Historia: Świadkowie wydarzeń poszukiwani

8

Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich żyjących członków przymusowej organizacji pracy – Służby Budowlanej w Generalnym Gubernatorstwie (Baudienst, jej członkowie zwani popularnie: \”junakami\”), istniejącej w latach 1940-1945, o nadsyłanie wspomnień dotyczących okresu pracy w Baudienst. Proszę o jak najdokładniejsze opisanie przebiegu służby, charakteru prowadzonych prac budowlanych, warunków bytowych oraz represji niemieckich, które dotykały \”junaków\” z Baudienst.

Relacje należy nadsyłać na adres:

Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne,
ul. Żeromskiego 2,
39-460 Nowa Dęba

Zwracam się również do rodzin posiadających zdjęcia, dokumenty i relacje dotyczące pracy przymusowej swoich krewnych w Baudienst. Zdjęcia i dokumenty proszę przesyłać na w/w adres w postaci oryginału (zostaną zwrócone) bądź w postaci skanów, kserokopii.
Zebrane w ten sposób relacje i dokumenty zostaną wykorzystane w przygotowywanym przeze mnie opracowaniu o niemieckich represjach wobec \”junaków\” oraz zadaniach, jakie Niemcy powierzyli tej przymusowej formacji. W dalszym bowiem ciągu Baudienst pozostaje organizacją, której losy są zbyt mało udokumentowane na tle innych wydarzeń i organizacji czasu okupacji niemieckiej.

Wierzę, że dzięki nadesłanym materiałom uda się zachować dla przyszłych pokoleń wiele nieznanych dotychczas szczegółów dotyczących Baudienst jak również udokumentować losy tysięcy przymusowo pracujących w niej Polaków.

Tomasz Sudoł
Fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

8 KOMENTARZE

  1. Czy jest dostępna na rynku publikacja zawierająca zdjęcia pierwszych planów miasta? Jeżeli nie, to gdzie takie plany się znajdują? Kto je może mieć?

  2. Nie ukazała się dotychczas żadna publikacja zawierająca pierwsze plany miasta. Wątpię czy tego typu plany znajduja się w Starostwie, raczej w ktorymś z oddziałów Archiwum Państwowego.
    Temat interesujacy, ale prosze wrocmy do tematu poszukiwania swiadkow historii badz kontynuujmy temat planow miasta na forum.
    Pozdrawiam
    TS

  3. Panie Tomku nawiązując do naszej rozmowy w Domu Kultury po projekcji fimu odnośnie cmentarza podaje nazwisko osoby -Horst Genz.Czy taka osoba widnieje w pańskim zbiorze. Bede wdzieczny za odpowiedź.

  4. Sneak peeki omijam skizorem łukiem, bo wolę poczekać na gotowy odcinek i być zaskakiwana w trakcie oglądania całości, ale tym razem nie mogę doczekać się piątku i dalszego ciągu "gali" w Parks and Recreation, więc to promo kusi coraz bardziej… Yay dla Leslie i Bena :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here