Uczniowie z Niemiec pomagają powodzianom

22


Uczniowie z Gimnazjum Vincent – Lübeck w Stade wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie od ubiegłego roku w ramach programu COMENIUS realizują projekt pt. „Czy Europa wzrasta razem?”.

W obecnej, wyjątkowej sytuacji w jakiej znalazła się część Powiatu Tarnobrzeskiego ze względu na zaistniałą klęskę powodzi, młodzież zdecydowała zainicjować u siebie akcję pomocową. Akcji patronuje osobiście członek Parlamentu Landu Dolnej Saksonii – Pan Kai Seefried (poniżej jego apel do mieszkańców, w tłumaczeniu na j. polski).

W Stade (miasto liczące ok. 50 tys. mieszkańców) akcję koordynuje społecznie nauczyciel Gimnazjum Pan Hermann – Josef Stehemann, a z ramienia Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie – nauczyciel Pan Krzysztof Szczęch.

Działając z upoważnienia Starosty Tarnobrzeskiego Pan Krzysztof Szczęch, przy pomocy uczniów : Karola Tłustego i Mariusza Radka, zebrali materiały na terenach powodziowych, opracowali i przygotowali prezentację multimedialną, którą następnie uczniowie nowodębskiej szkoły zaprezentowali gronu pedagogicznemu i uczniom w partnerskim Gimnazjum w Stade.

W dotychczasowym efekcie m.in.:

* przygotowano i wydrukowano w nakładzie 500 egzemplarzy – materiał informacyjny, który rozpropagowano w parafiach, organizacjach humanitarnych i wśród uczniów Gimnazjum,
* o prowadzonej akcji zawiadomiono lokalną prasę Stader Tageblatt,
* zorganizowana będzie w mieście Stade otwarta wystawa fotogramów w ratuszu, kościele katolickim i innych miejscach publicznych, pokazująca powódź, która dotknęła miasto Stade przed ponad 30 laty i powódź obecną w gminie Gorzyce,
* pozyskano promotora akcji – członka parlamentu krajowego landu Dolnej Saksonii Pana Seefrida,
* utworzono odrębne konto w banku w Stade, na której gromadzone są środki pomocowe.

Akcja potrwa miesiąc, po jej zakończeniu podjęte będą dalsze decyzje.

Na podkreślenie zasługuje społeczne, dobrowolne zaangażowanie się w akcję zarówno strony polskiej jak i niemieckiej, gdzie oprócz nauczyciela Pana Hermana – Josefa Stehmanna, w akcję zaangażowali się uczniowie Piotr Sak, Paula Brandy, Kilian Storek. Nie szczędzili ani prywatnego czasu ani własnych środków, a uczniów nowodębskiej szkoły kilka dni gościł u siebie nauczyciel Gimnazjum w Stade, pokrywając w pełni koszty ich utrzymania.

Lista osób zaangażowanych w projekt:

Strona polska:
Nauczyciel: Krzysztof Szczęch
Uczniowie: Karol Tłusty, Mariusz Radek

Strona niemiecka:
Nauczyciel: Hermann-Josef Stehmann
Uczniowie: Piotr Sak, Paula Brandt, Kilian Storek

Treść apelu do mieszkańców Stade:

\”Szanowni Państwo!
To właśnie My mieszkańcy doliny Elby wiemy jaką energie może wytworzyć woda. Przy dużej ilości gwałtownych opadów musiał nasz region nie raz zmierzyć się z dużymi stratami w ludziach, infrastrukturze oraz finansach. Szczęśliwie bo już ponad 30 lat nie musieliśmy odczuwać skutków takiej katastrofy. Inaczej wygląda to jednak w Polsce. Powodzie w tym kraju prowadzą do wielkich tragedii. Cieszę się osobiście, że zadaniem pomocy ludziom na terenach powodziowych jak i związaną z tym zadaniem odpowiedzialnością, zajmują się teraz nasi uczniowie i uczennice. Właśnie ta wyraźna pomoc jest dowodem prawdziwie odpowiedzialnej Wspólnoty Europejskiej. Dzięki takim działaniom program Comenius zaczyna żyć. Przejawia się to w realnej pomocy dla mieszkańców Powiatu Tarnobrzeskiego.

Jestem wdzięczny wszystkim uczniom z Stade za odpowiedzialne dostarczenie każdego centa ludziom potrzebującym pomocy na miejscu. Dlatego proszę Państwa o wsparcie tej inicjatywy.

Serdecznie dziękuję
Kai Seefried
Mecenas inicjatywy
Członek Landtagu Dolnej Saksonii.\”

22 KOMENTARZE

 1. rita nie dziwie się reakcji llibrusa, na bezsensowne i wskazujące na twój niski iloraz inteligenci, ew. wiek, albo poprostu kretyńskie odzywki. Zobaczymy co dostaniemy, choc ja bym ci dał jakies szaty żula spod biedronki bo na tyle zasługujesz. Dziękuję za wysłuchanie ogłoszeń prosze teraz popracować nad sobą:)

 2. Rita ma wiele racjii mogę państwu podać osoby z Wielowsi co dostawały dary od niemieckich darczyńców i wstyd im było przed swoimi dziećmi -taki chłam .Właśnie , używaną bieliznę tak , tak , obruszeni panstwo wiele po niemieckim narodzie dobra to się nie spodziewajmy .:|Oczywiście za okazaną pomoc dziękujemy .

 3. #6 – przeczytaj Q.[#6] raz siebie – a będziesz zażenowany.. – smutne jak można przez szmaty cały naród oceniać… :o:o:o
  Jaroslwa K. przed snem czytasz? – Bez wytchnienia??!;););)

 4. no tacy nauczyciele jak Pan Krzysztof Szczęch swoja droga moj byly nauczyciel motywuja mnie by napewno poslac dziecko pod zs2 z tego co wiem to jedynka chyba nie ma nauczyciela ktory robi i napewno zrobi doktorat z ekonomi ?

 5. Pansa Sanczo firma w której pracuję pomaga ludziom w Wielowsi i z rozmów z tymi ludźmi wiem jaki czasami syf dostają jako dary .Oczywiście nie można uogólniać.
  Ci ludzie dziękują za każdą pomoc .Ale czy to Niemiec czy Polak powinno się otwarcie mówić ,nie daj lepiej nic jakby twój dar miał upokorzyć obdarowanego ,a często się tak zdarza :@

 6. Don Q – dziekuje za poparcie, fakt uogolniac nie nalezy ale cudow sie nie spodziewajcie ;] za 'dobro' odplacimy 'dobrem'
  pozatym nie rozumiem jak moze sie ktos tak slepo bronic tych darczyncow… polowa z Was pewnie nie ma stycznosci z ludzmi z Wielowsi – a ja taka przyjemnosc mam i wiem co Ci ludzie dosali – wstyd,.. bylo takich ;przypadkow nie za wiele' ale byly ;]

 7. #12 Q raz jeszcze przeczytaj własny post #6- zdania o ''narodzie'' zza odry – walczysz z [color=#990000]bezmyślnością[/color] i sterotypami a pociskasz [color=#003300]''tak mocne słowa..[/color]
  [color=#990000][color=#990000][size=20]trochę brak konsekwencji[/size][/color][/color]
  [b][size=24][b]wstyd?[/b][/size][/b]

 8. Post serio do Q d. -^^ powyższy post był ''kolorowy'' – a teraz powaga – nie będzie niemiec [i]pluł[/i] nam w twarz i dzieci nam germanił.. Ratownicy z Nemczech przyjechali Pomóc – Polaki bezczelnie [color=#990000]ukradli[/color]kanistry…
  Tu z pomocą — tu poliaki / okradli nawet …= ręce opadają…
  A cholera przeczytaj własny post # 6 i nie moja sprawa = jeśli go nadal podtrzymujesz – przykro mi to powiedzieć – lecz [b]wypie….aj[/b].Smutne to.

 9. rita wątroba jest zadowolona :) Exscesy alc. są stosunkowo rzadkie jak na standarty współobywateli – czytaj rodaków.. '' wiele po niemieckim [color=#990000][size=20]narodzie[/size][/color] dobra się nie spodziewajmy…'' Się pytam jak po incydentach można oceniać naród niemiecki? '39-''45 ile jeszcze lat to będzie trwało- 100/1000 lat?
  Pamiętajmy – lecz idźmy ku przyszłośc B). Q. Wstydź się,że jeździsz autem od [b][size=16]wroga![/size][/b]

 10. pansa sanczo – Ja Don Quijote
  przepraszam Ciebie wszystkich obrażonych i cały Naród Niemiecki .[b] Niemiecki Naród jest najwspanialszym Narodem na świecie .;)[/b]faktycznie może we wcześniejszym wpisie mogło sie nie podobać ;)Faktycznie nie mnie to oceniać , może po prostu nie potrafię inaczej :| i przepraszam za samochód .
  Pozdrawiam ;)

 11. Nietzsche und Wagner und i facet od '' więcej światła!!'' na G. – [color=#990000]Dziękujemy!dziękujemy![/color]. I bez przesady – najwspanialszym nie są – sporo podłych pomysłów ''wprowadzili w [color=#990000]"życie"[/color] ale Q. bez wstrętu ładuje swe jestelstwo :) w produkt z metką : FABRI[color=#990000]Q[/color]UE EN ALLEMAGNE. Pozdrawiam pansa.
  ps. Jeśli światły [??!] polityk potrafi coś takiego – '' [color=#990000]ratunku!Niemcy mnie biją![/color]… Oto POLSKA WŁAŚNIE :|

 12. ps/tak czy siak / z ironią nieco przeprosiny – dzięki – wraca wiara w człowieka – patrz/odpowiedzialność za własne słowa.Miłego dnia.p.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here