PRZED NAMI II FESTIWAL KULTURY LASOWIACKIEJ

3

Już 4 września wystartuje na Podkarpaciu druga edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Z tej okazji w urzędzie marszałkowskim odbyła się promocja wydarzenia z udziałem zespołu folklorystycznego „Cyganianki”. Wcześniej zostały podpisane umowy z operatorami, którzy w ramach festiwalu przygotują w całym województwie liczne atrakcje. Promocja festiwalu odbyła się tuż przed sesją sejmiku województwa i wzięli w niej udział radni województwa.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą od 4 do 18 września 2022 roku, głównie w weekendy, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i  promocja jej unikatowego charakteru. Festiwal rozpocznie się mszą lasowiacką w Porębach Dymarskich i oficjalnym otwarciem w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W sumie festiwal zagości w kilkunastu podkarpackich miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Będziemy w 13 lokalizacjach, w obszarach objętych kulturą lasowiacką, z bogata ofertą, która da możliwość zapoznania się z tą kulturą – mówił podczas promocji wydarzenia marszałek Władysław Ortyl.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie, które do współpracy zaprosiło 10 operatorów: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie – Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu oraz dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W poniedziałek, 29 sierpnia zostały podpisane umowy z operatorami.

Ze wszystkimi operatorami dołożymy wszelkich starań, aby głośno o nas, o kulturze lasowiackiej, nie tylko na Podkarpaciu, ale w całej Polsce – zapewniła Iwona Strojek – dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

Warto, aby wokół tej kultury, wokół tej idei i pomysłu skupili się ludzie, którzy są pasjonatami tej kultury, kultywują ją i zajmują się nią na co dzień – dodał marszałek Ortyl.

Festiwal będzie okazją do posłuchania lasowiackich kapel, posmakowania regionalnych przysmaków, przygotowanych z naturalnych produktów. Jestem przekonana, ze spotkanie z kulturą lasowiacką będzie czasem wyjątkowym – zapewniła wicemarszałek Ewa Draus.

W ramach festiwalu 8 września w Tarnobrzegu będzie miało miejsce wykonanie przez znanego podkarpackiego muralistę Arkadiusza Andrejkowa muralu poświęcanego Marii Kozłowej, a dzień później odbędzie się Akademia Lasowiaka. 10 września Festiwal przeniesie się do Ulanowa na spotkanie z „Tradycjami wodą pisanymi”, czyli lasowiackim rzemiosłem flisackim. W tym dniu powróci do Kolbuszowej Górnej „Głosem Lesioków z Puszczy”, czyli zajęciami warsztatowymi z kuchni lasowiackiej, konkursami zespołów i śpiewaków lasowiackich oraz koncertem „Pogoda w Jazzie” z udziałem Pawła Steczkowskiego & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka.

11 września festiwal będzie ponownie w Tarnobrzegu z kiermaszem „Dary Lasowiackiej Ziemi” oraz w Zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie będzie można posmakować dań kuchni lasowiackiej przygotowanych przez Karola Okrasę. To tylko część atrakcji. Finał został zaplanowany w Stalowej Woli.

Wierzę, że ten festiwal będzie także dźwignią do wykreowania wielu zapomnianych rzemiosł – dodał obecny na wydarzeniu Damian Drąg – dyrektor WDK w Rzeszowie.

Tegoroczny Festiwal uzupełnią wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu UMWP w Rzeszowie.

Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r., wpisując się w nowe działania Samorządu Województwa Podkarpackiego związane z ochroną i popularyzacją kultury lasowiackiej, jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. Jego kontynuacja oparta jest na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw potrzebie ocalenia i promowania dziedzictwa kulturowego Lasowiaków.

/UMWP

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here