Czy gospodarka wytrzyma pandemie? Co z budżetem samorządów?

33
pexels

Pandemia koronoriwursa wywołała panikę na giełdach. Wszystko wskazuje na bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia załamania gospodarki i recesji, a to może oznaczać biedę o jakiej nie wielu już pamięta.

Recesja w USA i krajach strefy euro według analityków wydaje się nieunikniona. Trwa wyprzedaż na giełdach, a ceny walut szybują w górę. Korporacje i stowarzyszenia biznesowe apelują do rządu o podjęcie konkretnych działań mających na celu ratowanie gospodarki. Wprowadzone obostrzenia związane z obowiązującym stanem epidemiologicznym mogą doprowadzić do upadku tysiące firm. To spowoduje wzrost bezrobocia, oraz zmniejszony wpływ z podatków do budżetu państwa i budżetu samorządów.

Eksperci przewidują, że szczyt pandemii w Polsce może mieć miejsce w kwietniu, a o to oznaczałoby że zamknięcie szkół, kin, barów, restauracji itd potrwałoby do maja. Straty dotkną jednak wszystkich branż: od transportu i logistyki, po handel i przemysł. Ból odczują również osoby pozostające na samozatrudnieniu i „umowach śmieciowych”. Jeśli do tego doliczymy koszty związane z wykorzystywaniem zwolnień na opiekę nad dziećmi, oraz koszty zasiłków chorobowych to wynikowo mówimy o dziesiątkach miliardów złotych, czyli o szoku jakiego w naszej gospodarce jeszcze nie było.

Koronawirus może więc wykończyć nie tylko firmy prywatne, ale również finanse publiczne. Gospodarka to system naczyń połączonych. Zmniejszenie dochodów firm i obywateli to zmniejszenie wpływów z podatków, które może doprowadzić do zwolnień w administracji, oraz rezygnacji z inwestycji państwowych i samorządowych. W najgorszym scenariuszu niektóre kosztowne placówki samorządowe i państwowe mogą być wygaszane lub zamykane.

Trzeba wierzyć, że przejdziemy przez kryzys suchą nogą, ale jednocześnie musimy być przygotowani na najgorsze. Wydaje się, że po fali koronawirusa, nic już nie będzie takie jak przedtem…

/rek

 

33 KOMENTARZE

 1. Czasy przecinania wstęg minęły. Teraz przyjdą czasy gaszenia światła i zamykania na klucz paśników takich jak dom kultury. Nie będzie rojenia o remoncie basenu odkrytego za 7 milionów, ale o tym jak bezpiecznie zamknąć ten basen który jeszcze zipie, a który bez remontów się posypie. Teraz nie będzie wyborów czy przedszkole otworzyć w Cyganach czy w Chmielowie, ale będzie trzeba wybrać czy zamknąć przedszkole jedynkę czy piątkę. Światło oddzieli się od ciemności. Wilki latać bedo.

  • I jeszcze wszystko można załatwić przez telefon na przysłowiowe słowo harcerza. Długo trzeba czekać albo nikt nie odbiera ale spoko, kolejne firmy telekomunikacyjne mają infrastrukturę do unowocześnienia

  • Nauczycieleczki siedzo w domu i pieniadze dostaja za jakies klikanie w komputer. Pffff… Ja tez bym tak chciala zeby mi szefl zlecil robote zamiast na chali to w domu przed telewizorem. Porazka.

 2. Jak maja ratować kraj skoro zachomikowane pieniądze przez PO i reszta „zaskórniaków” złota zostawione na taką właśnie okoliczność zostały rozdane na pińćset plusy i inne podobne ?

  • że co zrobione zachomikowane przez PO buahahahauahahahaaa ty chyba żyjesz na innej planecie wyobraźcie sobie jak przy tej pandemii mamy takich nieudaczników jak schetyna , kidawa „czaskowk ” i :) recesje byśmy mieli już 5 lat temu . pieniądze zachomikowane przez PO normalnie komentarz miesiąca – chyba pod swoją poduszką ma PO zachomikowane

  • Akurat NBP jakis czas temu zakupił spore ilości złota. Ale Ty jak całe pelc, im gorzej tym lepiej . Boli Cie i ti ba4dzo , że dzieciaki mają na buty , książki i wycieczki. Tak dla informacji, osobiście nie korzystam z żadnego programu socjalnego i zdecydowanie wolę żeby to wlasnie dzieci miały, a nie różnej maści kombinatorzy i cwaniaki.

 3. Pieniądze na czarną godzinę i wspomaganie dla gospodarki może i by się znalazły, daleko szukać nie trzeba . Dla przykładu wystarczy nie dawać milionów Rydzykowi , można rozwiązać komisję smoleńska , te 2 mld zamiast na propagandę zainwestować w inny sposób . To tylko takie pierwsze z brzegu na szybko . Problem w tym że Polacy i rząd to w większości mało pragmatycznie gospodarczo myślący ludzie , więc recesja będzie i bardzo dobrze może na przyszłość ktoś wyciągnie wnioski .

 4. To dlatego w zeszłym roku był nacisk na e-recepty, dzienniki elektroniczne i w ogóle zdalną obsługę. Doskonale wiedzieli że większość starszych ludzi tego nie ogarnie.

 5. Lepiej się zapytaj co było gdyby dalej PO były u władzy i wszystko w ręce prywatne by sprzedali to teraz by była pandemia w Polsce bo każdy by zabrał dupę za granicę i tyle by było. A co do recesji to gdybyś śledził rynki kapitałowe na branżowych stronach to byś wiedział że 2020 rok miał być rokiem kiedy nastąpi kryzys gospodarczy i nie ma to nic wspolnego z Polskim rządem bo to i tak cały świat obejmie .

 6. Ludzie ludziska sposób jest prosty na poczatek dla połowy urzędników szpic i za próg czyli jakieś 250 tys A ze to sama inteligencja więc bez problemu gdzie indziej pracę znajdą drugie co zlikwidować wszystkie łapówki dla ludu z ich pieniedzy czyli 500+ itd dzięki temu zlikwidować większość podatków czytaj koryto dla darmozjadów i krajowi na dobre to wyjdzie

  • Ja bym jeszcze napuścił tłum chętnych ludzi na siedzibę klechy w Toruniu i dekla na taczkach wywiózł , skonfiskować majątek i przekazać Owsiakowi i służbie zdrowia. Nie amen

  • Satan dobrze prawi. Tylko skonfiskowany majątek przekazać na domy dziecka ale by się dzieciaki cieszyli. Przejażdżka Porshe? proszę bardzo.

  • Nadchodzi koniec Swiata, Premier co mial to wczoraj rozdal teraz wzorem Rostwskiego bedzie mowil ze piniedzy nie ma i nie bedzie bo dostawca papieru do mennicy splajtowal,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here