[FELIETON] Pamięć o Wołyniu a rondo w Nowej Dębie

63

08-04-2013

\”Każdy doświadczy kiedyś bezsilności, cierpienia. Także ci, którzy martyrologii nie chcą w żadnej postaci\” słowa te napisane przez prof. Andrzeja Nowaka wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w ostatnim wydaniu \”Gościa Niedzielnego\”, zmotywowały mnie do podsumowania wydarzeń w naszym mieście związanych z próbą upamiętnienia przez radnych Klubu „Ratusz”, ofiar Rzezi Wołyńskiej, czyli Naszych Rodaków, okrutnie zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Oczywiście należy przypomnieć, że projekt uchwały radnych „Ratusza” o nazwaniu nowodębskiego ronda „Pamięci Ofiar Wołynia” został odrzucony przez większość radnych i tutaj nasuwa mi się od razu pytanie w czyim imieniu te osoby działają bo trudno w takim postępowaniu doszukać się jakiegokolwiek rzeczowego postępowania. Słysząc słowa typu „proszę przyprowadzić” jakichś wołynian na radę lub też „nie wszyscy chcą takiej nazwy” zastanawiam się czy osoby wypowiadające je zdają sobie sprawę ze swojego postępowania.

Znakomita większość radnych deklaruje się jako wierząca, praktykująca i oczywiście wierna wyznawanym zasadom chrześcijańskim i tu nagle okazuje się, że ten który ma być tym „złym” radnym Marek Ostapko obnaża obłudę tychże osób. Bo jakże inaczej można nazwać odrzucenie uchwały o chociażby skromnych – bo za takie uważam – upamiętnieniu setek tysięcy Polaków mordowanych na Wołyniu tylko za to, że byli Polakami.

I tu ponownie odwołam się do tekstu prof. Nowaka, który pisze „Pedagogika wstydu nie pociąga mas… Kto kogo zabijał ? A po co nam ta historia ? Nas to nie dotyczy. A co nas to wszystko obchodzi ? to jest reakcja najczęstsza”. Czy właśnie nie w taki sposób postąpili radni, którzy głosowali za odrzuceniem uchwały zarzucając radnemu Ostapko populizm. Jednak drodzy państwo radni głosujący przeciwko tej uchwale, zatoczyliście błędne koło przez was samych ukształtowane pokazując tym samym swoją słabość, tchórzostwo i brak chęci działań ponad „podziałami”.

Niestety do tego błędnego tańca doszedł Burmistrz Wiesław Ordon, który jak „mentor” uznał, iż ufunduje „tablicę”, która umieszczona na nowodębskim cmentarzu – według niego – właściwie upamiętni Polaków z Kresów. Czyli kogo Panie Burmistrzu ? Jaką gradację martyrologii Pan przyjął ? W takim razie może ufunduje Pan większą „tablicę” i za jednym zamachem załatwi Pan wszystkie ofiary obozów koncentracyjnych, łagrów, ubeckich katowni , po cóż się rozdrabniać, w myśl zasady „raz a dobrze”. W końcu w myśl wyimaginowanej „poprawności politycznej” nikomu się nie narazicie.

W przytoczonym felietonie prof. Nowaka czytamy „Norwid pisał kiedyś o obowiązku pamięci o tych których matki i siostry kochały, którzy padli, konając na to aby ci co po ich śmierciach żyć będą byli wyżsi i szczęśliwi”, zatem czy dzisiaj właściwie stosujemy się do tych słów.

Piszę to jako kresowianin i jednocześnie niejako kieruję słowa obrony wobec ataków na młodych nowodębian w tym z Klubu „Ratusz”, którzy – co powinno cieszyć – zdają sobie coraz głębiej sprawę z tego, że bez stosownego upamiętnienia Naszych Rodaków – Wołynian – nie będziemy niedługo nic znaczyć. Czy z ich strony jest to populizm ? Nawet jeżeli tak, to dzięki temu przynajmniej jakaś część młodych ludzi usłyszy i dowie się o tragicznych wydarzenia jakie miały miejsce na Wołyniu, dowie się o śmierci niewinnych dzieci, dowie się o śmierci okrutnej wręcz nieludzkiej ! Na lekcjach historii tego nie usłyszą.

Za to należą się słowa podziękowania panu Ostapko, jak i innym młodym ludziom, gdyż w takich osobach jest nadzieja, że gdy zabraknie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, a nieszczęsne grono tchórzliwych radnych takich jak ci, którzy głosowali przeciw uchwale będzie doprowadzać do zacierania tej pamięci, stanie ta grupa „populistów”, która będzie głośno mówiła, że to „nie Polacy mordowali, ale byli mordowani” bo to jest prawdą, której żadne kłamstwo i „poprawność polityczna” nie zmieni.

Jednocześnie najgorsze jest w tym wszystkim to, iż zarówno Burmistrz Wiesław Ordon jak i niektórzy radni kreują się na „mentorów” i znawców tematu w sposób, który wskazywałby na ich ponadprzeciętną wiedzę, nie zważając na relacje bezpośrednich świadków tych zbrodni jak i ludzi, którzy dogłębnie badali te wydarzenia, tym samym ich lekceważąc, bo jakże inaczej można takie postępowanie określić.

Kończąc, wypada w tym miejscu ponownie przytoczyć słowa prof. Andrzeja Nowaka (Gość Niedzielny Nr 14), które jak się okazuje aktualnie pasują do nowodębskich wydarzeń „Kto chce zapomnieć o martyrologii, uznając, że uratuje w ten sposób atrakcyjność polskiej historii dla dzisiejszych odbiorców, ten sensu tej historii ani najgłębszego spoiwa nie rozumie”, zatem czy wy drodzy rajcy rozumienie sens tej historii, czy wy katolicy zdajecie sobie sprawę, że na Wołyniu niewinnie mordowano dzieci, kobiety i mężczyzn tylko za to, że byli Polakami, czy to według was nie jest wystarczający powód do upamiętnienia ich tragicznych losów, chociażby poprzez nadanie nazwy jedynemu (jak dotychczas) rondu w Nowej Dębie, a może tchórzostwo nie pozwala wam na takie działanie ? Zastanówcie się ! Można to jeszcze naprawić, ale trzeba pokonać tchórzostwo i postawić sprawę jasno kim jesteśmy i dokąd zmierzamy !

Jan Roch Zew

63 KOMENTARZE

 1. Nie.

  Pozwolę sobie na odrębną opinie vs prof.Nowak.
  Absolutnie nie ufam ludziom tego ''formatu'' – przekonanych o własnej nieomylności…

 2. Ciekawe co wybiera sam p. Ordon który cytuje w swoich homiliach p. Nowaka (np. w temacie powstania styczniowego). Zwłaszcza gdy cytowany przez p. Ordona p. Nowak negatywnie wypowiada się o stylu zachowań który prezentują radni p. Ordona i on sam.

 3. [quote] jest nadzieja, że gdy zabraknie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, a nieszczęsne grono tchórzliwych radnych takich jak ci, którzy głosowali przeciw uchwale będzie doprowadzać do zacierania tej pamięci, stanie ta grupa „populistów”, która będzie głośno mówiła, że to „nie Polacy mordowali, ale byli mordowani” bo to jest prawdą, której żadne kłamstwo i „poprawność polityczna” nie zmieni.[/quote]

  Prawda.

 4. #5
  [quote] jest nadzieja, że gdy zabraknie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, a nieszczęsne grono tchórzliwych radnych takich jak ci, którzy głosowali przeciw uchwale będzie doprowadzać do zacierania tej pamięci, stanie ta grupa „populistów”, która będzie głośno mówiła, że to „nie Polacy mordowali, ale byli mordowani” bo to jest prawdą, której żadne kłamstwo i „poprawność polityczna” nie zmieni.

  Prawda.[/quote]

  Wybaczać
  Wybaczać póki po ziemskim padole łazimy…

 5. Pamięć nie oznacza nienawiści. Pamięć to miłość i szacunek do tych co zginęli. Pamięć to wdzięczność. Zabijanie pamięci to zbrodnia i nienawiść do przodków. Wybaczenie i pamięć powinny iść w parze. Wybaczenie bez pamięci to oszustwo.

 6. #filozoficznie
  O.k. Popatrz w ten sposób = przodków miałem w dalekiej Hiszpanii – "'święta inkwizycja'' mój Ród wycieła w pień – bezpodstawnie.
  Czy nadal mam nienawidzić Papieża?
  [quote]Zabijanie pamięci to zbrodnia i nienawiść do przodków. Wybaczenie i pamięć powinny iść w parze. Wybaczenie bez pamięci to oszustwo.[/quote]
  ?

 7. Kolejny beznadziejny artykuł pisany na zamówienie w myśl : kto nie jest z nami, jest przeciwko nam.
  Nie ma znaczenia że Ordon w całej dyskusji wogóle nie zabrał głosu. I tak jest wszystkiemu winien bo tak chce Ostapko.
  Nie ma najmniejszego znaczenia, że większość pytanych mieszkańców nie chce nazywać ronda żadnym imieniem. Musi być nazwane bo patriotyczne racje Ostapki są ważniejsze ponad wszystko. Tylko on jest nieomylny! Guru Nowej Dęby! :)

 8. "Nasz Samorząd" – ma większość w radzie. Liderem "Naszego Samorządu" jest burmistrz Wiesław Ordon. "Nasz Samorząd" głosuje tak jak chce Wiesław Ordon. Głosują więc tak jak wspólnie ustalą.
  Owa "większość pytanych mieszkańcow" to kilkanaście osbó (tyle wzięło udział w tej niepoważnej urzędowej ankiecie)

 9. Na tej samej sesji nazwali drogę w Chmielowie. Nie poprzedzili tego żadnymi ankietami których wymagali w sprawie ronda. To pokazuje że nie chodzi o żadne ankiety i konsultacje tylko odrzucenie pamięci o Wołyniu. Proste.

 10. Na tej samej sesji radni z burmistrzem nazwali drogę w Chmielowie. Nie poprzedzili tego żadnymi ankietami których wymagali w sprawie ronda. To pokazuje że nie chodzi o żadne ankiety i konsultacje tylko odrzucenie pamięci o Wołyniu. Proste.

 11. [quote]O.k. Popatrz w ten sposób = przodków miałem w dalekiej Hiszpanii – "'święta inkwizycja'' mój Ród wycieła w pień – bezpodstawnie.
  Czy nadal mam nienawidzić Papieża? [/quote]

  Czy jeśli Żydzi oddają hołd i pamięć ( chociażby poprzez nazewnictwo placów i budowę pomników) ofiarom Holokaustu to oznacza, że nienawidzą Niemców???

 12. Dodam jeszcze że oszołomów wzywających nad grobami do zemsty trzeba tępić. Ale nie wolno stawiać znaku równości między pojęciami "pamięć" i "nienawiść" bo to nie to samo.

 13. A jaki zwiazek z Nową Dębą ma Rzeź Wołyńska nie brakuje nam lokalnych wzorów?

  Weź Ostapko zacznij rozglądać sie do okoła a nie bujaj w obłokach.
  Szukasz taniej sensacji tylko.

  Ze rozliczasz Burmistrza z plant,kanalizacje Ok i to sa tematy ktore cie powinny interesować.

  A rondo zostawcie w spokoju. Dziwna mania nadawania imion kazdej sciezce niedługo Kazdy Toi-Toi bedzie miał swojego patrona.

 14. Jaki związek z Nową Dębą ma Mickiewicz? (jest ulica Mickiewicza)
  Jaki związek z ND ma Słowacki ? (jest ulica Słowackiego)
  Jaki związek z ND ma Krasickie?
  I tak bez końca…
  A jednak z jakiś powodów nadaje się ulicom nazwy o charakterze ponadlokalnym.
  70 rocznica rzezi wołyńskiej to dobry czas na upamiętnienie ofiar

 15. do 18
  Ja chcę aby mojego radnego interesowały nie tylko planty i kanalizacja ale także właśnie sprawy związane z historią. I za to mu dziękuje!

  [b]Żałośni są natomiast pozostali radni. Nie interesuje ich ani planty, ani koziołek, ani kanalizacja ani nawet dbanie o pamięć historyczną!!![/b]

 16. Nagle Ratusz staje się orędownikiem pamięci historycznej w ND, żałosne! Rondo Ofiar Wołynia – w porządku? A ofiar w Małopolsce Wschodniej OUN-UPA, ofiar OUN-UPA na Podkarpaciu? Ofiar Katynia? Bez przesady z tą martyrologią!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. Ha ha ha !!!
  A To dobre, koń by się uśmiał !!!
  :)
  Po raz kolejny RATUSIKI mogą sobie włoży swój projekt, wniosek, postulat, czy co chce i gdzie chce !!!
  Siedzieć cichutko, nie wychylać się !!!
  bo znowu po głowach dostaniecie !!!
  :D

 18. [quote]Żałośni są natomiast pozostali radni. Nie interesuje ich ani planty, ani koziołek, ani kanalizacja ani nawet dbanie o pamięć historyczną!!![/quote]

  Otóż to.

 19. Panie Ostapko zaczyna sie Pan upodabniać w działaniach i w oskażeniach do pana Macierewicza. Wszędzie źle wszędzie spisek wszędzie wszyscy przeciwko Panu wszędzie wszystko nie tak jak Pan chce jak sobie Pan umyslał. Niedługo ogłosi Pan że to co torpeduje Pana pomysły to ( tak jak u Macierewicza) bomba termopaliwowaB)

 20. Miki od kiedy masz te objawy? Przytocz chociaż jedno zdanie osoby której o to oskarżasz (tj. M. Ostapko) na poparcie swych słów. Gdzie MO mówi o spisku, o tym że wszyscy przeciwko niemu? Kawa na ławę! Konkrety!

 21. Nie,nie,nie, to wszystko nie tak miało być…Tablica na cmentarzu a rondo imienia W.Ordona,czyz nie? I związek z miastem nawet ma..chyba…jakis…

 22. [quote]Oczywiście należy przypomnieć, że projekt uchwały radnych „Ratusza” o nazwaniu nowodębskiego ronda „Pamięci Ofiar Wołynia” został odrzucony przez większość radnych i tutaj nasuwa mi się od razu pytanie w czyim imieniu te osoby działają bo trudno w takim postępowaniu doszukać się jakiegokolwiek rzeczowego postępowania.[/quote]
  Propozycja dalszego tematu do dyskucji, czyli o spiskowej teorii dziejów wg INFONOWADEBA. Tak Ordonowcy to kryptobanderowcy, zmowa milczenia, co?

 23. #16
  matko cherlawego dziecka …
  Żydzi jako ''naród wybrany'' – bez ziemi rozpierzchli się po Starym Kontynencie – europa – i s****le mając smykałkę do lichwy (lichwa ,lecz nie współbraci własnych obraczać odsetkami- lichwa to lichwa – innowierców -owszem! Można!
  Przerażające jest tylko to jak Allemagne – ostateczne rozwiązanie
  kwestii żydowskiej – eksterminacja totalna.. Holokaust …
  I ocaleni – mogą ! i /jako pianka moralne prawo daję by ''wszystkimi środkami żyjące osoby / starcy pewno / trafili pod sąd.
  I również pod w''Hage'' powinni trafić oficjele z Izraela co w Palestynie wyprawiają.Naziści ad.2013. …..

 24. #36 – Idąc Twym ''tokiem '' rozumowania = Fiodor DOSTOJEWSKI – WIELKIM POLAKIEM BYŁ…
  Lecz się i ucz się Kowalski! :|
  Dostojewski jest geniuszem w światowej literaturze. Szczerze nie znosił Polaków! ba! był polonofobem. Tak czy siak – jest wielki!

 25. << Tu Admin: NIE SPAMUJ. Wpisałeś komentarz w jednym wątku i jest OK. Wklejanie tego samego tekstu w różnych wątkach jest traktowane jako SPAM>>

 26. Myślę, że retoryka typu 'kto nie z nami ten przeciwko nam' jest zupelnie nie na miejscu. Zastanawiam się czy uczczenie i zachowanie pamięci tych ludzi poprzez nazwanie akurat tego ronda – ich imieniem – jest najlepszym pomysłem. Chociaż wybierając sprawy z góry skazane na niepowodzenie można punktować 'władzę', a samemu zostać jedynym sprawiedliwym. Widać zadanie domowe z propagandy odrobione wzorowo. Tylko zapytam o cel. Zresztą nie trzeba. To naprawdę widać.

 27. [quote]Myślę, że retoryka typu 'kto nie z nami ten przeciwko nam' jest zupelnie nie na miejscu. [/quote]

  Od 2006 roku taką zasadę przyjął p. Wiesław Ordon. Wszystko co mówi opozycja należy skreślić. Przykład wodociągów i kanalizacji. Od 2010 roku opozycja podnosi ten temat ale "oni nie są z nami" więc nie ważne co mówią. Dzisiaj szambo przy blokach… Eh…
  Zapytam o cel takiej polityki pana Ordona. Zresztą nie trzeba. To naprawdę widać.

 28. Jak napisałem wcześniej zadanie z propagandy odrobione wzorowo.;)
  Widać ma godnych następców w młodszych osobach aspirujących do 'władzy' O tego jednak niczego nie przybędzie.

 29. Niech się radny Wacek zajmie drogą powiatową na strefę, która jest w katastrofalnym stanie. Jest to antyreklama całej strefy. Liczymy na szybkie zajęcie się tą sprawa i na pozytywny efekt końcowy.

 30. Wacek ! Do roboty ! Łataj tą Kościuszki i Szypowskiego i to biegusiem!
  Wiesiek ! Do roboty ! Zacznij coś w końcu robić tą Leśną !!!
  Zlituj się nam panujący !

 31. [quote]#39 | otapko gĂłwno dnia 04/10/2013 08:14
  ostapko śmieć[/quote]
  Możesz radnego M.Ostapko nie znosić,nie lubieć,nawet nienawidzić.Obrażać, go nie musisz,gdyż tym sposobem okazujesz się być jeszcze większa miernotą niż on.

 32. #47 | Gosc dnia 04/10/2013 14:12
  Wacek ! Do roboty ! Łataj tą Kościuszki i Szypowskiego i to biegusiem!
  Wiesiek ! Do roboty ! Zacznij coś w końcu robić tą Leśną !!!
  Zlituj się nam panujący !
  Siurku,do roboty to trzeba spodnie ściągać.I buty,małolacie.OTO ELEKTORAT RATUSZA :(

 33. #51
  [quote]Siurku,do roboty to trzeba spodnie ściągać.I buty,małolacie.[/quote] – To,że portki zdejmujesz regularnie Twoja sprawa/mnie nic do tego .
  Ale qórwa po co krzyczysz?

 34. #50 = [quote]Możesz radnego M.Ostapko nie znosić,nie lubieć,nawet nienawidzić.Obrażać, go nie musisz,gdyż tym sposobem okazujesz się być jeszcze większa miernotą niż on.[/quote]
  = #50 – :D:D popytam starke \ jakiś głupi był.. tfu! jest.
  a czas płynie….

 35. to rondo jest h.j.w., albo zje..ne
  cyt. ,, tylko świnie nie uczą się historii''
  Wołyń nie zasługuje na takie traktowanie , on jest ponad..
  empati brakuje bo qrwa NIE DOTYCZY leszczy spod pierzyneki

 36. Witam!
  Większość "sra" na Pana Marka ale niestety się wielce mylą. Na moją prośbę Pan Marek zamieścił tekst przeze mnie kresiowiaka napisany czy to źle ? Temu Panu należy się poważanie za to co robi mimo wielu wrogów. Panie Marku dziękuję !! Swojego stanowiska nie zmieniam.
  J.R.Z.

 37. Jeżeli ktoś chce ze mną podyskutować na tematy "KRESOWE" zapraszam na profil FB, aż jestem ciekaw co wiedzą Ci którzy krytykują Pana Marka !!

 38. Niestety jako pierwszy wpisał się pan na listę "sraczy". Czepił się pan Ordona, który na temat nazwy nie odezwał się ani jednym słowem (można na stronie gminy odsluchac nagranie z sesji). Pojechał pan po radnych, którzy mają takie samo prawo wyrażania swojej woli jak pan Marek. Widocznie miał za mało argumentów żaby ich przekonać. A próby wywierania presji przez internet przestały już działać. Przyjęcie taktyki "jedynego sprawiedliwego" nie prowadzi do niczego dobrego. I nie ma się co obrażać na radnych tylko oglądnąć się na siebie.

 39. [quote]Widocznie miał za mało argumentów żaby ich przekonać[/quote]

  Bez komentarza !!

  [quote]Czepił się pan Ordona, który na temat nazwy nie odezwał się ani jednym słowem[/quote]

  Właśnie "ani jednym słowem" . Bez komentarza !

  [quote] A próby wywierania presji przez internet przestały już działać[/quote]

  Żenujące !

  [quote]I nie ma się co obrażać na radnych tylko oglądnąć się na siebie.[/quote]

  Żenujące !
  Przepraszam za to, że NASI RODACY dali "powód" "SPRAWIEDLIWYM BANDEROWCOM" do mordowania !

 40. … biorąc pod uwagę naszych "społeczników", którzy "społecznie" udają, że pracują za publiczne pieniądze, radnych którzy nie potrafią poprawnie sklecić dwóch zdań po polsku i w końcu "władzę" która myśli tylko o tym jak wygrać kolejne wybory uszczęśliwiając ludzi kolejnymi niepotrzebnymi remontami "plant" … to wybieram Ostapkę … jest o wiele więcej wart !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here