Bliżej do budowy obwodnicy Nowej Dęby

21

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 31 sierpnia 2020 r. uruchomiła procedurę przetargową na wykonanie studium korytarzowego wraz ze studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami Koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz uzyskaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy obwodnicy Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej DK9. Uzyskana dokumentacja pozwoli na przygotowanie postępowania na realizację nowej drogi omijającej miasto.

Kierujemy do realizacji kolejne zadania z Programu budowy 100 obwodnic. Nowa Dęba zyska tak bardzo potrzebną mieszkańcom i kierowcom obwodnicę. Obecny rząd po raz kolejny udowadnia, że dotrzymujemy danego słowa – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

To już trzeci przetarg ogłoszony na inwestycje ujęte w Programie budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim. Dotąd ruszyły postępowania na prace przygotowawcze inwestycji omijającej Kolbuszową w ciągu DK9 i II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28.

Prace przygotowawcze rozpoczną się od prac studialnych, które wyznaczą potencjalne warianty przebiegu obwodnicy. Następnie zostanie wykonane rozpoznanie geologiczne oraz analiza wielokryterialna, która pozwoli wybrać preferowany wariant. W ramach STEŚ-R, podzielonego na dwa etapy, zostaną przygotowane założenia projektowe i rozwiązania obiektów drogowych i inżynierskich. Etap II STEŚ-R uściśli rozwiązania projektowe, technologiczne oraz zakres rzeczowy i finansowy inwestycji. Równolegle zostanie uzyskana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych.

Obwodnica Nowej Dęby realizowana będzie w systemie Projektu i buduj. Inwestycja pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, a także, m.in. poprzez skrócenie czasu przejazdu, ułatwi transport samochodów osobowych w kierunku Rzeszów – Radom i dalej do Warszawy. Realizacja obwodnicy w ciągu DK9  pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Nowej Dęby, co zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych oraz  poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Obwodnica Nowej Dęby wybudowana zostanie jako droga klasy GP. W ramach inwestycji powstaną dodatkowe jezdnie, zapewniające obsługę przyległego terenu, a także ronda. Zbudowany lub przebudowany zostanie  system odwodnienia, powstaną urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Nowej Dęby ma powstać w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024 – 2028 i kosztować 200 milionów złotych.

21 KOMENTARZE

  • Najlepiej jak się wypinają Rajcy Budowniczego Nowej Dęby na sesji i co do tej pory zrobili . . jeden biznes zamknął drugi z lodami na rogu otworzył ….

  • Bo nie będzie szła tym śladem na pewno? Będzie kilka wariantów, tamten był z dawnych lat teraz są inne standardy, inne potrzeby, więc tamte blokady są już nie potrzebne.

 1. Dlaczego blokujecie ludzi na fb jak ktos pisze po nie waszej mysli ? Obwodniac za tyle kasy i nie będzie bezkolizyjnych zjazdów hahaha tylko w PL tak się buduje ta droga jak powstanie w 2028 albo 2030 bedzie dobrze

 2. gratulacje dla pana Burmistrza i pana Sudoła jak również dla pana Chmielowca oraz pana wiceministra Webera dziękujemy mieszkańcy Nowej Dęby

  • Ta dziękujemy że w końcu za 10 lat będzie obwodnica, dziękujemy bo to fundują właśnie ci Panowie z własnej kieszeni. Małe zasypia na małych trasach mają obwodnicę a my na krajowej mocno uczęszczania drodze nie mamy, ale dziękować trzeba bo za 10 -15 lat wybuduja.

 3. Do Anonim – mieszkańcy Nowej Deby dziekują też za wybudowanie bloku z programu Mieszkanie Plus , za ten piękny blok widmo

 4. Czemu tylko w koło się kręci wszystko o P. Burmistrza . Czemu nikt z Rajców nie pomyśli o jakości powietrza , gdzie czujniki niebawem znów będą palić byle czym w domach jak i na strefie Dezal płytą a obok przedszkole . To są problemy a nie Ujadanie ciągłe…

  • Bo to ich przerasta lepiej kwity szukać i może jakiś parking . Domy podobno w innej gminie stawiają gdzie drogi wszędzie asfaltowe.

 5. Do Któś A czy ktoś udzielił upoważnienia Anonimowi do zabierania głosu w imieniu mieszkańców ? Też mu nikt nie udzielił upoważnienia do dziękowania burmistrzowi , Sudołowi i Weberowi , niech wypowiada się w swoim imieniu a nie mieszkańców .

 6. A nasz burmistrz chyba myśli o byciu wójtem w Majdanie, na konferencji pierwsze co mówił to że majdan tez musi mieć obwodnicę. Pewnie nawet kosztem dęby, dla burmistrza to Pruszcz byle przy korycie zostać nawet kosztem gminy i mieszkańców w służbie interesów innych gmin i powiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here