Twarde na Anakondzie-16

0

14 czerwca batalion czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w ramach ćwiczenia Anakonda-16 prowadził strzelania bojowe z czołgów PT-91 Twardy.

Podczas strzelań bojowych czołgiści strzelają z tzw. „grubej”, czyli z amunicji kalibru 125 mm do armaty czołgu. Strzelania tego typu możliwe są do prowadzenia tylko na poligonach. Strzelania bojowe są przez czołgistów traktowane niezwykle „prestiżowo” – każda załoga stara się uzyskać jak najlepsze oceny, co ma być potwierdzeniem ich dobrego wyszkolenia w oczach przełożonych, ale również wśród pozostałych załóg.

1 kompania czołgów, pod dowództwem porucznika Tomasza Karkowskiego, prowadziła szkolenie ogniowe. Podczas zajęć doskonalono również inne niezbędne umiejętności m.in. w wyciąganiu czołgu z grząskiego terenu za pomocą belki do samowyciągania, czy ewakuacji załogi z pola walki.

Dowodzący batalionem major Artur Chapski powiedział: „Celem zajęć było sprawdzenie zgrania załóg, ale przede wszystkim sprawdzenie umiejętności prowadzenia celnego ognia zarówno w miejscu, jak i w ruchu. Moi czołgiści potwierdzili wysoki stopień wyszkolenia, uzyskując ze strzelań oceny dobre i bardzo dobre”.

MTA Nowa Dęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here