Minister Macierewicz z wizytą na poligonie w Nowej Dębie

7

Macie możliwość od kilku dni oglądać największe, najbardziej skomplikowane i najistotniejsze ćwiczenia − Ankonda-16 − powiedział minister Antoni Macierewicz podczas niedzielnego pobytu u żołnierzy ćwiczących na poligonie w Nowej Dębie.
− Ćwiczą tu żołnierze z Brygady Polsko-Ukraińsko-Litewskiej wraz  z obroną terytorialną, a  ćwiczą zadania związane z działaniami hybrydowymi − podkreślił szef MON. − Ćwiczenia, które mogliśmy obejrzeć, były przygotowane perfekcyjnie. Można powiedzieć, że tak przygotowane ćwiczenia dobrze wróżą ewentualnym działaniom, gdyby musiały one być realizowane − powiedział minister Macierewicz. − Dzisiejsze współdziałanie obrony terytorialnej z brygadą międzynarodową pokazało, że ci żołnierze są przygotowani do rzeczywistego działania − podkreślił szef MON.

Obecny na spotkaniu z mediami dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie gen. B.  Hodges podkreślił, że Polska jest prawdziwym przywódcą wewnątrz Sojuszu. − Minister i jego wizja ćwiczenia, tak jak wizja generała Tomaszyckiego oraz ciężka praca i wizja generała Różańskiego – to przykłady  prawdziwego przywództwa. Mogę powiedzieć, że to są rzeczywiście trzej liderzy −  powiedział gen. Hodges.

− Scenariusze ćwiczenia Anakonda pozwalają nam przeanalizować i przećwiczyć te scenariusze, które mogą być potrzebne, jeżeli trzeba będzie odstraszyć potencjalnego agresora  − zaznaczył generał. − Rozszerzyliśmy i polepszyliśmy swoją współpracę w zakresie tworzenia struktur dowództwa, organizowanie logistyki i komunikacji − podkreślił gen. Hodges.  − Siły USA także zyskały na tym ćwiczeniu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej przemieścić nasze jednostki. To ćwiczenie umożliwiło nam realizację naszego celu,  jakim było zwiększenie możliwości przerzutu wojsk. W armii USA zawsze stawiamy na  dobrą współpracę z siłami rezerwy − dodał amerykański dowódca.

− W ramach ćwiczenia Anakonda byłem w stanie zaobserwować dwie rzeczy: współpracę z komponentem rezerwy oraz współdziałanie z naszymi sojusznikami, w szczególności z LITPOLUKRBRIG. To było naprawdę wspaniałe ćwiczenie! Mam nadzieję, że we współdziałaniu z naszymi sojusznikami zawsze będziemy silniejsi −  podsumował gen. Hodges.

MON

7 KOMENTARZE

  1. Tak, jeżeli ćwiczenia wypadły tak doskonale jak pokaz na dniach otwartych na poligonie to jesteśmy świetnie przygotowani aby odeprzeć atak wroga… (Chyba orkiestrą z Lulina…) Kto był to wie o co chodzi.

    • Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Powinni zdegradować tego, kto był odpowiedzialny za ten pokaz. Zgonili szkoły, przedszkola, wielka akcja medialna, a pokaz dosłownie żałosny… Jak wam nie wstyd, żołnierze z 21 brygady, pokazać taki kicz. Jeżeli nie chcecie czegoś pokazywać lub nie umiecie, to nie róbcie pokazów. Zupełny brak szacunku szczególnie dla tych najmłodszych uczestników tego Dnia Otwartego. Jednostka która sama siebie uważa za elitarną… Jeżeli cała brygada jest tak „elitarna” jak te ślimaki z pokazu to gratulacje dla dowódcy tej jednostki. „Pokaz dynamiczny wyszkolenia” – tak to nazwano. Nie wiem kto tam widział dynamikę, bo ja na pewno nie. Więcej szacunku dla tych, z podatków których otrzymujecie żołd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here