wcale nie ma na-u-czyć ":D
  He,he – Lekarz ma nie le-czyć
  Dyrygent ma nie dy-re-go-wać
  Ro-bo-tnik – nie robić .. BRAWO! tak trzymaj.

 22. Hahaha jakoś nie dziwi mnie że nie rozumiesz czegoś tak prostego :P
  Jakoś nikt jeszcze nie wymyślił sposobu na transfer wiedzy typu kopiuj-wklej ale próbuj wszystko przed tobą ;)
  Imho na całe szczęście proces zdobywania wiedzy jest osobniczy indywidualny i twórczy = nie można kogoś czegoś nauczyć a co najwyżej pomóc mu tę wiedzę/umiejętność zdobyć.

 23. piszecie o p. dtr. M. z Nowej Dęby , to male piwo w porównaniu z dyr. S. ktora nawet w sadzie sprawy przegeywa, ale na stolku siedzi. Tak to jest bo ręka rękę myjeCiekawe jak długo.

 24. Jeśli jesteś tak wykształcony matematycznie i pedagogicznie, to masz poważne braki w kulturze osobistej. To po pierwsze. A po drugie powinieneś wiedzieć, że inaczej przebiega proces nauczania czy uczenia się w klasach młodszych czy w przedszkolu , a inaczej w szkołach ponadgimnazjalnych czy na studiach.Trochę więcej pokory kolego i szacunku do innych. Po tym poznac człowieka wykształconego , a nie po naśmiewaniu się i wymądrzaniu na forum.

 25. póki co to prym w wymądrzaniu na forum wiedzie pianka ;)
  wśród dzieci przedszkolnych jeśli się dobrze przyjrzeć dominuje naśladownictwo i praca własna dzieci (oczywiście odpowiednio stymulowana i pod nadzorem).
  A i oczywiście brakiem kultury nie jest forumowe bluzganie na nauczyciela?

 26. Obowiązki nauczyciela to:
  1) W przyjemny i atrakcyjny sposób przedstawić [u]aktualną[/u] wiedzę.
  2) Odpowiadać na pytania uczniów i jeśli potrzeba, to wytłumaczyć w inny bardziej przystępny sposób.
  3) Zachęcać do przedmiotu.
  4) Nie przynosić swoich problemów prywatnych do szkoły.
  4) Sprawiedliwie ocenić.

 27. Jak najbardziej się zgadzam :)
  dodałbym jeszcze: być wymagającym ;)

  w przypadku niektórych dziedzin (np. matematyka) może być problem z aktualnością ale należy się starać aby w jak największym stopniu dotykać tego co tu i teraz

 28. #36 :| To nie ja proszę Pana! To on! -[quote][quote]póki co to prym w wymądrzaniu na forum wiedzie pianka Wink[/quote][/quote]
  Ech…

 29. #40 ,pianka cho dzil do szkoly made in china wiec tak go nauczyli pisac stawiajac kreski i kropki ale wy kochane dzieciaki nie bierzcie z niego przykladu bo sie bedziecie pienic az nie zastygniecie B)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here