Marszałek wraz z rolnikami dziękował za plony

0

Celebrując dożynki dziękujemy Bogu za otrzymane łaski, rolnikom za ich trud i pracę, jednocześnie oddając hołd naszym przodkom i wielowiekowej tradycji, a przy jej udziale budując siłę naszej wspólnoty – mówił marszałek Władysław Ortyl w Ulanowie, podczas XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego.

W strugach deszczu, ale jednocześnie kolorowo, barwnie, z radością rolnicy z wielu zakątków Podkarpacia obchodzili w Ulanowie tradycyjne święto polskiej wsi oraz wspólnie dziękowali za tegoroczne plony. Na uroczystość przybyło kilkadziesiąt delegacji z różnych gmin i powiatów regionu wraz z pięknymi wieńcami dożynkowymi.

Gośćmi wojewódzkich dożynek byli podkarpaccy parlamentarzyści Fryderyk Kapinos, Wiesław Buż, rząd RP reprezentowali poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Obecni byli: przedstawiciele samorządu województwa – wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz radna województwa Maria Napieracz, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, samorządowcy z ziemi ulanowskiej i wielu innych zakątków regionu, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji związanych z rolnictwem, a także mieszkańcy Ulanowa i wielu innych zakątków województwa. Centralnym punktem XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego była uroczysta msza święta, koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Mariana Frankowskiego. Była ona dziękczynieniem za zebrane przez podkarpackich rolników tegoroczne plony.

Rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą ręką garść dobrych myśli wydobywa z nieba, taki jest właśnie rolniczy trud, nie tylko dbać o to, aby nikomu nie zabrakło chleba i płodów ziemi, ale także dbać o zachowanie wiary, o tradycje przodków, o zachowanie wartości – mówił biskup Edward Frankowski. Biskup wielokrotnie podkreślał jak wielka jest rola rolników w dostarczaniu żywności, ale także w dbaniu o sprawy narodu i ojczyzny.

Bóg jest pierwszym gospodarzem, który uczy innych jak pięknie, choć z wielkim wysiłkiem i w pocie czoła gospodarować. Ziemia jest naszą matką, którą rolnik szanuje i pielęgnuje, a którą zawsze z taka miłością całował nasz papież Jan Paweł II. Stójcie przy tej matce rodzicielce, ona rodzi cierń i oset, ale dzięki waszej pracy przynosi człowiekowi pokarm. Należy się Wam wielki szacunek i wielka pomoc, by Wasza praca i wartości, które w sobie nosicie były jeszcze lepiej pielęgnowane. Bo dbanie o polską wieś to dbanie o dobro wspólne narodu ć- powiedział w czasie homilii biskup Frankowski na stadionie w Ulanowie, gdzie odbyły się dożynkowe uroczystości

W imieniu samorządu województwa podkarpackiego za trud dziękował rolnikom marszałek województwa Władysław Ortyl.

Tak jak nasi przodkowie, tak i my dziękujemy za zebrane plony, cieszymy się, że możemy razem świętować, a tym samym umacniać więzi łączące nasze lokalne społeczności.
Ta tradycja to jeden z fundamentów, na których stoją i w oparciu o które, funkcjonują nasze wspólnoty. W tej szczególnej chwili dziękuję wszystkim podkarpackim rolnikom za ciężką pracę każdego dnia, za trud wkładany w gospodarowanie, za siłę pozwalającą walczyć z przeciwnościami natury, ale także za starania, których efektem jest rozwój gospodarstw, ich ciągła modernizacja, a tym samym rozkwit podkarpackich wsi.

Słowa do uczestników dożynek skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek sejmu Elżbieta Witek oraz premier RP Mateusz Morawiecki List prezydenta RP odczytał poseł Fryderyk Kapinos.

Dożynkowe wieńce symbolizują sens pracy na roli, to owoc ciężkiej pracy i poświęcenia. O tym jak ważna jest Wasza praca przekonaliśmy się wszyscy podczas pandemii koronawirusa, kiedy zobaczyliśmy jak ważna jest samowystarczalność żywności. Rolnicy od dawna poświęcali się w służbie dla dobra wspólnego i polskiej racji. Nigdy nie zapomnimy o zasługach polskiej wsi dla suwerenności narodu. Wiemy, że rolnicy nie potrzebują kibiców, ale wsparcia i właśnie to wsparcie chcemy im dać, temu służy właśnie Rada ds. rolnictwa i terenów wiejskich która szuka rozwiązań dla polskiej wsi – napisał do uczestników dożynek w Ulanowie prezydent Andrzej Duda  wyrażając głęboką wdzięczność za pracę.

Swoje pozdrowienia i podziękowania za trud rolniczej pracy przekazała podkarpackim rolnikom marszałek sejmu. Jej list odczytał w czasie uroczystości wiceminister Rafał Weber. Słowa wdzięczności i podziękowań przekazał w liście premier Mateusz Morawiecki. – Obszary wiejskie to potencjał, który chcemy dobrze wykorzystać. Chcemy przeznaczyć wysokie środki na unowocześnianie rolnictwa, ale także na pielęgnowanie kultury i tradycji. Rozwój polskiej wsi, to element szerszej wizji Polski i obietnica, która złożyliśmy Polakom – napisał premier RP w liście odczytanym przez wicewojewodę Jolantę Sawicką.

Starostami ulanowskich dożynek byli pani Zuzanna Janiec z Bielińca, która wraz z mężem Krzysztofem gospodaruje na niemalże 50 hektarach, hodując krowy francuskiej rasy mięsnej limousine oraz uprawiając zboża, a także pan Józef Skalny z Bielin, którego gospodarstwo obejmuje ponad 22 hektary, wykorzystywane na uprawę zbóż, będący jednocześnie hodowcą trzody chlewnej oraz bydła.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyło kilkadziesiąt delegacji z pięknymi, niezwykle bogato i oryginalnie wykonanymi wieńcami, przygotowanymi przez lokalnych społeczników i artystów w poszczególnych gminach i powiatach regionu. Na zakończenie mszy świętej biskup Edward Frankowski poświecił wieńce je i pobłogosławił rolników.

Życzenia dla mieszkańców wsi, miasteczek i obszarów wiejskich regionu przekazał marszałek Władysław Ortyl.

Chyląc czoła przed Państwa ciężką, nie zawsze w pełni docenianą pracą, pragnę podziękować za wysiłki, jakich nie szczędzą Państwo nie tylko w dbaniu o dostarczanie nam żywności najwyższej jakości. Dziękuję także za współtworzenie siły i wartości naszej regionalnej wspólnoty. To dzięki Państwa pracy polska i podkarpacka wieś pięknieje, zmienia się, modernizuje, zyskuje nowe oblicze. Mają na to wpływ polityka rządu i samorządów, ale nade wszystko sprawia to wielka pracowitość i pomysłowość mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, którzy tworzą swą przyszłość, pamiętając o szacunku dla tradycji i wartości – powiedział marszałek – Dziękując za Państwa trud i jego owoce, za Państwa przywiązanie do ziemi i tradycji, życzę wszystkim Państwu nieustannej Bożej Opieki, wiele zdrowia, wszelkiej pomyślności w codziennej pracy, poczucia dumy z jej wykonywania a także sił do realizacji planów i zamierzeń oraz obfitych zbiorów w roku przyszłym. Szczęść Wam Boże! – dodał gospodarz regionu.

W czasie mszy świętej dziękczynnej uczestnicy uroczystości dzielili się chlebem, upieczonym z  mąki z tegorocznych zbóż z Podkarpacia.

Dożynkowe uroczystości stały się okazją do wręczenia przyznanego pośmiertnie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski znanemu i uznanemu muzykowi ludowemu Władysławowi Pogodzie z Huciny obok Niwisk. Został on odznaczony za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, folkloru i tradycji narodowych. Order z rąk wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej i marszałka województwa podkarpackiego Władysław Ortyla odebrał syn odznaczonego pan Zygmunt Pogoda.

Władysław Pogoda pochodzący z Huciny, zmarły w 2018 roku  w wieku 98 lat  lasowiacki skrzypek był przez dekady jedną z największych osobowości polskiego folkloru. Muzykę kochał przez całe życie, już jako kilkuletni chłopiec samodzielnie tworzył instrumenty muzyczne i uczył się gry u okolicznych muzykantów. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po 1945 roku wrócił do Huciny i zaczął grać w różnych zespołach w Kolbuszowej i okolicach. To on w 1968 stworzył słynną Kapelę Władysława Pogody, koncertująca nie tylko w Polsce, ale też w Europie m.in. Austrii, Niemczach, Francji. Pisane przez Władysława Pogodę utwory: polki, oberki, walczyki, były lasowiackimi melodiami z okolic Kolbuszowej. Muzyka ludowa i gra na skrzypcach była jego wielką pasją, która zarażał innych. Swą muzyką i prać społeczną zabiegał o zachowanie tradycji ludowych przodków oraz upowszechnianie ich wśród młodego pokolenia. Władysław Pogoda był człowiekiem nieprzeciętnym, najbardziej autentycznym polskim muzykiem ludowym. Unikalnym w skali światowej popularyzatorem folkloru ludowego. Potrafił też przełamać niechęć do tego rodzaju muzyki. Kapela była częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych. Władysław Pogoda zdobył wiele ważnych nagród, m.in. im. Oskara Kolberga i zostawił po sobie bogatą spuściznę muzyczną.

Nagroda przyznana pośmiertnie śp. Władysławowi Pogodzie w symboliczny sposób połączyła uroczystości dożynkowe z ideą Etnolasu czyli I Festiwalu Kultury Lasowiackiej, którego ostatnim z elementów było właśnie święto plonów w Ulanowie.

W lasowiackim duchu na ulanowskim stadionie przez kilka godzin koncertowały zespoły i orkiestry. Wystąpiły między innymi Nadsańska Orkiestra Kameralna, Zespól Pieśni i Tańca Racławice, Chór Ulanów oraz Kapela Flisacka.

Dziękujemy panu marszałkowi, że organizując taki festiwal przypomniał o nas, pozwolił pokazać szerszej publiczności choć cześć naszej spuścizny. Bo lasowiackie tradycje to nasza duma i chcemy, aby młodzi także je poznali i byli dumni ze swego dziedzictwa. Każde drzewo potrzebuje korzeni i każdy człowiek też, a to są nasze korzenie – mówiła w Ulanowie Barbara Sroczyńska, ludowa artystka, jedna z członkiń zespołu ”Lasowiacy”.

W ramach I Festiwalu Kultury Lasowiackiej od 21 – 29 sierpnia 2021 wielu mieszkańców Podkarpacia oraz turystów i gości uczestniczyło w blisko 50 wydarzeniach, w 15 zakątkach regionu. Tematem przewodnim była kultura lasowiacka, prezentacja jej tradycji oraz współczesnego oblicza. Głównymi organizatorami festiwalu byli zaprasza Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, a wśród atrakcji były wycieczki i biegi leśne, rajd rowerowy, spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie, warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne, widowiska i koncerty muzyczne, warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy, dla dorosłych i dla najmłodszych. Wydarzenia w ramach I Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbywały się między innymi w Baranowie Sandomierskim, Czarnej Sędziszowskiej, Kolbuszowej, Leżajsku, Rudniku nad Sanem, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here