Relacja z obchodów Święta Niepodległości ! Film i zdjęcia

0

11 listopada obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Nowej Dębie odbyły się uroczystości z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli instytucji, służb mundurowych i szkół z terenu miasta i gminy oraz mieszkańców.

     Nowodębskie obchody zaczęły sie tradycyjnie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy Urzędzie Miasta i Gminy. Następnie w Kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. Ks Biskupa Edwarda Frankowskiego, a po niej na osiedlu Północ poświęcony został krzyż i obelisk upamiętniający rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski. Tablicę na obelisku odsłonili wspólnie ksiądz proboszcz Mieczysław Wolanin i burmistrz Wiesław Ordon, a delegacje złożyły pod krzyżem wiązanki kwiatów.

     Dalsze uroczystości miały miejsce na Placu majora Jana Gryczmana, gdzie po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych podniesiono na maszt Flagę Państwową i odśpiewano hymn. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz W. Ordon przytoczył m.in. znaczenie słów „BÓG, HONOR, OJCZYZNA” w kontekście Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w szczególnym dla Polaków roku, czyli rocznicy 1050-lecia chrztu Polski.

– Szanowni Państwo! Dziś chylimy czoła przed tymi pokoleniami Polaków, którzy przez 123 lata zaborów nie szczędzili życia, zdrowia i wysiłków, aby Polska z martwych powstała. Wspominamy tych, którzy stawali zbrojnie w Powstaniu Kościuszkowskim, Listopadowym, Styczniowym i Wielkopolskim. Chylimy czoła przed Józefem Piłsudskim wraz z jego Legionami za to, że podjął się zbrojnie „wyorywać” granice Polski w czasie I wojny światowej. Pamiętamy o dyplomatycznych działaniach Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Dziękujemy naszym dziadom za utrwalenie granic II Rzeczypospolitej, odradzającej się od pamiętnego 11 listopada 1918 roku. Poczujmy się dumni z tych naszych przodków. Niech w naszych sercach zagości radość, gdy widzimy Biało-Czerwoną w swobodzie łopocącą dziś na wietrze! Cześć i chwała bohaterom tamtych dni! – dodał na zakończenie burmistrz.

     Obecny na uroczystości wójt Suchowoli na Ukrainie – Andrzej Torba, podziękował za zaproszenie na nowodębskie obchody Święta Niepodległości i wręczył na ręce burmistrza Wiesława Ordona okolicznościowe gratulacje od mieszkańców Suchowoli z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie odczytany został Apel Pamięci, a kompania honorowa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Dęba” oddała salwę honorową. Uroczysty śpiew Roty przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Nowa Dęba zakończył część oficjalną uroczystości.

     Druga część obchodów miała charakter sportowy. Złożył się na to marsz Nordic Walking oraz bieg „Ku Niepodległości” w czerwonych koszulkach z orłem na piersi. Marsz wystartował spod Domu Kultury, a zakończenie i poczęstunek dla uczestników zorganizowano przy wiacie ogniskowej Nad Zalewem. Bezpośrednio po marszu na trasę wokół Zalewu ruszyli biegacze, pokonując jedno, dwa lub trzy okrążenia. Frekwencja przy sprzyjającej pogodzie dopisała – w obu konkurencjach wystartowało ponad 100 osób. Dla najlepszych przygotowano puchary i dyplomy, które wręczał burmistrz W. Ordon oraz zastępca burmistrza Leszek Mirowski.

     Obchody zakończył koncert w SOK zespołu kameralnego „Barok Tune” w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae  Baroci”.

     Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Dęba”, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

UMIG

RELACJA iTV WISŁA:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here