Jubileusz Strefy Ekonomicznej i wizyta premiera Morawieckiego

0

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna euro-park Wisłosan funkcjonuje już od 20 lat. Z tej okazji w Baranowie Sandomierskim odbyły się uroczystości jubileuszowe. Była to dobra okazja nie tylko do podsumowania dotychczasowej działalności, ale też do dyskusji dotyczącej przyszłości stref ekonomicznych w Polsce.

W uroczystościach, oprócz marszałka Władysława Ortyla udział wzięli także: Mateusz Morawiecki – Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów, Adam Hamryszczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Piotr Pilch – Wicewojewoda Podkarpacki oraz posłowie na Sejm RP, samorządowcy i przedsiębiorcy.

Głos w sprawie przyszłości stref w naszym kraju zabrał wicepremier Mateusz Morawiecki, który podkreślił ich znaczący wkład w rozwoju ekonomicznym Polski, jednocześnie podkreślił, że tarnobrzeska strefa jest dobrym przykładem tego, jak skutecznie przyciągać firmy i tworzyć nowe miejsca pracy. Na koniec uroczystości przedsiębiorcom działającym na terenie strefy wręczono okolicznościowe statuetki.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna euro-park Wisłosan została powołana w 1997 roku i jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się stref ekonomicznych w kraju. Dotychczas wydano 345 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Na terenie strefy w sumie utworzono 24 199 miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne wyniosły prawie 8,5 mld zł.

Na terenie strefy aktywnie działa 147 przedsiębiorców, którzy reprezentują różne branże, m.in.: przetwórstwo aluminium, farmaceutyki, szkło gospodarcze, elektronikę, produkcję materiałów budowlanych, meble i przemysł poligraficzny. Główni inwestorzy to: ATS Stahlschmidt & Maiworm, LG Display, Nowy Styl, Pilkington Automotive Poland, Polimex-Mostostal, TOORA POLAND, Valmont Polska, WINKOWSKI.

Obecnie TSSE zajmuje powierzchnię 1 868 ha i jest położona na terenach sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i lubelskiego. W ramach strefy funkcjonują 22 podstrefy między innymi w: Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Jaśle, Przemyślu, Radomiu, Staszowie, czy Mińsku Mazowieckim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here