Wakacje nad morzem dla młodych

15


Oddział parafialny w Chmielowie Caritasu Diecezji Sandomierskiej zorganizował nadmorski wypoczynek dla 51 dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Nowa Dęba.

15-dniowy turnus (8-22.07.2010) był ściśle związany z realizacją programu profilaktycznego, który miał na celu promować zdrowy styl życia, kształtować umiejętności psychospołeczne, miał być też profilaktyką problemów związanych z alkoholem, narkotykami, nikotyną. Dzięki licznym zajęciom i pogadankom młodzież zdobyła rzetelną informację o substancjach uzależniających i szkodliwych skutkach ich zażywania. – Dzięki temu młodzi ludzie będą umieli powiedzieć „nie”, gdy ktoś zaproponuje im sięgnięcie po substancję, które mogłaby im zrujnować życie. Będą umieli wybrać to, co zdrowe i pożyteczne – relacjonuje proboszcz Parafii w Chmielowie, ks. Józef Rogowski. Według jednego z opiekunów dzieci, jednocześnie radnego Rady Miejskiej Stanisława Skiminy, największe wrażenie zrobiło na dzieciach spotkanie z wychowawcami i wizyta w Domu Dziecka w Kłodzku. Ośrodek ten skupia dzieci z rodzin patologicznych: – To chyba najlepsza szkoła, jaką nasza młodzież mogła zdobyć: widzieć spragnione miłości i czułości dzieci, tulące się do innych, nawet obcych ludzi, skazane na taki los przez swoich nieodpowiedzialnych rodziców, którzy stworzyli im patologiczne warunki życia. To robiło największe wrażenie na naszej młodzieży. Kiedy patrzyłem, jak nasi wychowankowie podchodzą i tulą te małe dzieciaki, a potem po kilkanaście razy pytają, dlaczego one są takie samotne i nieszczęśliwe, mimo że ich rodzice żyją i mieszkają często całkiem blisko nich, wiedziałem, że zapamiętają te sytuacje na długo.

Oprócz zajęć, w ramach profilaktyki młodzież miała bardzo aktywnie zorganizowany wypoczynek, nie tylko w Kołobrzegu – miejscu docelowym wyjazdu. Stąd w programie pobytu znalazły się wycieczki autokarowe do Warszawy (tu młodzi ludzie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum Wojska Polskiego, Pałacu Prezydenckiego, sejmu i Senatu), pod Grunwald (Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, pola bitewne), wizyty na basenach, wycieczki, konkursy plastyczne, muzyczne, zawody sportowe, kąpiele morskie i wiele, wiele innych zajęć.
Wyjazd wsparło finansowo Podkarpackie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba.

JL
Źródło: UMiG

15 KOMENTARZE

  1. CZY TEN ARTYKUŁ MA WYCISNĄĆ MI ŁZY I MAM Z TEGO POWODU SIĘGNĄĆ DO KIESZENI ABY DAĆ DATEK NA CARITAS ? ZAPEWNE CARITAS TAKĄ KOLONIĄ POKRYŁ W CZĘŚCI BRAK ROZLICZENIA ZE ZBIÓREK KTÓRE WCZEŚNIEJ ROBIŁ NA INNE CELE. DOKĄD CARITAS NIE PRZEDSTAWI RZETELNEGO DOWODU NA ROZLICZENIE SIE Z PIENIĘDZY ZEBRANYCH W CZASIE RÓŻNYCH AKCJI, DOTĄD NIE ZMIENIĘ ZDANIA O CARITAS, KTÓRE JEST NA WSKROŚ NEGATYWNE

  2. a kiedyś dzieci z nowej dęby i okolic mogły spędzać wakacje w Piaskach niedaleko Krynicy Morskiej teraz zostały im piachy ale za blokami na ul Kościuszki….dlaczego przestano organizować obozy?

  3. Obóz w Piaskach mógłby pięknie funkcjonować a dzieciaki z N. Dęby mogłyby tanio wypoczywać ale nikogo z Dezametu to nie rajcuje. Wystarczyłoby wejść we współpracę z jakimkolwiek biurem organizującym wyjazdy dzieciaków na kolonie, obozy i całe nakłady by się zwracały a nawet z nawiązką. "Zakłady" byłyby głównym organizatorem, a turnusów myślę że i cztery , pięć, by się uzbierało. Biura turystyczne szukają takich miejsc i obozów, bo wypoczynek pod namiotami i tzw. szkołą życia jest na topie.

  4. A ja się pytam? Skąd tyle jadu w ludziach?:o Sikimina to mąż stanu. Naprawde, chyba jedyny obok Ordona uczciwy politykier w tym grajdole. Mogliby organizować turnusy na moją ukochaną Ukrainę – miejsce moich przodków, najlepiej do Lwowa, gdzie mój dziadek przepuścił pół majątku :D. I jescze te piękne ukraińskie dziewoje…

  5. Na Ukrainę ?Skąd jeszcze do tej pory dochodzi pomruk pieśni OUN-UPA „Ne pora, ne, pora, nam Lachy służyty…
    Jad w ludziach generują osobnicy twojego pokroju.Skimina i mąż stanu.Nie rozśmieszaj mnie bo zajadów dostanę.Osobników którzy lezą w tyłek innym nazywam…****owkrętami lub czopkami.Wybierz donie określenie które ci pasuje.(pisownie TY,Ci zamierzona)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here