Tarnobrzeg przejmuje tereny w Nowej Dębie

48

30-04-2012

Tarnobrzescy radni wyrazili zgodę na nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa na rzecz gminy Tarnobrzeg akcji Kopalni Siarki Machów S.A. Część terenów Kopalni znajduje się w granicach administracyjnych Nowej Dęby.

Wcześniej zgodę na piśmie w sprawie nieodpłatnego przejęcia tych akcji dał prezydentowi Tarnobrzega minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Warunkiem była jedynie stosowna uchwała Rady Miasta.

PO CO TARNOBRZEGOWI TO PRZEJĘCIE?

Pierwsze rozmowy na temat przejęcia terenów Kopalni Norbert Mastalerz rozpoczął w połowie ubiegłego roku. Początkowo był zainteresowany jedynie terenami przylegającymi bezpośrednio do Jeziora Tarnobrzeskiego. Chodziło o to by miasto Tarnobrzeg mogło swobodnie dysponować tymi gruntami, a dzięki temu zwiększać atrakcyjność turystyczną akwenu. – Chcemy mieć wpływ na to jak będzie zabudowana ta przestrzeń – mówił Mastalerz.

Jednak w trakcie prowadzonych rozmów okazało się, że nie ma możliwości prawnej aby gmina Tarnobrzeg przejęła jedynie tereny wokół Jeziora. Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski zaproponował jednak prezydentowi Norbertowi Mastalerzowi bezpłatne przejęcie akcji Kopalni Machów, na co Mastalerz wyraził zgodę. Mastalerz dodał iż jednocześnie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał zapewniania iż proces rekultywacji terenów posiarkowych będzie dokończony.

SPRZECIW GRĘBOWA I NOWEJ DĘBY

Największe obawy do decyzji tarnobrzeskich radnych, zgłaszają samorządowcy z ościennych gmin, którzy obawiają się, że prezydent Tarnobrzega nie zagwarantuje pieniędzy na dokończenie rekultywacji. Dla Nowej Dęby ogromnym problemem może okazać się klarownik w Chmielowie – Obawiamy się, że pozostaniemy z dużym problemem jakim jest zbiornik wód wydobywanych w trakcie procesu wydobywania siarki, gdzie te wody tutaj składowano, oczyszczano i reszta pozostawała w tym klarowniku. Ten klarownik to tykająca bomba ekologiczna, która musi być zrekultywowana. Potrzebuje na to Kopalnia Siarki Machów na dzień dzisiejszy około 70 milionów złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabezpieczył 19 milionów złotych a więc brakuje około 50 milionów złotych. Kto te pieniądze wyłoży? Przecież nie wyłoży tego samorząd miasta Tarnobrzega, nie wyłoży gmina Nowa Dęba (…) Stąd też takie sceptyczne podejście do komunalizacji tych terenów na rzecz miasta Tarnobrzega – wyjaśniał w Telewizji Tarnobrzeg Wiesław Ordon.

Na 20 głosujących radnych, wniosek poparło 14. Czterech radnych było przeciw, dwóch wstrzymało się.

/rek

Zobacz także poprzedni tekst:
„Komunalizacja Siarkopolu i Kopalni Machów”

.

48 KOMENTARZE

 1. I tak Norbert Mastalerz ograł Wiesława Ordona i Kazimierza Skórę (Grębów). Jak widać Norbert to wyższa Liga. Nowa Dęba tak samo zostanie ograna z Chmielowem gdy po ostatecznym sfinansowaniu wsi z podatków reszty gminy, wieś odłączy się do Tarnobrzega. I tak o to spełni się wróżba, że Nowa Dęba stanie się wsią między Tarnobrzegiem a Kolbuszową.

 2. też mi jest wesoło, kiedy czytam twoje wpisy
  – nadmienię że nie jestem ratuszowcem, ale z tobą sie nie zgadzam – a śmieję się z twoich wpisów – śmieszne jest to

 3. [b]BURMISTRZU!! CZŁOWIEKU!!! Za chwilę Chmielów odłączy się do Tarnobrzega! Za chwilę kasa wpakowana w Chmielów przez Nową Dębę będzie zyskiem Tarnobrzega!!!! W czyim interesie Ty działasz????? Dlaczego nie przeznaczysz takich pieniędzy na strefę w mieście która się nie odłączy nigdzie?? Dlaczego tak pogrywasz miastem????cyt[/b]

 4. Skoro ułomna jest władza Nowej Dęby to tak Trzymać P. Mastalerz
  Zabrać Nowej Dębie wszystko – tak trzymać – pozdrawiam Tarnobrzeg bo tam mają jaja

 5. Tarnobrzeg w granicach administracyjnych Nowej Dęby nie ma ani kawałka ziemi i niczego nie przejął. Proszę ludzi nie wprowadzać w błąd! Wstyd żeby radny tak manipulował informacją!

 6. Za chwilę Nowa odlączy się od Dęba poco pakować tam kasę?? Lepiej dać ją mnie ja się od siebie nieodłączę
  48 1234 5678 9012 3456 7890

 7. No to Was zezłoszczę otóż nie ma podziału na Polskę A lub B jest podział czy mieszkasz na lewo od Wisły czy po azjatyckiej stronie :D:D:D

 8. [quote]Tarnobrzeg w granicach administracyjnych Nowej Dęby nie ma ani kawałka ziemi i niczego nie przejął[/quote]

  A to ciekawe. Czyli Chmielów nie jest w granicach administracyjnych Nowej Dęby? Klarownik w Chmielowie to nie Nowa Dęba? I dlaczego Wiesław ORdon się oburzał skoro to nie Nowa Dęba?

 9. Zaczyna się demontaż Nowej Dęby. Macie co chcieliście. Wybraliście sobie sołtysa a nie burmistrza to będziecie mieli wieś! W dodatku rozkopaną wieś bo co chwilę padają rurociągi.

 10. [quote]Tarnobrzeg w granicach administracyjnych Nowej Dęby nie ma ani kawałka ziemi i niczego nie przejął. Proszę ludzi nie wprowadzać w błąd![/quote]

  Co ty piszesz??? Rozumiem, że wybiegłaś/eś myślami do przodu i nie dostrzegasz, że Chmielów póki co jest w Nowej Dębie. A skoro Tarnobrzeg przejął m.in tereny gdzie jest klarownik o który szumiał Pan Ordon to przejął tereny w Nowej Dębie na które nowodębski samorząd wpływu mieć nie będzie. No chyba, że sobie odkupi od Mastalerza.

  Mastalerz ograł Ordona. Jest lepszy. Wśród lasowiaków Ordon jawi się jako mądry i fajny gościu (bo lasowiacy nie prezentują wysokiego poziomu). Ale gdy trzeba się zmierzyc z ludźmi z klasą to wychodzi że wcale taki mądry i fajny nie jest. Okazuje się, że jest przeciętny (chcę być delikatny więc niech będzie słowo przeciętny).

 11. :D A ja lubię Nową Dębę mimo, iż nie mam tam żadnej rodzinki.
  Po prostu lubię to urokliwe miasteczko :D:D:D!

 12. Ja też lubię. Zwłaszcza strefę i podatki z niej dlatego chcę wchłonąć Nową Dębę do Tarnobrzega i małymi krokami to robię.

 13. Dobry komentarz napisał ktoś na stronie Echa Dnia. Cytuje:

  [quote]Dziękujemy szlachetnemu burmiszczowi Nowej Dęby za inwestowanie gminnych pieniędzy w przyszłą urbanistykę miasta Tarnobrzeg, i zadbanie o miejsca pracy dla mieszkańców tego miasta. Nowa dęba jest tak bardzo nasycona pracą i procent bezrobocia jest zerowy, że pomoc "bratniemu" miastu Tarnobrzeg jest jak najbardziej na miejscu.[/quote]

 14. #30 już rozebrali no nie myślałem, że tak sprawnie im pójdzie dworek już kończą remontować jak nic nadaje się na porządną siedzibę umig a nie takie byle co jak teraz.

 15. Nic nie robić, nie mieć zmartwień
  Chłodne piwko w cieniu pić
  Leżeć w trawie, liczyć chmury
  Gołym i wesołym być
  Nic nie robić, mieć nałogi
  Bumelować gdzie się da
  Leniuchować, świat całować
  Dobry Panie pozwól nam .

  [b]Takie trochę lasowiackie to to:)[/b]
  Ryśko R.

 16. bunga-bunga, wesoly jestem ale nie mam nalogow ,piwka nie pije zmartwien nie mam,w trawie nie leze ,goly nie jestem , ale leni****e bo inni na mnie charuja :|

 17. "Tarnobrzeg przejmuje tereny [b]w[/b] Nowej Dębie" a w artykule mowa o Chmielowie … radny zna się na propagandzie ;)

 18. [b]Chmielów to nie Nowa Dęba?[/b] Póki co cała gmina Nowa Dęba: miasto, Alfredówka, Buda, Rozalin, Tarnowska i Jadachy WYKŁADAJĄ GRUBĄ KASĘ NA CHMIELÓW W NOWEJ DĘBIE. (8milionów na drogi w Chmielowie) Rozumiem, że ty Kokocie widzisz już Chmielów w granicach Tarnobrzega a Nowa Dęba jako gmina ma zostać z długami zaciągniętymi przez "Nasz Samorząd" z burmistrzem Ordonem na czele?

 19. Moją uwagę również zwrócił komentarz z Echa:

  [quote]Dziękujemy szlachetnemu burmiszczowi Nowej Dęby za inwestowanie gminnych pieniędzy w przyszłą urbanistykę miasta Tarnobrzeg, i zadbanie o miejsca pracy dla mieszkańców tego miasta. Nowa dęba jest tak bardzo nasycona pracą i procent bezrobocia jest zerowy, że pomoc "bratniemu" miastu Tarnobrzeg jest jak najbardziej na miejscu.[/quote]

  Szkoda mi Nowej Dęby bo ją kocham.

 20. [b]Mieszkańcy Nowej Dęby. [/b]
  Zaciągnijcie jeszcze kilka kredytów, wybudujcie mi infrastrukturę w Chmielowie. Wówczas rozpocznę akcje oderwania Chmielowa z ND do TBG. Ja zgarnę podatki ze strefy, wy będziecie sobie spłacać długi pozaciągane przez waszego burmistrza. Tarnobrzeg dziękuję Nowej Dębie!
  Pozdrawiam
  Norbercik

 21. Radny z Cyganów ma 2 twarze.Teraz namawia mieszkańców aby wpłacali na kanalizację.Był taki czas kiedy namawiał odwrotnie buntując ludzi i zadawał cczy też mieszkańcy nie są oszukiwani bo w innych wsiach mają za darmo.Kameleon z buszu.

 22. i tak tarnobrzeg (czyli siarka) to cwele nie lubie ich i mam to gdzieś bo dęba to lipne miasto miał być powiększany skatepark w roku 2011 a burmistrzowi sie nie chce ! i to ma być sprawiedliwość -,- za takie coś dziękujemy panie burmistrzu !!!!!!!!!!!! :@ :( [center] hahahaha :D[u][/u][/center]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here