Drugi przetarg na wykonanie dokumentacji obwodnicy Nowej Dęby

10

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie, przesłał do publikacji ogłoszenie o przetargu na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej nr 9. Postępowanie dotyczy opracowania Studium korytarzowego,  Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. 

Ogłoszenie to ukaże się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. W treści opublikowanego ogłoszenia znajdą się szczegółowe informacje na temat warunków udziału w przetargu i zakresu zamówienia.

Jest to drugie postępowanie przetargowe dla tego zadania. Poprzednie zostało unieważnione 1 lutego br. Powodem takiej decyzji były kwoty złożonych ofert, które znacznie przewyższały szacunkową wartość zamówienia.

Prace przygotowawcze i analiza wariantów przebiegu  

Obwodnica Nowej Dęby jest jedną z ośmiu podkarpackich inwestycji realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpocznie.

Głównym celem Studium korytarzowego (SK) i Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), a następnie dokonanie pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłego nowego odcinka drogi krajowej. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania, w ramach zamówienia, DŚU.

Zakres rzeczowy inwestycji 

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), w tym:

budowę skrzyżowań jednopoziomowych (rond)

budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu

budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową

budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego

budowę urządzeń ochrony środowiska

przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej,

budowę oświetlenia drogowego

organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

zagospodarowanie terenu zielenią

Cel inwestycji 

Przygotowanie dokumentacji projektowej w ramach SK, STEŚ-R oraz uzyskanie DŚU na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z drogi S7 przejmuje DK9, prowadząc dalej w kierunku Rzeszowa a następnie w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Dodatkowo obwodnica skróci czas przejazdu na kierunku Rzeszów – Radom i dalej w kierunku Warszawy. Realizacja obwodnicy w ciągu DK9 pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Nowej Dęby, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim 

W ramach Programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:

Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,

Jasła w ciągu DK73,

Kolbuszowej w ciągu DK9,

Miejsca Piastowego w ciągu DK28,

Nowej Dęby w ciągu DK9,

Pilzna w ciągu DK73,

Przemyśla w ciągu DK28/77,

Sanoka w ciągu DK84 - II etap.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

/GDDKiA

10 KOMENTARZE

  1. Skoro PiS chce tak bardzo sie lansować i wymyśla rożne pińćset plus i mieszkania plus i obwodnice, to niech się dołoży do projektu. Siedemdziesiąt baniek , które sasin przewalił na wybory bez wyborów, czy sześćdziesiąt baniek „na muzeum JP II” dla rydzyka, ze nie wspomnę „wsparcie” handlarza bronią za respiratory, to jakoś gładko im przeszło, więc te trzy brakujące bańki na projekt mogliby też dołożyć… W końcu jak zabraknie kasy, to zawsze można ją wydrukować

    • Zapamiętaj, pis czy jakikolwiek inny polityk nigdy nie dołożył żadnych pieniędzy do niczego. Drenować forsę podatników każdy potrafi, ale zrobić coś z sensem to jak widać za trudne dla tych złodziei.

  2. brak slow na ograniczone poglady. Pincet + mialo nie byc bo PINIEDZY NIE MA I NIE BEDZIE za to amber gold dzialal.Pomyslalas AL jakas tam jaki byl prawdziwy powod wydania pieniedzy na wybory KOPERTOWE i przez kogo sie nie odbyly POMYSL TYLKO, moze potrafisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here