ZAPROSZENIE NA OBCHODZY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

16

16 KOMENTARZE

 1. I znowu radosne Święto odzyskania Niepodległości w smutnym, urzędniczym wydaniu! Jesteśmy chyba jedynym narodem w Europie który nie potrafi się weselić takim Świętem, tylko żyć smutną nostalgią? Owszem, oddać hołd poległym należy! A zrobić jakiś festyn – piknik dla mieszkańców z kiełbaską, muzyką i piwkiem, coś dla dzieciaków – jakieś konkursy i zabawy a nie tylko nucić od dziesiątek lat „rozszumiały się wierzby płaczące”?

  • #Emeriti
   Rozumiem, że Kościół jest taki jaki jest, czasem lepszy czasem gorszy, ale gdyby nie Kościół, to dzisiaj gadałbyś po niemiecku albo po rosyjsku, trochę historii proszę i rzeczowej analizy.

 2. ZA komuny, 22 lipca to festyn był, i tak jakoś bardziej wesoło było, mimo łażących dookoła różnych ormowców i innych Tarnawskich w parze z „Tyką”… I zawody sportowe były na stadionie, a na terenach zielonych gdzie dziś stoi kościół, to sztafeta cztery razy sto bez zagrychy…

  • A ile lat ciebie emerycie urabiala komuna, abyś chodził jak w zegarku i na starość cieszył się jakie to fajne święto jest? Teraz jest to samo, nic się nie zmieniło.

 3. Ale lepiej siedzieć cicho, bo jeszcze pińćset plus zabiorą i do roboty trza będzie iść….

 4. Za Wikipedia;

  „Rada Regencyjna Orędziem do Narodu Polskiego z 7 października 1918 roku proklamowała niepodległość Polski powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez państwa centralne jako podstawa rokowań pokojowych, a 12 października przejęła od okupantów władzę zwierzchnią nad wojskiem.”

  „11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu, następnego dnia powierzyła mu misję utworzenia rządu, ale wobec nacisków opinii publicznej zrezygnowała z tego zamiaru. 14 listopada Rada Regencyjna rozwiązała się przekazując całość władzy zwierzchniej Naczelnemu Wodzowi Wojsk Polskich Józefowi Piłsudskiemu, który na tej podstawie piastował ją formalnie do 29 listopada 1918 (kiedy to ogłoszony w Dzienniku Praw Państwa Polskiego Nr 17 został dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej).”

  • #Senacki koperciarz 11 listopada 2022 at 13:12
   Wskaż źródło informacji, które podaje inne daty lub fakty zawarte w moim wpisie. Fakty które przytoczyłem, świadczą o tym, że 11 listopada 1918 roku, Polska jako państwo już istniała. W pytaniu „co świętujemy?” chodziło mi o to, co zadecydowało że Święto Niepodległości, obchodzimy 11 listopada a nie innego dnia. Być może data zakończenia wojny, miała decydujące znaczenie.

  • #„ …trochę historii proszę i rzeczowej analizy.”
   A jakie ma znaczenie to, w którym dniu świętujemy te obchody? Pozdro i miłego dnia.

  • #Senacki koperciarz 13 listopada 2022 at 10:13
   W Stanach Zjednoczonych, święto państwowe Dzień Niepodległości, obchodzone jest 4 lipca, w rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych.
   W PRL, Narodowe Święto Odrodzenia Polski, komuniści ustanowili na 22 lipca, na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w dniu 22 lipca 1944 roku.
   Analogicznie, Narodowe Święto Niepodległości powinno być obchodzone w dniu proklamowania niepodległości Polski, przez Radę Regencyjną w 1918 roku, a więc siódmego października.
   Skoro proklamowanie niepodległości przez Radę Regencyjną, nie było dostatecznie wielkim wydarzeniem do upamiętnienia, to jakie wydarzenie było ważniejsze dla Sejmu w 1937 r. który ustanowił święto na dzień 11 listopada.
   Święto Niepodległości obchodzone obecnie 11 listopada, zostało przywrócone, powracając do tradycji sprzed drugiej wojny światowej, przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości.

 5. 11 Listopada Rada Regencyjna faktycznie przekazala Wladze Pilsudzkiemu , natomias Swieto Niepodleglosci ustanowil Sejm na 11 Listopada w 1937 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here