Od września łacina wraca do szkół

13

Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełniło podstawę programową w zakresie podstawowym o przedmiot język łaciński i kultura antyczna. Będzie on mógł być realizowany w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum jako przedmiot do wyboru. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna – zakres podstawowy w liceum ogólnokształcącym i technikum przewidziana jest jedna godzina tygodniowo w klasie I.

Głównym założeniem zaproponowanej podstawy programowej tego przedmiotu jest wyposażenie uczniów, pod kierunkiem nauczyciela, w narzędzia do czytania prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień.

Podstawa programowa traktuje język łaciński jako pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji. Zaproponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają rozpoznawać i rozumieć wybrane, podstawowe formy ekspresji językowej.

Przypomnijmy, że oprócz języka łacińskiego i kultury antycznej, uczniowie pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego i technikum mają do wyboru filozofię, plastykę lub muzykę. Przedmioty te realizowane są w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

W opublikowanym rozporządzeniu uzupełniono także opis warunków i sposobów realizacji podstawy programowej z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

13 KOMENTARZE

  1. RUSIU nie tylko duchowni Rowniez medycy biolodzy prawnicy itd Tobie nc by sie nie stalo gdybys po polsku pomodlil sie o pomyslnosc dla siebie i iinnych

  2. przecież prawie wszyscy mówią płynnie po łacinie, wystarczy się przejść nad zalew, szczególnie taki jeden z psem to ma chyba C2

  3. Ogłupianie narodu ciag dalszy plan wykonywany na 120%. Logike wprowadzić żeby młodym oczy otworzyć i nauczyli się łączyć fakty ale dla władzy byłby strzałem w kolano. Ogłupiony naród łatwiejszy do sterowania

  4. Łacina i kultura antyczna nie są złe, ale nasuwa się pytanie po co? I chyba na to pytanie znam odpowiedź. A wy domyślacie się tej jakże głębokiej decyzji tzw. Ministerstwa Edukacji Narodowej. I bynajmniej nie chodzi tu o ogłupianie narodu, już nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here