Wieczór irlandzki z gośćmi z Fermoy

0

8 września 2017 r. w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury odbył sięWIECZÓR IRLANDZKI z gośćmi z Fermoy w Irlandii połączony z otwarciem wystawy plenerowej opracowanej przez Ambasadę Irlandii. Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

Gości z Fermoy i licznie zebranych mieszkańców powitał burmistrz Wiesław Ordon, zwrócił się z podziękowaniem za obecność i współpracę do przedstawicieli  Komitetu Miast Bliźniaczych , byli to: Gerry Feerick z Irlandii i Ryszard Janczyk z Nowej Dęby. W czasie spotkania można było podziwiać prezentację multimedialną – irlandzkie pejzaże, widoki ciekawych miejsc w mieście partnerskim, z którym Nowa Dęba współpracuje już 14 lat. Irlandczycy zaprezentowali swoją muzykę i śpiew na żywo – była to ,,Caledonia” z gitarą, akordeonem i małą harmonią. Na zakończenie wszyscy udali się na teren parku miejskiego, aby obejrzeć wystawę przygotowana przez Ambasadę Irlandii.

„Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków” –  to nowa wystawa przygotowana przez Ambasadę Irlandii , poświęcona jest relacjom między Irlandią a Polską. Ukazuje wybrane historie, które połączyły nasze kraje, od zaskakujących spotkań w ubiegłych wiekach, do obecnie trwających związków. O Polakach i Irlandczykach mówi się często, że są niczym bratnie dusze – dwa narody, których kraje dzieliła, co prawda, znaczna odległość oraz różne wydarzenia w historii Europy, a jednak mają one ze sobą tak wiele wspólnego. Wiele kart naszej historii zostało zapisanych dzięki krzyżowaniu się dróg przedstawicieli naszych narodów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polscy i irlandzcy obywatele oraz ich kraje nawiązały ze sobą bliskie i trwałe relacje. Irlandia jest dziś także domem dla licznej, polskiej społeczności.

/SOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here