Pilkington Automotive Poland największym inwestorem 2011 roku

8

14-11-2011r.

CHOINKI NOWA DĘBA!

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nagrodziła Pilkington Automotive Poland za inwestycję w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w Chmielowie.

Pilkington Automotive Poland otrzymał nagrodę PAIiIZ za największą inwestycję zagraniczną w roku 2011 – fabrykę szyb samochodowych w Chmielowie. Inwestycja zlokalizowana jest w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, 30 km na południe od pierwszego zakładu produkcyjnego firmy w Sandomierzu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 450 milionów zł. Część środków na jej sfinansowanie pochodzić będzie z dotacji Ministerstwa Gospodarki. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie w około 500 osób. Dodatkowe 150 miejsc pracy utworzonych zostanie w firmach współpracujących z fabryką.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych od 2007 roku wyróżnia przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na rozpoczęcie nowych inwestycji w Polsce i nagradza przedsięwzięcia o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie w trzech kategoriach: największa inwestycja pod względem wartości, inwestycja, która utworzyła najwięcej miejsc pracy oraz najważniejsza inwestycja w zakresie nowoczesnych technologii. Pilkington Automotive Poland otrzymał nagrodę w kategorii: największa inwestycja pod względem wartości.

– Inwestycja w Chmielowie jest jednym z ważniejszych elementów planu strategicznego NSG Group – mówi Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland. – Wzrost zapotrzebowania na wysokiej jakości produkty dla rynku samochodowego powoduje nasz ciągły rozwój i podejmowanie kolejnych inwestycji. Fabryka w Chmielowie produkować będzie rocznie 7 milionów sztuk szyb do samochodów osobowych i ciężarowych, co oznacza podwojenie dotychczasowej produkcji firmy Pilkington Automotive w Polsce.

Uroczyste odsłonięcie kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive odbyło się 13 września 2011 roku. Nowa inwestycja obejmie 3 linie produkcyjne i magazyn, a łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 65 tysięcy metrów kwadratowych. Główne linie produkcyjne mają zostać uruchomione w 2012 roku i w trakcie 2013 roku. Planuje się, że pełną zdolność produkcyjną –7 milionów sztuk szyb samochodowych rocznie, fabryka osiągnie w 2014 roku. Szyby z Chmielowa dostarczane będą do głównych producentów aut na świecie, takich jak: General Motors, Ford, Volkswagen oraz Fiat.

Pilkington Automotive działa w Polsce od 1997 roku, zatrudnia 1,4 tysiąca osób w 5 lokalizacjach w Polsce, w tym ponad 1 tysiąc fabryce w Sandomierzu. Firma planuje dalszy rozwój i kolejne inwestycje w Polsce.

Źródło: ECHO DNIA

8 KOMENTARZE

  1. no to w sandomierzu będą nowe miejsca pracy… [ironia]
    Tylko część ekipy przyjdzie z zewnątrz. Chyba nie sądzisz, że od razu oddadzą fabrykę ludziom bez doświadczenia..

  2. [b]i czas najwyższy – Chmielów chce i pragnie do Tarnobrzega. Tarnobrzeg daje nam komunikację, pracę, dobre szkoły – wszystko. A z dęby nic nie ma, dęba nie lubi chmielowa[/b]

  3. mozna zrozumiec ,ze Chmielow chce do Tarnobrzega (zreszta to sama logika), ale popatrzcie z drugiej strony, jaka glupota jest istnienie 2 powiatow – grodzkiego i ziemskiego. Ile pieniadzy poszlo na urzednikow, zamiast na cele rozwojowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here