Narodowe Czytanie „Quo vadis” już za nami

0

3 września 2016 r. odbyła się V edycja akcji Narodowe Czytanie pod patronatem  pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W Roku Henryka Sienkiewicza czytelnicy w formie głosowania wybrali wybitną polską powieść – „Quo vadis”. Akcja ma na celu popularyzowanie  fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W 2000 miejsc w Polsce zabrzmiały fragmentypowieści laureata Literackiej Nagrody Nobla.W naszym mieście wspólne czytanie miało miejsce na dziedzińcu SOK. Interpretacji dzieła podjęli się Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, członek zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego, wikarzy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski, członkowie kół teatralnych działających w naszej placówce – dzieci, młodzież i dorośli oraz pracownicy SOK. Każdy, kto przyniósł swój egzemplarz powieści, mógł otrzymać pamiątkowy stempel, wydany specjalnie z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

„Quo vadis” będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał – przekonywał Sienkiewicz w liście do Jadwigi Janczewskiej z 1895 r. Lecz chyba nawet on sam nie przypuszczał, że powieść pobije wszelkie rekordy popularności i utoruje mu drogę do literackiej Nagrody Nobla. „Quo vadis” to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności.

To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. Dla nas Polaków, mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar zwłaszcza dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny –  mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

SOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here