[FILM] Obraz z monitoringu miejskiego

16

2013-10-07

Kilka tygodni temu zwracaliśmy się do Urzędu Miasta z prośbą o możliwość przedstawienia mieszkańcom na naszym portalu obrazu z monitoringu miejskiego. W dniu dzisiejszym UMiG zaprezentował obraz z kamer. Poniżej przedstawiamy opis wraz z filmem.

UMiG:

Zamontowane kamery megapikselowe, ze względu na swoje parametry, dają możliwość obserwacji i rejestracji terenu z bardzo dobrą jakością obrazu. Zapewnia to dodatkowo szybki i niezawodny transfer łączami światłowodowymi, którymi obraz z kamer jest podawany do rejestratora. Każda z kamer umożliwia ustawienie jej na wybrany obszar lub ustawienie tzw. tras śledzenia, gdzie każda z kamer niezależnie może obserwować z góry zadane obszary, zmieniając swoje pozycje automatycznie lub samoczynnie „omiatać” wybrany teren. Kamery nie posiadają tzw. „ślepych stref”, gdyż mogą się obracać dookoła własnej osi, czyli 3600. Ponadto posiadają system Dzień/Noc, czyli przełączają się automatycznie na tryb nocny, co umożliwia identyfikację również w trudniejszych warunkach.

Wybrane parametry kamer przedstawiają się następująco:
 przetwornik 1/3\” 2 Megapixel progressive scan Exmor CMOS
 20x zoom optyczny plus 16x zoom cyfrowy
 max. prędkość nagrywania 25 kl/s @1080P
 tryb Dzień/Noc(ICR), Auto iris, Auto focus, AWB, BLC
 zasięg IR LED do 100 metrów
 możliwość ustawienia do 24 stref prywatności
 max. prędkość obrotu 400 °/s, zakres obrotu kamery – 360° & auto flip bez \”ślepej\” strefy
 możliwość ustawienia do 255 preset-ów, 5 auto skan., 8 tras, 5 ścieżek
 dostosowanie prędkości obrotowej kamery czy funkcji zoom w zależności od ogniskowej
 automatyczny powrót do poprzednich funkcji PTZ np. w wyniku awarii zasilania.
 zadania: Aktywacja Preset/Skan/Trasy/Ścieżki w zadanym czasie
 funkcja Ruch w Oczekiwaniu: Wywołanie preset-u/trasy

Czy monitoring w naszym mieście jest potrzebny?
Takie pytanie czasem zadają mieszkańcy miasta. W zasadzie trudno się im dziwić, skoro nasze miasto uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych w powiecie tarnobrzeskim i nie tylko. Potwierdzenie tych opinii znalazło miejsce na lutowej sesji Rady Miejskiej w Informacji Komendanta Komisariatu Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Nowa Dęba w 2012 roku.
Ale to nie znaczy, że możemy odpuścić działania w sferze bezpieczeństwa. Należy się cieszyć, że nie ma poważnych przestępstw, ale niestety zdarzają się akty wandalizmu, które są niejednokrotnie bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego wprowadzenie monitoringu jest działaniem rozwijającym system bezpieczeństwa, dającym nowe narzędzie naszym służbom.

Kto będzie obsługiwał monitoring?
Do stałej, dwudziestoczterogodzinnej obsługi monitoringu należałoby przeznaczyć co najmniej trzech dodatkowych pracowników. Na takie rozwiązania stać jedynie duże miasta, dysponujące odpowiednio dużą liczbą strażników miejskich lub odpowiednio dużą obsadą policjantów. U nas pracuje tylko sześciu strażników miejskich, a w Komisariacie Policji nie ma dyżurnych, co uniemożliwia stały odczyt z monitoringu. Dlatego przyjęto rozwiązanie stosowane w miastach o podobnej wielkości jak nasze. Zastosowano bieżącą rejestrację obrazu na specjalnym rejestratorze, który posiada dyski pamięci o bardzo dużej pojemności (4TB). Daje to możliwość zapisu obrazu nawet z dwóch tygodni. Jeśli w tym czasie wystąpiło jakieś zdarzenie, może ono zostać zarchiwizowane na innym nośniku (np. płycie CD), a następnie nowy zapis jest nadpisywany na „starym”. Oczywiście nie wyklucza to bieżącej obsługi kamer, gdy zaistnieją ku temu warunki (np. zwiększona obsada) lub jakaś wyjątkowa potrzeba.

Monitoring ma również funkcje prewencyjną. Mimo, iż obraz z kamer nie jest nadzorowany 24 godziny na dobę, sama świadomość bycia nagrywanym i obserwowanym wymusza od osób bardziej przemyślane i kulturalne zachowanie. W opinii policji system monitoringu wizyjnego miasta jest jedną najskuteczniejszych metod w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i pomocnym narzędziem dowodowym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami karnymi, czy aktami wandalizmu. Nowodębska policja niejednokrotnie korzystała z zapisów kamer już funkcjonujących na terenie miasta (np. dworzec PKS, kryta pływalnia, szpital).

Monitoring wykonano w ramach zadania zatytułowanego \”Bezpieczna droga do domu\”, w ramach projektu rewitalizacji miasta. Całkowity koszt jego wykonania to 67 896 zł, z czego 73% pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Poniżej prezentujemy próbkę możliwości jednej z kamer umieszczonej na skrzyżowaniu ulic Al.Zwycięstwa i Jana Pawła II. Niestety, nie jest to rzeczywista jakość obrazu osiągana z kamery, ale ochrona danych osobowych i wizerunku zmusiła nas do pogorszenia jakości. Niemniej prezentowany obraz daje wyobrażenie o możliwości „zbierania”. Jak widać w materiale, w razie potrzeby można osiągnąć wyraźny obraz aż do ul. 1-go Maja i z drugiej strony do ul. Kościuszki.

UMiG

16 KOMENTARZE

 1. Sorry.. Nie dość że planty do d**** to jeszcze mam tam siedzieć, żeby sobie strażniki miejskie zbliżenia robiły i mnie podglądały i jeszcze śmichy sobie robili. Ordonie w gabinecie sobie zamontuj kamere! Niech mieszkańcy wiedzą jak "pracujesz" za 10 000 miesięcznie.. i u Żołędzia tak samo.

 2. w minucie 1.55 przelecialo kilka kawek wyraznie bez tablicy rejestracyjnej…mandat by trzeba :-D :-D a te nowe planty to jakis betonowy horror z blaszanymi straszakami na srodku…moze by tego lepiej nie pokazywac szerszej publicznosci :( nie ma sie czym chwalic :( :(

 3. Nie stać na dodatkowe etaty? Wrzućcie podgląd z kamerek on line :)
  To jest fajna kamerka – [url]http://www.earthcam.com/usa/newyork/timessquare/index.php?cam_type=streaming[/url]

 4. [quote]Ordon z radnymi szykuje podniesienie podatków od nowego roku likwidujcie firmy albo przenoście do Tarnobrzega[/quote]

  [b]HAHA! ZACZYNA SIĘ !!! SPŁACANIE ORDONOWYCH DŁUGÓW POPRZEZ DRENAŻ KIESZENI PODATNIKÓW!!![/b]

 5. [quote] #9 | Gosc dnia 10/08/2013 06:36
  jaan dobra mysl niech pokazuje srajace pieski i ich wlasciciel i[/quote]
  Jeszcze lepsza myśl,niech pokazuje Gości walących na plantach winiawkę i piwko.Tudzież osobników rzucających pety i wszelkie inne śmieci.
  A od piesków to Gościu dwa hooooie na bok.:P
  Who are you-ale dlaczego złamany?

 6. Ciekaw jestem jak wygląda taki sam filmik nocą?? Z tego co wiem to wtedy kamery są unieruchomione. Jedna kręci plac zabaw, druga fontannę, trzecia blok mieszkalny na ul. Mickiewicza (prywatny blok mieszkalny) trzecia filary na 1-go Maja a nie wiem czy są jeszcze inne… Adminie pokaż monitoring z nocy. Niech burmistrz się wypowie czy bez zbliżenia które można wykonać pewnie tylko na żywo jest możliwość rozpoznania gagatka który kradnie babci torebkę będąc na wysokości apteki na Jana Pawła II. Burmistrzu gratuluję pomysłu kamer obrotowych. W cenie jednej zakupiłbyś czety o dużo lepszej rozdzielczości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here