JAK RADNI CHODZĄ NA SESJE? SPRAWDZAMY FREKWENCJĘ!

27

Postanowiliśmy sprawdzić jak nowodębscy radni wywiązują się ze swoich obowiązków. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do podstawowych zadań samorządowców należy uczestnictwo w sesjach organu uchwałodawczego. Zbadaliśmy jak rajcowie realizują powierzone im zadania i przeanalizowaliśmy ich udział w sesjach radny miasta.

W minionym 2022 roku odbyło się 17 sesji Rady Miejskiej.  Frekwencja przedstawia się następująco:

Lp RADNY/A LICZBA NIEOBECNOŚCI
1 Kopeć Marek 13
2 Tomczyk Marian 13
3 Gazda Tomasz 11
4 Tłusta Helena 11
5 Rawski Stanisław 11
6 Chmielewski Michał 5
7 Kopeć Hubert 3
8 Grzęda Paweł 2
9 Dryka Tomasz 1
10 Wolan Tomasz 1
11 Diektiarenko Damian Obecny na wszystkich sesjach
12 Dziemianko Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
13 Kopeć Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
14 Serafin Łukasz Obecny na wszystkich sesjach
15 Skimina Stanisław Obecny na wszystkich sesjach

 

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Ponadto ten sam akt prawny obliguje samorządowców do utrzymywania stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami.

WARTO WIEDZIEĆ! Na mocy prawa, Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy. Radny nie może więc tłumaczyć swojej absencji faktem, że jest zatrudniony na etacie i przez to nie pasuje mu godzina zwołania sesji. Zobacz art. 25 Ustawy o samorządzie gminnym.

Jeżeli więc stan zdrowia, sytuacja rodzinna lub zawodowa, cechy charakteru lub usposobienie nie pozwalają radnemu na rzetelne wypełnianie swoich obowiązków wydaje się, że zasadnym byłoby rozważenie rezygnacji z piastowanej funkcji (co miało już miejsce w bieżącej kadencji). Trzymanie mandatu radnego „na siłę” lub „na złość” ma się nijak do troski o dobro wspólnoty samorządowej.

27 KOMENTARZE

 1. Ta ZŁOTA PIĄTKA nie powinna dziwić się, że za SWOJĄ PRACĘ otrzymuje dietę w wysokości 20 zł. Nie widać by zasługiwali na większą. Co ciekawe Marek Kopeć i Helena Tłusta to nauczyciele. Czy jak dziecko by miało taki procent nieobecności w szkole to przeszłoby do następnej klasy??? Wątpię. Honor nakazuje złożyć mandat. No wlaśnie… HONOR!

  • Honor nakazuje także , by sesje odbywały się po godzinach pracy, czyli w godzinach popołudniowych , wtedy można by się było czepiać.Tak było przez wszystkie dotychczasowe rady i tak jest w cywilizowanym świecie.Zreszta po co mają chodzić, jak ” żołnierze „wszystko i tak przegłosują co im dowódca nakaże .

  • Po czyich godzinach pracy? Katechetki, nauczyciela czy piekarza? Niektórzy pracują od 9 do 21 , inni od 7 do 15. Jescze inni pracują w nocy. Dlatego prawo nakazuje pracodawcy zwolnić radnego z pracy na czas obrad. Trzeba wziąć wolne i iść na sesję.

 2. Widać jak na dłoni, że procent obecności na sesjach przekłada się na inwestycje w okręgach wyborczych radnych. Niektórzy nie wiedzą kiedy ze sceny zejść. Najważniejsze jest koryto.

 3. Co niektórzy dobrze, że nie chodzą na sesje bo w świetle kamer obnażali swoją inteligencję. Portal infonowadeba proszę jeszcze o zestawienie wypowiedzi poszczególnych radnych. Kto ile razy zabrał głos w sprawach mieszkańców. To też przecież ważne.

 4. Ludzie , widzieliście kiedyś radnego lub polityka który miałby swój honor ????? U nich nie ma honoru , u każdego z nich liczy się tylko i wyłącznie koryto . A tych 5 radnych ma tak to koryto zapierd…… , że jedząc z tego koryta nie mają czasu dla swoich wyborców i też czasu na sesje . A co jeszcze jest popierd…… w tym naszym chorym kraju , a mianowicie to że napewno część z tych radnych wystartuje w następnych wyborach i chorzy ludzie znowu ich wybiorą . Rzygać się chce widząc to nasze polskie społeczeństwo

 5. Później się dziwioo że w Cyaganch nic się nie dzieje i nie jest robione. Na głupoty w internecie radny z Cygan ma czas i zdrowie. Na bicie piany i robienie polityki ma czas i zdrowie. Tylko żeby skutecznie załawtić coś dla wsi to już mu tej energii jakosik brakuje.

  • Burmistrzem czy starostą bo już różne pogłoski chodzą. Dobrze, że chłop ma ambicje ale trzeba mierzyć siły na zamiary i najpierw własne poletko uprzątnąć.

 6. No już się nie mogłem doczekać kiedy pojawi się ta informacja. Pytanie jest czy mozna gdzieś złożyć zawiadomienie o niedopełnienia czynności slubowych etc? W dzisiejszym czasie widocznie trzeba być tzw. podpierd@la..em ale zasadnym, bo jak nie chodzą na sesję to zrezygnować albo wyrzucić i przeprowadzić wybory uzupełniające, z drogami i ich odśnieżaniem kolejny temat – bo to droga w gminie i powiatowa ale nie powiatowa. Takich podobnych sytuacji jest mnóstwo.

 7. Obnażone zostały prawdziwe oblicza i prawdziwe owoce, jak mówi Biblia. Jeżeli nie będzie oczekiwanego ruchu z ich strony, to nie mają za grosz honoru, ,czci i dobrego imienia bez względu na to, cokolwiek by mówili czy głosili.

 8. Zabrać diety wszystkim za tych pięciu wspaniałych. I nie ma że gdzieś jeszcze pracują. Nie po to są radnymi aby sobie w kulki lecieć.

  • Ustawa o samorządzie gminnym jest prawem powszechnie obowiązującym na terenie RP. Obowiązuje pracodawcę z Nowej Dęby, Majdanu, Kopci, Spiów i Trzosowej Ściżki.

 9. Dziękujemy nadredaktorowi za szczegółowe dane o obecności radnych. A teraz, żeby była jasna sprawa, nadredaktor Gestapko zapewne poda dane o pobranych dietach. W końcu jest to informacja jawna. Ależ będzie zabawa…. czy jednak ich nie poda biedactwo, bo nie będzie pasować do lini propagandowej.
  Hogh wodzu.

 10. Jak to nieobecny niemożliwe :-) Jest możliwe, że był w pokoju obok albo ustalił wszystko przed sesją z osobą go zastępującą na czas nieobecności :-) jak to powinno być..nie ma cie ktoś cie zastępuje ot co:-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here