'SŁOWNIK GWARY LASOWIACKIEJ' autorstwa Romualda Gondka

13

2013-12-04

Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz Lasowiacka Grupa Działania zapraszają na promocję nowej pozycji wydawniczej „SŁOWNIK GWARY LASOWIACKIEJ” autorstwa Romualda Gondka.

Spotkanie promocyjne z udziałem autora odbędzie się w sobotę, 14 grudnia 2013 r. o godz.. 17:00 w sali kameralnej Domu Kultury w Nowej Dębie.

Słownik Gwary Lasowiackiej zawiera ok. 10 tys. haseł, rejestruje nie tylko znaczenia wyrazów ale także zwroty i wyrażenia. Słownik został poprzedzony przez autora wstępem, który w oparciu o tutejszą gwarę przedstawia szeroką panoramę życia i obyczajów wsi lasowiackiej. Książka jest znakomitym źródłem poznania kultury i zwyczajów mieszkańców wsi położonych w widłach Wisły i Sanu.

Do Słownika Gwary Lasowiackiej został nagrany i dołączony audiobook ze wstępu, czytany gwarą Lasowiaczką przez autora Romualda Gondka. Podczas spotkania promocyjnego rozdane zostaną bezpłatne egzemplarze publikacji dla każdego uczestnika.

SOK

13 KOMENTARZE

 1. "Eca heca kole pieca ciele mie pobodlo" Czy to oznacza, że Lasowiacy zamieszkiwali w chałupach razem ze zwierzętami, co sprawiało sytuacje konfliktowe, o których mówi teskt przyśpiewki?

  • Tak dawniej było, że prowizoryczne stajnie były za zimne, a i zwierzątko mogło ogrzać i nachuchać w chałupie:)

 2. [quote] #2 | Cytaciarz dnia 12/04/2013 17:10
  "Eca heca kole pieca ciele mie pobodlo" Czy to oznacza, że Lasowiacy zamieszkiwali w chałupach razem ze zwierzętami, co sprawiało sytuacje konfliktowe, o których mówi teskt przyśpiewki?[/quote]
  Faktycznie,j e b ł o Cię to cielę bezrogim łbem jeszcze jak byłeś w kołysce.

 3. Masz rację #3, żle przytoczyłem cytat. Rzekłbym: dokonałem parafrazy. Zatem teraz naprawiam swój błąd.
  Tekst prawdziwy:
  "Heca kieca kiele pieca, ciele mnie pobodło"
  Tu źródło cytatu: [url]http://www.youtube.com/watch?v=2TMfmI6lrzY[/url]

  Zatem pytanie pozostaje aktualne: "Czy to zwierzęta mieszkały z Lasowiakami, czy Lasowiacy ze zwierzętami?"

 4. #4 Nieznam się to się wypowiem – odpowiedź ma jest zarazem pytaniem – czy @CYT'owi to robi różnicę? A swoją drogą to jak piszesz – czy jak kury łażą ci po izbie – nie koliduje ci Tobie Łobuzie!:D:D

 5. Pan Romuald Gondek przez wiele lat badał gwarę tego terenu. I to nie tylko okolic Nowej Dęby, ale także Majdanu i dalej w kierunku Kolbuszowej. To rodzaj pracy naukowej, której poświęcił bardzo dużo czasu i wysiłku.
  Nigdy nie byłam fanką kultury lasowiackiej, ale szanuję pasję i podejście naukowe do tematu. Pozdrawiam Pana Profesora :)

 6. Profesor na zbadanie gwary lasowiackiej poswiecil grubo ponad dwadziescia lat swojego zycia.Wielki szacunek.Pozdrowienia z USA wraz z zyczeniami swiateczno -noworocznymi dla Pana .

 7. Gratulacje! Przyjemnie sie wspomina Twoje wyklady,
  panie Profesorze. Pamietam lekcje na ktorych pan pytal
  jak sie cos mowi np. mlyko, studnio, sfynia itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here