Zabiegi opozycji przynoszą efekty. Zalew będzie robiony!

63

17-01-2013


Zabiegi Klubu Ratusz o zainteresowanie władz miasta tematem nowodębskiego Zalewu wreszcie przynoszą efekty. To właśnie z inicjatywy klubu Ratusz odbyło się szereg spotkań i komisji w sprawie zagospodarowania zbiornika. O wielu z nich pisano w regionalnej prasie. Działania podejmowane przez opozycje nie poszły na marne. Władze miasta nie tylko podjęły się rewitalizacji zaniedbywanego przez lata akwenu, ale także w pełni utożsamiają się z postulatami opozycji o potrzebie zaprowadzenia porządku nad Zalewem o czym świadczy fakt, że w ostatnim czasie temat ten staje elementem marketingowej narracji burmistrza. Doskonale znane grafiki obrazujące planowane zmiany nad Zalewem drukowane są w \”Naszych Sprawach\”, a wydarzenie związane chociażby z podpisaniem umów związanych z rewitalizacją tego miejsca nabiera rangi wydarzenia którymi warto się pochwalić w mediach. Czujemy z tego powodu satysfakcje.

Poniżej prezentujemy materiał informacyjny Urzędu Miasta.

Już wkrótce teren nad Zalewem zyska nowe oblicze. Jeszcze w tym roku wokół zbiornika powstaną bieżnie rekreacyjne. Jedna, asfaltowa dla rowerzystów i rolkarzy, druga ze specjalnego kruszywa, biegnąca równolegle do pierwszej, dla spacerowiczów. Ponadto powstaną miejsca do rekreacji takie jak: stacja ćwiczeń dla amatorów joggingu czy boisko do siatkówki plażowej. Wzdłuż linii brzegowej ulokowane zostaną miejsca widokowe, wyposażone w ławeczki i otoczone zielenią. Panoramę Zalewu będzie można podziwiać z nowego pomostu, a miłośnicy żeglarstwa zyskają mini marinę do cumowania łódek oraz odpowiednio utwardzony teren do ich wodowania. Całość dopełni wyposażenie terenu w ozdobne palisady, tablice informacyjne, kosze na śmieci oraz nowe nasadzenia roślinności.

Ale to nie koniec zmian. W roku 2014 będą kontynuowane prace na terenach zielonych. Tam z kolei, zostaną utworzone tzw. tarasy wielofunkcyjne, na których historycznie zlokalizowane były domki wypoczynkowe. Będą to zadaszone miejsca, które zyskają nowe funkcje jak mini grill, stół do tenisa czy ogrodowa wersja „piłkarzyków”. Wokół tarasów wielofunkcyjnych zostaną uformowane skarpy obsadzone roślinnością. Ponadto powstanie duża wiata ogniskowa, która umożliwi organizację np. ognisk klasowych czy biesiad okolicznościowych. Całość będą wzbogacać ścieżki dydaktyczne, wijące się wśród pięknej roślinności. Planowana data zakończenia projektu to lipiec 2014 r.

Ta znacząca inwestycja pod nazwą: „Zagospodarowanie terenu zalewu w Nowej Dębie”, będzie kosztowała prawie 2 mln złotych. Jednak nowodębski samorząd wyda ze swojej kasy niecałe 850 tys. zł, gdyż ponad 58% pokryte zostanie ze środków unijnych Programu Operacyjnego RYBY. To wynik rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez działającą na obszarze naszej gminy Lokalną Grupę Rybacką Puszczy Sandomierskiej.

16 stycznia burmistrz Wiesław Ordon i skarbnik Alicja Furgał podpisali stosowną umowę z Samorządem Województwa Podkarpackiego na dofinansowanie w wysokości ponad 1,16 mln zł.

Projekt powstał w wyniku zdiagnozowania potrzeb w zakresie zagospodarowania terenu „Nad Zalewem”. W tym celu przeprowadzono konsultacje na każdym etapie projektu. Począwszy od założeń ogólnych, poprzez koncepcję szczegółową i na projekcie skończywszy. Szczegółowa koncepcja zagospodarowania terenu była prezentowana na stronie internetowej gminy, a także była przedmiotem obrad na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej.

Cieszę się, że przystępujemy do kolejnego projektu, który zmienić ma wizerunek Nowej Dęby, tym bardziej, że uwzględnia on prawie wszystkie oczekiwania mieszkańców co do tego terenu. Staram się konsekwentnie realizować założony jeszcze w poprzedniej kadencji swój program „Zmieniamy oblicze Nowej Dęby”. Nasze miasto pięknieje, obiekty użyteczności publicznej są coraz bardziej funkcjonalne, na nowo kształtujemy miejską przestrzeń. Do tego dojdzie rewitalizacja terenu wokół zalewu, który, mam nadzieję, ożywi tę część miasta i stanie się bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających nas turystów – z optymizmem wypowiada się burmistrz W. Ordon na temat nowego projektu.

UMiG

—————————————–

W MEDIACH O SPRAWIE ZALEWU:

Tygodnik Nadwiślański: W TEMPIE ŻÓŁWIA

Echo Dnia: KOLEJNE SPOTKANIE W SPRAWIE ZALEWU…

SABATY ZMIENIĄ NOWĄ DĘBĘ

63 KOMENTARZE

 1. Naciski przynoszą efekty. Dopiero jak sprawa zalewu stała się medialna i okazało się że ludzie chcą aby to miejsce nabrało dawnego blasku burmistrz zaczął się ruszać. I dobrze, że jest opozycja która wymaga od pana Ordona działania.. Bo reszta radnych to mu tylko klaszcze i się podlizuje.

 2. I tak teren wokól zalewu zasracie.Do tej pory koło PZW nr 12 usuwało pozostawione przez Was śmieci.Teraz wszędzie będą pampersy,prezerwatywy,zgubione majtki.Wędkarze nie będą mieli umowy to i nie będzie miał kto po Was śmieci zbierać.

 3. [quote]I tak teren wokól zalewu zasracie.Do tej pory koło PZW nr 12 usuwało pozostawione przez Was śmieci.Teraz wszędzie będą pampersy,prezerwatywy,zgubione majtki.Wędkarze nie będą mieli umowy to i nie będzie miał kto po Was śmieci zbierać.[/quote]

  Uczniowski Klub Sportowy STENGA (Tomka Licaka) + WOPR-owcy też sprzątał Zalew. A chamów niszczących to miejsce KARAĆ, KARAĆ I JESZCZE RAZ KARAĆ.

 4. Podlizywanie nastapilo przez radnych z ratusza na ostatniej sesji wiec Wiesiek podpisal umowe 19 stycznia ale mniemam ze ubieglego roku bo dzisiaj jest dopiero 17 stycznia i z ogloszeniem czekal caly rok:|

 5. Przetarg powinien zostać ogłoszony. Ale burmistrz z radą powinni najpierw ustalić co tam ma powstać. Czy dom weselny czy coś innego.

 6. Zalew był zaniedbany i rozmontowywany od 1989 roku.
  Planty robione były kilkakrotnie. Sam Wiesław Ordon zajmuje się nimi już kolejny raz w okresie swojego urzędowania. To tak jakby dla jajec jeszcze raz w przyszłym roku dom kultury remontował. Tylko Wiesław tak potrafi "gospodarować" środkami publicznymi.

 7. Jak Dr. Bąk zarządzał zalewem było czysto i zalew tętnił życiem , nagłośnienie wokół kałóży grało fajne kawałki i było ok , nikt nie śmiecił , jak wypił piwo zabierał butelkę bo kaucja wynosiła 30 gr , puszek aluminiowych nie było , papierów też nie bo tylko kiełbasę pakowania w sklepie w szary papier. Teraz inne czasy , opakowań pełno , a i wsi się najechało na polanę więc nie wróżę dobrze zalewowi …

 8. oczywiście … kochana opozycja… cóż za efekty działania … możecie ściemniać jak tylko chcecie… wszystko jest zaplanowane od wielu lat i jak to w małym budżecie musi czekać na swoją kolejność… no ale jak nie ma się czym pochwalić to i tak się coś znajdzie… poczekajmy bo niedługo rusza remont Leśnej … i to dzięki kochanej opozycji… jak … daj Boże … powstanie sala przy "dwójce" no to kto będzie na piedestale ? … opozycja … no bo jak by inaczej … nie liczy się to kto rozsądnie zaplanował wydatki , ale kto naciskał … no a jak trzeba będzie wziąć kredyt na finansowanie to … co na to opozycja ? … wszystko zawdzięczamy opozycji … a szczególnie … NIC …. POZDROWIENIA DLA BAWIĄCYCH SIĘ U WŁADZY W POLICJANTÓW I ZŁODZIEI … przestańcie mydlić oczy tylko zacznijcie współpracować …

 9. Skąd tu takie kompleksy do RKL-landu , 80% grajdołu stamtąd przyszła a teraz się wstyda. Do media marku zasuwają do kolby a tu anonimowo żółć wylewają , a może szef takie numery samochodu ma , no ale w realu prosto w ślepia wydukać ciężko co na wątrobie leży . W końcu ja Dębianin jestem , co tam że mam tylko zdezelowany rower i w wielkiej płycie się gnieżdżę , lepsze to niż nowoczesny SUV z nr RKL … hej

 10. [quote]Naciski przynoszą efekty. Dopiero jak sprawa zalewu stała się medialna i okazało się że ludzie chcą aby to miejsce nabrało dawnego blasku burmistrz zaczął się ruszać. I dobrze, że jest opozycja która wymaga od pana Ordona działania.. Bo reszta radnych to mu tylko klaszcze i się podlizuje.[/quote]

  Otóż to. Ordon pewnie by chętnie 3 a może i 4 raz planty kopał.

 11. [quote] wszystko jest zaplanowane od wielu lat i jak to w małym budżecie musi czekać na swoją kolejność…[/quote]

  No sorrry, ale żeby uwierzyć że ludzie pokroju Zygmunta Ż. , Wiesława O. i całej tej wesołej gromadki mają mistyczny niemalże boski plan i jedne co głupi lud ma zrobić to po prostu zaufać swoim pasterzom to trzeba być … delikatnie mówiąc NA RENCIE na głowę.

  Jak widzę co się wyprawia na plantach i lasku (cały ten rozgardiasz i bałagan) to wiem, że tu nie ma ani planu ani pomyśluku. Wszystko jest lasowiacką prowizorką. Ba! Lasowiacką prowizorką na kredyt. Jedyne co po tym zostanie to DŁUGI.

 12. Proponuję przeczytać załączony tekst z Tygodnika Nadwiślańskiego. Wynika z niego, że można było uzyskać jeszcze od POWIATU białego orlika nad zalewem ale Wiesław Ordon i popierający go radni byli przeciwko tylko dlatego bo to Marek Ostapko załatwił sprawę. Mówiąc inaczej : mogliśmy mieć więcej niż w przedstawionym w "Naszych Sprawach" projekcie, ale ludzie Ordona powiedzieli: NIE POZWALAMY.
  Także cytując jednego forumowicza: OBYWATELU BURMISTRZU
  [quote]przestańcie mydlić oczy tylko zacznijcie współpracować …[/quote]

 13. Musi wrócić Wróbel albo Czekalski , oni to narobili dla grajdoła wiele dobrego , Czekalski nawet kilka huśtawek postawił zima w zaroślach na polanie …. ech to byli " burmistrze" aż łza się w oku kręci … nie to co Ordony …

 14. Gdyby Czekalski nabrał kredytów i wydał pieniądze to by nawet wiszące ogrody były. Za kredyt wszystko zbudujesz. Zacznie się "zabawa" jak przyjdzie za to zapłacić… [b]Od 2014 się zacznie… I będzieta skomleć lasowiaki, że tu chodnik się rozsypuje, że tutaj dziura w drodzę, że w szkołach tynk leci ze ścian. Ale nie będzie za co remontować i naprawiać BO KOMORNIK BĘDZIE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚĆI ZABIERAŁ KASĘ.[/b]

 15. [b]Jakim wyczynem
  Jaką niewzykłością
  Jakim to osiągnięciem [/b]

  jest zaciągnięcie kredytu w banku na kilka baniek i wydanie ich
  a to na dom kultury, a to na szatnie w Tarnowskiej Woli a to na to lub na tamto???

  Przecież tak to może każdy sobie rządzić i bawić się w burmistrza. [b]I Tadek Fudali by tak umiał , i Wiesiek Ordon tak umie[/b]. Aż dziw bierzę, że przeciętny mieszkaniec tego grajdołu uważa że zadłużanie jego i jego dzieci to nie zwykłe szczęście i radują się że ktoś te długi w ich imieniu zaciąga. Gdyby to były kredyty zaciągane na coś co przyniesie zysk całej społeczności to miałoby to sens. Ale te kredyty żadnego zysku nie przyniosą.

 16. Jeszcze większe zdumienie budzi chlapanie jęzorem ze swoistą egzaltacją, gdzie tylko się da o społecznych zasługach typu: a to zrobił, a to załatwił, a to wynegocjował, to wyjednał… w sytuacji, kiedy te zasługi są zwyczajnymi obowiązkami pracowniczymi, za wykonanie których co miesiąc bierze pensję, a co kwartał sowitą premię.

 17. nasz zalew jest za mały by plywać łódkami … przecież go nie powiększą bo niby jak? a tak to będą pływać wędkarzom po wędkach itp …. bez sensu to wszystko ….

 18. Na zagospodarowany zalew czekają mieszkańcy. Dobrze, że opozycja się upomniała.

  Teraz czekamy, jakie będą decyzje odnośnie "zalewajki"!

 19. Poglebic poszerzyc zarybic czymkolwiek zeby z glodu nie zdechli bo zeby to bylo miejce relaxu po pracy to trzeba miec prace…:D;) slabooo:D

 20. [b]taaaa…….. jasne opozycja to akurat g… zrobiła w tej kwestii
  a zasługi przypisać sobie to jak najbardziej.

  Cóż gdyby Ordon wziął się najpierw za zalew, to byłby lament, że centrum ND/dom kultury zaniedbane.
  Wiadomo, że trzeba znaleźć środki, korzystać w danym momencie z okoliczności (unia), że pewne inwestycje muszą poczekać na realizację.. Ale tego nie wie radny łośtapko, który jakże bardzo lubi pyskówki i bycie na świeczniku..
  No cóż podejrzewam, że kariera tego młodego studencika (nawet jeśli robi doktorat to nie zasługuje póki co za poważniejsze nazewnictwo, wiadomo jaki jest poziom na uczelniach, zwłaszcza prywatnych, w okresie niżu demograficznego) wraz z przyszłymi wyborami się skończy.
  Do polityki – nawet tej na szczeblu lokalnym – potrzebna jest współpraca, kompromis, dalekowzroczne myślenie. Tych właśnie cech, które najczęściej przychodzą z wiekiem, brakuje naszemu łośtapce.[/b]

 21. nie wydaje mi sie ! każda władza powinna miec dobra opozycje patrzaca na rece gdyby nie oni i ten portal to tak naprawde nic ale to nic bysmy nie wiedzieli so sie dzeje tak naprawde w naszym miescie! a że przy tym zbija sobobie Ostapko kapitał polityczy moim zdaniem to nic złego zwykła polityka! kazdy moze sobie założyć podobny .i robic to samo! prosze mi podac jedno kłamstwo podane przez ten portal! inna sprawa że są to tematy niewygodne dla władzy i sołtysa neszego kchanego jedynego! takie jest moje prywatne zdanie .

 22. [b]Taaaa… Jak sołtys ŁOrdon nic nie robi a w końcu zacznie bo działania opozycji wywarły presje to będą pierdzielić, że "Ordon od zawsze chciał to robić, ale wcześniej się nie dało…" Stara śpiewka. Ale dla naiwnych. Łordon nie ma żadnej wizji, żadnego pomysłu. To co robi to RADOSNA TWÓRCZOŚĆ NA KREDYT. Każdy potrafi zaciągnąć pożyczkę i ją wydać. Cóż to za sztuka? Tam gdzie trzeba działania Ordon się wykłada. Taka prawda. WSPÓŁPRACA? KOMPROMIS? Do tego trzeba dwojga. A jeśli jeden kiepski nauczyciel chce wprowadzać dyktat to niech nie myśli, że każdy będzie mu wchodził w tyłek. [/b]

  P.S. Co was tak zabolało w tym doktoracie młodego radnego? Ani się nigdzie nie chwali, ani nie szyci. Co sobie robi w wolnym czasie to jego sprawa i nic wam do tego. Co to ma do zalewu i innych spraw gminnych?

 23. do # 36
  Piszesz o współpracy i kompromisie. Ja tych cech nie widzę u burmistrza. Sprawdziłem jak obsadził stanowiska w radzie; wszyscy przewodniczący tj. rady i wszystkich komisji to jego ludzie. Zatem co by nie zaproponował to ma przegłosowane. Czytaliśmy na portalu o jego bezpodstawnym ataku na Luberę, z którego wycofał się dopiero po roku, działania jego oraz jego radnych żeby Licak nie dostał " zasłużonego dla miasta" itd. To nazywasz współpracą?

 24. Strategiczne planowanie rozwoju miasta, to powstające miejsca pracy, zatrzymanie tutaj młodych. W działaniach W Ordona takiego myślenia nie ma.

 25. [quote]Strategiczne planowanie rozwoju miasta, to powstające miejsca pracy, zatrzymanie tutaj młodych. W działaniach W Ordona takiego myślenia nie ma.[/quote]

  [b]Bo to jest za trudne. Zaciągnąć kredyt z banku i wydać jego pieniądze na projekcik graficzny i dla wykonawcy to banał. Z resztą Ordon jako burmistrz ma od tego urzędników. To oni robią te papierkową robotę. Jego rola sprowadza się do brylowania w mediach i przecinania wstęg…. Tyle jego pracy. Pytanie co robi Żołądź? Bo Ordon to tak jak napisałem przynajmniej robi sobie zdjęcia. Ale Źołądź??? Czy się zajmuje Żołądź????[/b]

 26. A czy tak ważna sprawa jak podział na okręgi wyborcze, według Ciebie, została rozwiązana "dalekowzrocznie" dla naszego rozwoju?

 27. @28[quote] to moja zasluga wiec wisisz mi kase Frown[/quote]
  Ile chcesz ?
  Znając Cię z wypowiedzi na forum, jestem prawie przekonany,że banowałbyś posty tobie nieprzychylne (naturalnie – [color=#cc0000]mając portal :D:D[/color] i co więcej – łaskawie pozwoliłbyś sobie na lekki komentarz w takim niewyszukanym stylu – ''ja ładnie obieram ziemniaki a ona na pewno nie!"
  Prawda?

 28. Widac ze mrozy puscily bo PIANKA sie spienila,a tak na serio zachowaj godnosc i odpisz 1% na fundacje ISKIERKA z dopiskiem Klaudia Pajak a bedziesz mial odpuszczone i moze nawet sie nawrocisz:o:@

 29. Staszek Skimina jest z każdą władzą bez względu na to czy ona zielona, czerwona, brunatna czy różowa. Był Czekalski to Staszek był z Czekalskim. Był ŁOrdon to będzie z Łordonem.

 30. Ludzie Wiesława O:

  Wojciech Serafin – przew. Rady Miejskiej
  Maria Mroczek – I zastępca
  Ryszard Rutyna – II zastępca

  Tomasz Gazda- komisja gospodarki przestrzennej
  Krzysztof Sałek – komisja budżetowa
  Jan Flis – komisja rewizyjna
  Kazimierz Skimina – komisja rolnictwa
  Helena Tłusty – komisja spraw społecznych
  Stanisław Skimina – komisja oświaty

  źródło: strona gminy biuletyn informacji publicznej

 31. Zabiegi opozycji to marny efekt bo w planach nie ma budowy elektrowni wodnej a mielibysmy darmowy prad, wiec opozycjo ratuszowa nacisnijcie aby Burmistrz zmienil te plany tylu, mlodych dostalo by zatrudnienie i nie musialo by wyjezdzac np. do Kolbuszowej :(

 32. To bajoro nazywacie zalewem? Też mi atrakcja ?!!! Gdzie – wędkarz koło wędkarza, kij koło kija i polowanie na parę płotek. Tylko psychicznie chory człowiek może moczyć kija w bajorze przez kilka godzin.
  Widziałem podobne miejsce (stawek 2 x wiekszy), po wodzie plywaly sobie łódki, rowerki, kajaki. A wokół były kawiarenki i lunapark (stałe wesołe miasteczko) , tylko tyle że beż wrzeszczącej muzyki płynącej z głośników. A w Dąbie – bajoro – knajpa i burdel po krzakach.

 33. Chyba se jaja robisz.
  On jest psychicznie nie zrównowżony
  w dodatku kradnie paliwo po wszystkich okolicznych stacjach paliw
  On sie nadaje ale do pokojów bez klamek,

 34. Ordon nie radzi sobie ze sprawowaniem nadzoru nad miejską spółką komunalną???? Czas go wymienić na kogoś poważnego kto potrafi sobie radzić.

 35. Gdyby rządziła opozycja to by nie było takiej sytuacji bo by do niej nie dopuściła. A Ordon i Kapusta sobie nie radzą … Chcieliście Ordona to macie. Kredyty każdy umie nabrać. Ale jak trzeba pracować dla miasta to ciągłe porażki!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here