[FILM] PIRACI NAD ZALEWEM!

24

04.07.11R.—————————————————————————Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie i Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba zapraszają na piracki piknik, który odbędzie się 9 lipca (sobota) nad Zalewem w godzinach 16:00 – 22:00.INFONOWADEBA: Zapytaliśmy pomysłodawcę imprezy, Roberta Luberę, kierującego BRMND, skąd pomysł na takie wydarzenie:

ROBERT LUBERA: Chcieliśmy stworzyć nową atrakcyjną formułę imprezy plenerowej, w której moglibyśmy promować Nową Dębę i konkretnie tzw. Zalew, bawiąc przybyłych mieszkańców i gości atrakcjami i konkurencjami łączącymi z pozoru odległe od siebie dziedziny. Hasło „Piraci”, wokół którego budujemy program pikniku, pozwala połączyć różne formy działań artystycznych, historyczno-rekonstrukcyjnych i sportowych w jedno niezwykłe wydarzenie. Kto z nas nie fascynował się w młodości lub nie fascynuje przygodami dawnych awanturniczych władców mórz, których historie – autentyczne albo zmyślone – tak często wykorzystywane są na przykład przez kino (m.in. seria „Piraci z Karaibów”). Mamy nadzieję, że impreza w takiej właśnie konwencji przyciągnie nad Zalew w Nowej Dębie wielu mieszkańców gminy i bliższych czy dalszych okolic. Chcemy przyczynić się do promocji naszego miasta, obchodzącego w tym roku 50-lecie nadania praw miejskich.

Czy braliście wcześniej udział w podobnej imprezie lub organizowaliście tego typu wydarzenie?

RL: W 2008 roku braliśmy udział z Reprezentacyjną Gwardią Miejską w wielkim widowisku plenerowym w Szczecinie, przedstawiającym epizod z toczonej przez państwa europejskie w XVII wieku wojny, w którym teatrem działań był także właśnie Szczecin. W inscenizacji batalistycznej wzięło udział kilkaset osób z wielu grup rekonstrukcyjnych i bractw rycerskich, w kanale portowym ostrzeliwały się z armat trzy okręty wojenne, główne role zagrali m.in. Robert Gonera, Artur Krawczyk. Wspomnienie z tamtej przygody nie dawało nam spokoju i marzyliśmy o tym, żeby kiedyś zrobić coś podobnego, chociażby w niewielkim formacie. „Piraci nad Zalewem” staną się na pewno oryginalnym wydarzeniem w skali kraju, bo takich imprez po prostu jest bardzo niewiele, a w naszym regionie chyba nic podobnego się jeszcze nie odbyło.

W kontekście obchodów 60-lecia praw miejskich chcemy pokazać, że Nowa Dęba zawsze była i nadal powinna być miastem ludzi innowacyjnych. Na pewno może być też świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu, gdy wykorzysta się efektywnie jej miejscowe walory.

Kogo oprócz BRMND zobaczymy na imprezie i czy chciałbyś polecić szczególnie któryś punkt programu?

RL: Impreza połączy działania grup historycznych i organizacji zajmujących się m.in. sportami wodnymi, stąd w pierwszej kolejności zapraszam do wzięcia udziału w organizowanych przez S.K.F. K.S. Pogoń Nowa Dęba i UKS Stenga zawodach kajakowych, startujących o 17:00 (zapisy na miejscu od 16:00). Od 16:00 do 20:00 będą się prezentować grupy rekonstrukcyjne: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Hufiec Rycerstwa Małopolskiego „Leliwa” z Sandomierza oraz BRMND. Zobaczymy m.in. pokazy musztry, pojedynki na dawną broń białą, salwy z muszkietów i różnorodnej dawnej artylerii oraz pokazy tańców dawnych. Wspólnie bawić się będziemy przy pirackich i rycerskich konkurencjach sprawnościowych i zabawach plebejskich, których finałem będzie otwarty dla wszystkich konkurs na pirackie przebranie. Dostępne dla wszystkich będą Gniazdo Piratów i Fort Morski, w których można będzie się zapoznać z historycznym uzbrojeniem. Drużyna Rejonowego WOPR Tarnobrzeg zaprezentuje pokaz ratownictwa wodnego. Silnym muzycznym akcentem będzie koncert „Strefy Mocnych Wiatrów” o godzinie 20:00. Na koniec, już przy światłach, szykujemy widowisko batalistyczne, w którym piraci przy wtórze armatnich wystrzałów i szczęku oręża spróbują zdobyć fort morski New Oakland, broniony przez jego dzielną załogę.

Kto wygra bitwę?

RL: Tego nie możemy zdradzić.


————————————————————–


24 KOMENTARZE

 1. Oczywiście miałem na myśli 50-lecie praw miejskich, a nie 60-lecie (wybiegłem nieco w przyszłość), przepraszam za drobny błąd, administrator poprawi :)

  Chciałbym tu jeszcze podkreślić coś, co umknęło naszej uwadze w rozmowie, mianowicie że pomysł na tę imprezę już na początku spotkał się z przychylnym podejściem władz miasta i kierownictwa SOK, dzięki czemu wydarzenie może się odbyć, stanowiąc przykład współpracy zainteresowanych promocją gminy instytucji.

  Trzymajmy kciuki za pogodę :)

 2. bardzo dobry pomysl tylko nasze spoleczenstwo czesto wyrostków jest o bardzo niskim poziomie kultury-zalatwianie w klatkach nadużywanie alkocholu rozbijanie szkła wymiotowanie sluzby porzadkowe niedostrzegaja lub niechcą,dostrzegać tak istotnych problemów.

 3. w Szczecinie w 2009, przepraszam za pomyłkę, a w Gdyni w 2010 nie było już tak epicko i legendarnie, ale owszem, też się działo :)

 4. Faja sprawa, moze choc czesc mieszkancow, glownie dzieci i mlodziezy skorzysta z takiej formy wypoczynku i zabawy zamiast siedziec przed telewizorami. Taka impreze nalezaloby zareklamowac w okolicznych gminach bo jest okazja zeby zobaczyc niebanalne widowisko, a przy tym aktywnie spedzic wolny czas. Zycze slonecznej pogody i dobrej zabawy wszystkim uczestnikom.

 5. Jeżeli mają tak wygladać imprezy promujące miasto – to wielkie dzięki! godzina 22.18 wystrzały, które trwaja od 22,00 powracająca mlodzież nawiana i tłukąca butelki, może następnym razem następni będą promować postacie bajkowe i sie wszyscy wyżrą.

 6. przecieŻ sam z siebie zrobiles teraz posmiewisko. Twoj nick nawiazuje do tego jak powinienes mowic "bam bam" przynajmniej bledow nie zrobisz;)

 7. "bam bam" jeżeli potrafisz tylko krytykować to stwórz coś własnego. Ciekawe jak by tobie to wyszło, bo na pewno nie tak dobrze jak na tej imprezie. Zabawa była przednia a że niektórzy nowodębianie nie potrafią obejść się bez porządnego nawalenia sie, to później widzimy tego efekty, przecież to nie wina organizatora…

 8. Brawo SOK, brawo Bractwo i reszta ekipy…. dajcie MŁODYM coś robić to Dęba się rozwinie …. przykład powyższej imprezy. Jak widać wszelkie próby ich skłócenia przez nieudolnych ludzi poszły na marne :P :) BRAWO tak trzymać.

 9. za Twoje się nawalili?Żal **** ściska że Tobie nie postawili?Odstresowali cały tydzień orki a że w ten sposó?…Ich wola.Narąb się i Ty,nikt Ci nie broni.Nie masz za co?.Zapraszam.Narąbiemy się razem.

 10. Dziękuję wszystkim: występującym piratkom i piratom, osobom prowadzącym regaty, ratownikom, organizatorom. Słowa uznania dla większości ekipy technicznej za całokształt i rozwiązywanie trudnych sytuacji. W imieniu piratów, dziękuję wszystkim przybyłym na imprezę za wspólną zabawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here