Położnictwo do likwidacji? Radni mówią NIE!

18

22/06/11r.

Coraz częściej pojawiają się głosy o planach dyrekcji szpitala powiatowego w Nowej Dębie dotyczących likwidacji oddziału położniczego. Zdaniem szefa placówki, można byłoby go zastąpić okulistyką.

Pomysł ten został przedstawiony podczas jednego z posiedzeń Rady Społecznej Szpitala. Na te sprawę zwrócili nam uwagę pracownicy lecznicy, którzy obawiają się zwolnień. Temat jest ważny społecznie nie tylko dlatego, że może się okazać iż mieszkańcy Nowej Dęby będą musieli korzystać z usług placówek medycznych poza miejscem swojego pobytu, ale również z uwagi na fakt iż szpital jest jednym z największych pracodawców na naszym terenie.

Dyrektor Roman Zawadzki do sprawy odniósł się w sposób lakoniczny. Wypowiadając się na temat przyszłości oddziału położniczego stwierdził, że jego istnienie będzie uzależnione od tego czy zostanie \”doprowadzony poziom kosztów tego oddziału do bilansu zero\”.

W związku z rangą tematu o komentarz zwróciliśmy się do radnych powiatowych z Nowej Dęby.

JERZY SUDOŁ wicestarosta, (Forum): Jesteśmy przeciwni likwidacji i nikt na to nie pozwoli. Oddział ma dobrą kadrę, dobrą opinie, wyposażenie i tradycje. Jest to jeden podstawowych oddziałów. Powinien istnieć i rozwijać się. Chcemy go doposażać. Zwróciliśmy się w styczniu o sprzęt do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bez zgody radnych i zarządu powiatu nie dojdzie do proponowanych przez dyrektora Zawadzkiego zmian.

WACŁAW WRÓBEL radny, (PiS): Będziemy przeciwni tego typu zmianom. Szpital należy powiększać i rozwijać, a nie zamykać oddziały. Za chwilę okaże się, że są problemy z ginekologią, oddziałem wewnętrznym itd. Nie wolno do tego dopuścić.

JACEK LUBERA
radny, członek Społecznej Rady Szpitala, (Forum/Ratusz):

Jestem mocno przekonany o potrzebie utrzymania oddziału położniczego – z tego samego względu, dla którego obecny dyrektor SP ZOZ, jeżeli wierzyć w szczerość jego wypowiedzi, odmiennie chce go zamknąć. Chodzi o względu ekonomiczne. Likwidacja oddziału położniczego spowoduje utratę prawa do świadczenia sporej części usług związanych z prowadzeniem lekarskim kobiet w części etapów ciąży i opieką neonatalną. Kobiecie w ciąży ( dla ZOZ po prostu \”klientce\” ) jesteśmy w stanie zaproponować obecnie kompleksową ofertę prowadzenia całej ciąży i leczenia noworodka.

Pan Dyrektor proponuje na miejsce oddziału położniczego fundację okulistyki – w naszych warunkach całkowicie od podstaw. Dla p. Dyrektora jest to może materia dobrze znana, w końcu żona jest okulistką. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ustawowy nakaz transformacji zakładów opieki zdrowotnej w spółki, z jego punktu widzenia to doskonała inwestycja…

Reasumując, przy obecnych trendach demograficznych położnictwo będzie przynosiło straty. Rada Powiatu jest tego świadoma. Jednak musimy je utrzymywać, bo pierwsze jest częścią ważnego łańcucha usług (ginekologia+położnictwo+dziecięcy), a po drugie zadaniem SP ZOZ jest obsługiwanie możliwie wielu najbardziej podstawowych potrzeb z zakresu lecznictwa dla mieszkańców powiatu i bilansować się jako całość ( nigdy nie było tak, że wszystko oddziały przynosiły czysty zysk ). Czy jest coś bardziej podstawowego dla jakiejkolwiek społeczności niż kwestia narodzin dzieci i ich zdrowia?

/info

18 KOMENTARZE

  1. Święta racja, kto idzie do Szpitala w Nowej Dębie a w szczególności na oddział położniczy lub ginekologiczny ??? godny polecenia najbliższy taki oddział to Rzeszów!

  2. Wacek bierz ty sobie swojego dyrektorka z teczki i wynocha z naszego miasta. Wsadziles go na stolek to teraz licz sie z konsekwencjami.

  3. Brawo ! A potem będzie znów gadanie że wszyscy młodzi się z Dęby wynoszą… i nie dziwne, skoro niedługo nawet dziecka nie będzie można tu urodzić. Przecież z tego szpitala nie korzystają tylko mieszkańcy Dęby ale i okolicznych miejscowości, chyba położnictwo jest bardziej przydatnym oddziałem niż okulistyka. Szczególnie że Dęba nie jest wcale takim złym miasteczkiem, tylko to co się teraz zaczyna dziać jest po prostu śmieszne i bezsensowne. Władze zamiast starać się ułatwiać mieszkańca życie, coraz bardziej je utrudniają. Nie dziwne, że Nowa Dęba zamiast się zaludniać pustoszeje… Tak samo cyrk jest z tym peronem… Bo po co otwierać naszą mieścinę na świat i nowe możliwości ?

  4. Cały ten szpital to żenada. Komuna utrzymuję się w dalszym ciągu. Potrzebne są zmiany, niekoniecznie oddziałów, lecz kadry. Z zarobkami większymi niż w miastach wojewódzkich (lekarzy) na pewno znajdzie się dużo chętnych.

  5. Tu potrzebna jest zmiana przede wszystkim prowincjonalnej mentalności , choćby tych, którzy podejmują jakiekolwiek decyzje, lub wydaje im się, że podejmują.

  6. [b]Przyjdzie po nowych wyborach dyrektor z PiS, załatwi nową kaplicę, zaprosi Rydzyka jako fachowca od zbierania pieniędzy i gdy ten będzie uzdrawiał fundusze szpitala, dyrektor będzie zbierał haki na konkurentów i będzie czekał na cud. I wszyscy w Nowej Dębie będą szczęśliwi. Amen[/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here