Narodowe Czytanie „Wesela”

0

Samorządowy Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę 2 września 2017 r. na VI edycję akcji Narodowe Czytanie. W tym roku na wspólną lekturę Polacy wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wspólne czytanie rozpoczniemy o godz. 10:30 na dziedzińcu SOK. Każdy, kto przyniesie swój egzemplarz  lektury, będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel, wydany specjalnie z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Zapraszamy!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda poprowadzili Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogatą polską literaturę, dbałość o polszczyznę oraz wzmocnienie wspólnej tożsamości.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

/SOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here