Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w ZS1

38

2013-03-01

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół nr 1 w Nowej Dębie

1 marca w ZS nr 1 w Nowej Dębie po raz kolejny upamiętniono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywy dyrektora szkoły Janiny Lubery i nauczycieli historii, nad wejściem do szkoły, umieszczono baner informujący o tym szczególnym święcie. Na korytarzu szkolnym można oglądać wystawę fotograficzną przygotowaną w oparciu o materiały Instytutu Pamięci Narodowej.

Kulminacyjnym punktem obchodów Święta był wykład okolicznościowy dla młodzieży pana dr hab. Tadeusza Zycha, który mówił o przywróceniu pamięci o żołnierzach walczących za wolność z sowieckim reżimem i oddaniu im należnej czci, o odkłamywaniu naszej historii.


Wystawa historyczna upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych


Wykład dra hab. Tadeusza Zycha dla uczniów ZS1


Wykład dra hab. Tadeusza Zycha dla uczniów ZS1


Na szkole zawieszono baner przypominający o Żołnierzach Wyklętych

Na szkole zawieszono baner przypominający o Żołnierzach Wyklętych

Przypomnijmy
Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

AB

38 KOMENTARZE

 1. Narodowa Nowa Dęba się cieszy. Ale dlaczego nasz "Pobożny Wiesio" pupil ludowego kleru, nie przygotował nic by pamięć te utrwalić? A "Pobożny Krystian" ? Ale ludowy kler i tak będzie agitował…

  Pozdrawiam
  Narodowy Dj_Waca
  Polityk Wyklęty

 2. a właściwie to dlaczego burmistrz nie kazała flag powiesić, jakby liznął gdzieś historii to może wiedziałby dlaczego

 3. Benedykt odszedł na emeryturę bo nie mógł sobie poradzić z celibatem, homoseksualizmem i in vitro takie jest moje zdanie. Nie na temat ale taka mnie naszła myśl.

 4. #2
  Zadam pytanie wprost i takiej odpowiedzi oczekuję –
  Proces sądowy dotyczył ''żołnierzy wyklętych''?
  Stop celebrytom!
  Jan Pospieszalski wiarygodny był grając w PRL'u na basie w VooVoo.
  I teraz **** pyta Michnika!:D:D
  Michnik to nie moja bajka …Bezczelność – ''warto rozmawiać'' nie ma granic…

 5. #5 Jest!! Jak Łazarz!, jak Feniks!! Nie zdziecinniały! ''Abemus Papam!'' – [i]pis. oryginalna[/i]
  Ps.B VIX Pewno nie osobiście lecz – języczkiem u wagi – być może była kradzież dokumentów przez Zaufanego…
  Korporacja K.K. przekracza 'masę krytyczną''

 6. BRAWA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 ….. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ….DLA NICH NIEPODLEGŁA POLSKA BYŁA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĄ !!!!!!!!

  [url]http://www.youtube.com/watch?v=iHil7koBSII[/url]

 7. Komuchy przy pomocy ruskich zbojow potrafily wymordowac tyle tysiecy PRAWYCH OBYWATELI ,a jeden czlowiek o pseudonimie BOLEK zablokowal ich rozliczenie , KOCHANA SOLIDARNOSC A MIALO BYC ZAMIAST LISCI BEDA WISIEC KOMUNISCI ,a stalo sie ze teraz okupuja pierwsze lawki w kosciele zamiast wisiec B)

 8. Pobożny Wiesław może robić różne łajdactwa (jak np. akcja z p. Luberą i halą ZS1), może zapominać o rocznicach, niszczyć planty i robić wiele innych głupot ale ludowy kler dalej będzie go zapraszał na wygłaszanie homilii w Kościele (np. Msza upamiętniająca powstanie styczniowe). Skoro Pobożny Wiesław może robić wszystko i ludowy kler na wszystko przymyka oko, oznacza to że nie chodzi ludowemu klerowi o prawdę, dobro, piękno czy chociażby sprawiedliwość i etykę. O co więc może chodzić? Trzeba by się przysłuchać o czym rozmawia Pobożny Wiesław i ludowy kler na obiadkach w Dębiance. Żeby było jasne: nie mam nic do Kościoła Katolickiego, ale drażni mnie postawa ludowego kleru który będzie wielbił Pobożnego Wiesława bez względu na jego czyny i ganił innych tylko dlatego, że nie uznają wyższości Pobożnego Wiesława i wytykają mu błędy.

  Co ludowy kler powie na brak flag i uroczystości w tak ważne święto? Czyżby 22 lipca to jest to co należy wielbić? A może rewolucja październikowa?

  Pobożny historyk pokazał na co go stać.

 9. Podpisanie się pod tym Świętem jest odwagą. Władze państwowe ( centralne i tu na dole ) nie chcą świętować, ponieważ są zależne czy finansowo czy propagandowo od komunistów. Niestety jeszcze spora grupa Polaków albo jest albo popiera poglądy komunistyczne.
  Ile jeszcze czasu potrzeba, aby Wyklęci doczekali się należnej pamięci?

 10. Żołnierzom Wyklętym bliskie były wartości: patriotyzm i honor. Chcieli, aby ich dzieci żyły w niepodległym kraju. Nie sprzedali swojej duszy za kilka srebrników.

  Dlaczego w mieście wczoraj nie świętowano? Gdzie była wczoraj władza? Dlaczego nie pomyślał Dom Kultury?

  Gdzie my żyjemy?

 11. Wiesław Ordon wypisuje coś o filmie Westerplatte jakby kogoś obchodziło jego zdanie, a data 1 marca dla niego nie istnieje, wstyd dla burmistrza który ma maturę /reszta jego wykształcenia to żart/

 12. Czuję zażenowanie i żal ,że każdy kto mógł , napiszę powinien pamiętać o wyklętych , nie pamięta. Nie wstydżcie się tego święta , oni zostawili spuściznę a WY nie wiecie co z tym zrobić.Szkoda, że jestem tego świadkiem.

 13. kolego z gwiezdnych potyczek
  w interpretacji histori często bywa,że bohater jednych jest katem i oprawcą tych drugich
  kuraś zrobił tyle złego co i dobrego a metody też miał wyszukane
  skala oczywiście mniejsza niż bohaterów z ukrainy
  jedno jest pewne wyklęty na pewno jest

  a do tych co tak piszą że ten i tamten nie pamiętają pytanei mam .
  od kiedy pani jest dyrektorem szkoły a od kiedy sama o wyklętych pamięta? bo ja pierwszy raz słyszę a pamiętam od dawna.
  to nie jest atak, ładnie, że postanowiła uczcić bohaterów tylko mam nadzieje, że to nie pod publiczke bo ordon historyk zapomni i nasze bedzie na wierzchu

 14. tutaj jest tak, że co byś nie zrobił ….. zwłaszcza to co nie zrobił mimo obowiązku pon Ordon to i tak powiedzą że robisz pod publiczkę, ale jak pon Ordon wygłasza mowy mentorskie z ambony i kreuje się na guru i lokalnego przywódce bez skazy to każdemu dopną łatkę że działa pod publiczkę…. w ND żyją w myśl jednej zasady "WODZA NARODU" albo jesteś z nami albo przeciwko…..metody faktycznie mają iście wyszukane….. np. chodzenie po ulicy i do każdego napotkanego rzucam niby od niechcenia, że Ostapko to diabeł a Luberowa to ….. i tak 100 razy aż ludziska zaczną wierzyć…. tylko czy to jest uczciwe i honorowe ? wiadomo, że nie jest bo jak się nie ma argumentów to najlepiej tak mówić…. wstyd i jeszcze raz wstyd… tylko, że żeby wiedzieć że to wstyd trzeba go odrobinę mieć…. ale jak NIE SO Z NOMI TO SO PRZECIWKO NOM…….i takoj WYGROMY……

 15. i jeszcze jedno…. szkoda tylko że ludzie nie myślą i robią jak LEMINGI co Wojt i spółka polecą……. najśmieszniejsze jest to, że Ratuski robią "PROPAGANDĘ" za swoje pieniądze a Wójt za publiczne i tu się pytam kto jest obłudnikiem ? żaden z tych opiniotwórczych mentorów nie zna Ostapki czy reszty osobiście i opinie o nich bredzą na podstawie np. komentarzy z INFO tylko kto pisze na INFO ? no właśnie ci co kreują o nich opinie ….. dlaczego ? bo trzeba INFO zohydzić, obrzydzić bo po co prawdę ma ktoś pisać o naszych obłudnych działaniach…..ludziom wciska się kity i wygaduje bzdury w REMIZACH o jakimś rozwiązywaniu OSP tylko wystarczy jednemu i drugiemu MISZCZOWI zadać pytanie kiedy tak ktoś powiedział ?? wstyd szanowni RAJCOWIE wstyd za te kłamstwa przez was wygadywane…. na dodatek powielacie to w rozmowach z DUCHOWNYMI ….. którzy wpierw szczerze porozmawiawszy z jednymi i drugimi powinni sami osądzić jak jest ….. ale nie !!!! szanuję DUCHOWNYCH Z ND, lecz szkoda, że nijako odsuwają od siebie ludzi typu Ratusikowe tylko dlatego, że opinię o nich wypowiada druga strona……. nawet gdyby byli źli co jest nieprawdą powinni zweryfikować swoje działania … KOŚCIÓŁ TO WSZYSCY WIERNI A NIE WÓJT I SPÓŁKA…… skoro WÓJTOWE są takie mądre to niech pokażą tą modrość i niech zaczną w końcu dyskutować a nie FOCHY WALIĆ….zrozumcie, że jesteście RAJCAMI a nie nauczycielkami w szkołach, pracownikami firm, pracownikami urzędów……..a jak tego nie rozumiecie to po co tam siedzicie w radzie ???? pytam po co ??? żeby dieta wpływała za każde posiedzenie ???!!!

 16. Pierwszy marca – Święto Żołnierzy Wyklętych zostało jako święto państwowe wprowadzone w 2011r. Zabiegał o nie Śp. Lech Kaczyński. Po jego śmierci skutecznie naciskały instytucje kombatanckie.

  Władza nowodębska nie ma tutaj nic do gadania. To jest święto państwowe i od momentu jego wprowadzenia powinno miasto świętować. A nie świętowano ani rok temu , ani teraz.
  I nie wiadomo dlaczego.

 17. do 29 jeżeli obchody święta odbywają się w szkole już po raz trzeci , to bardzo przepraszam
  do vice miszcza 26, 27 nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi , działania godne pochwały tylko dlaczego są one połączone z atakiem na wiesia? oczywiście nie bezpośrednio tylko przez komentzarze pod informacją.
  a tak naprawdę to uwagę na epitafium zamieszczone wyżej chciałem uwagę zwrócić bo słowaki tak jak my benderę gościa kochają
  a ratuszowi kibicuję od dawna i niezmiennie, ale nie wszystko musi mi się podobać …… no chyba, że gościu z pod numeru 26, 27 ty też nieomylny jak wiesiek jesteś i uwagi na nic zwrócić nie wolno :)

 18. czy każdy komentarz, który obrazuje jakieś zaniechanie reprezentanta gminy uważasz za komentarz ?? czy za każdym razem mamy obawiać się jakiegokolwiek komentowania bo zostanie to odebrane jako "ATAK" ….. skoro tak uważasz to jesteś w błędzie …. nie uważam się za nieomylnego… wręcz przeciwnie…. ale ja nie stoję na stanowisku, że się do nich nie przyznaję co by się nie działo…. tak postępuje tylko człowiek oderwany od rzeczywistości….. co do tematu EPITAFIUM…. dlaczego my Polacy ciągle szukamy w POLSKICH BOHATERACH skaz ? napisz o jakimś bohaterze źle za granicą wówczas zobaczymy jak zostaniesz potraktowany …. my sami siebie nie szanujemy a opinie o innych wyrażamy na podstawie "bo one gadały"……. za "miszcza" przepraszam….. tylko proszę o większe zainteresowanie w później komentowanie, że Ratusiki robią coś pod publikę….. Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem oficjalnych obchodów państwowych…. Wójt o tym nie wiedział ?

 19. A od kiedy ?Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem oficjalnych obchodów państwowych?
  Ech.. Smutne jest to jak ''walec'' po '47 zmiażdżył ostatki -''romantycznych wojowników'' i mogiły ich ''zadołowane'' –
  Przepraszam za słowa ..
  Do mogił – będzie wyścig / im młodszy historyk tym ''po polsku bardziej!'. – tak uważam ! To Prawda!
  a później – tak się wydawało mi…

 20. od wtedy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czasami internet można wykorzystać do zdobycia wiedzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Dzie%C5%84_Pami%C4%99ci_%E2%80%9E%C5%BBo%C5%82nierzy_Wykl%C4%99tych%E2%80%9D[/url]

 21. #35 ech! #35 … nie bądź dziecinny.
  wikki jest super – jeśli chcesz poznać np. muzykę?geografie?inne..
  nie HISTORIE współczesną ..:)

  edit.-
  ps.#35 = masz rację absolutnie :)

 22. to może to Cie przekona bo jak mniemam trudno znaleźć…..
  [url]http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110320160[/url]

  LEKTURA JAK NAJBARDZIEJ WSPÓŁCZESNA I AKTUALNA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here