Honorowa Straż Wielkanocna w Biało-Czerwonym Korowodzie

0

Honorowa Straż Wielkanocna z Nowej Dęby wzięła udział w Biało-Czerwonym Korowodzie, który 2 maja 2019 r. przeszedł ulicami Warszawy.

Honorowa Straż Wielkanocna przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie obchodzi w tym roku piętnastolecie swojego istnienia. Czas rocznicowy zbiega się z reprezentowaniem naszego regionu w najbardziej spektakularnych wydarzeniach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W odpowiedzi na zaproszenie organizatorów Biało-Czerwonego Korowodu, 2 maja z Placu Teatralnego przeszliśmy ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką do Placu Piłsudskiego. Był to pierwszy Biało-Czerwony Korowód w Warszawie! Nasz udział w tym wydarzeniu był możliwy dzięki wsparciu Powiatu Tarnobrzeskiego, Miasta i Gminy Nowa Dęba we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury oraz samodzielnym wkładzie druhów OSP Nowa Dęba.

W  Korowodzie udział wzięło blisko 50 grup (i około 1300 osób!) z całej Polski, ale też z terenów dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli Białorusi, Ukrainy i Litwy.
Trasą korowodu przeszły zespoły artystyczne, zawodowe i amatorskie, reprezentanci organizacji społecznych i stowarzyszeń, pasjonaci tradycji i historii, uczniowie szkół, orkiestry dęte, chóry i zespoły taneczne. Liczną grupę stanowili przedstawiciele regionów podkreślając lokalne tradycje, stroje i muzykę, w tym ponad 120 osobowa grupa Polaków ze Wschodu – a także polscy studenci z Kazachstanu. Licznie i barwnie zaprezentowała się też społeczność wietnamska mieszkająca w naszym kraju. Obok grup pieszych trasą Korowodu przejechały także pojazdy z rekwizytami.

Biało-Czerwony Korowód odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatywę wspiera również Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Senat RP. Patronat medialny objęły Program Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia. Partnerami wydarzenia są także PKN ORLEN, firma słynąca ze wspierania ważnych i prestiżowych wydarzeń kultury polskiej oraz Polcar PPH oraz TOTALIZATOR SPORTOWY Sp. z o.o.

Zobacz także wydarzenie na fblink otwiera się w nowym oknie oraz materiał video.link otwiera się w nowym oknie

Mateusz Gurdak – HSW