Minister Błaszczak o nowych jednostkach 18 Dywizji Zmechanizowanej xvideo

36

– 18 Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Bardzo się cieszę i gratuluję dowódcy Dywizji Panu gen. dyw. J. Gromadzińskiemu, ale także wszystkim żołnierzom, że ta jednostka, ten związek taktyczny rośnie w siłę. Ważne jest, aby wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej była bezpieczna, żeby nasz kraj był bezpieczny. Dzięki 18 Dywizji Zmechanizowanej jest bezpieczna – to jest niewątpliwie osiągnięcie ostatnich lat – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w dowództwie 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

W czwartek, 8 kwietnia br. w Siedlcach minister Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych etapach rozwoju 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak podkreślił szef MON to jeden z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To także istotne wzmocnienie wschodniej flanki NATO – 18 Dywizja Zmechanizowana rozrasta się stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski. Stanowiąc o bezpieczeństwie również wschodniej flanki NATO. Stanowi ona bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa – mówił minister.

Minister M. Błaszczak wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowych jednostek wsparcia dywizji: 18 Pułku Artylerii i 18 Pułku Przeciwlotniczego – Jest to niezwykle istotne, żeby właśnie te dwie jednostki w szybkim tempie uzyskały gotowość bojową – one stanowią niewątpliwie bardzo ważne elementy 18 Dywizji Zmechanizowanej – podkreślił.

18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie są jednostkami formowanymi od podstaw, w nowo tworzonych kompleksach koszarowych. Dowództwo w nich obejmą pułkownik Radosław Kudraj i pułkownik Piotr Brzeziński. Co więcej, w tym roku rozpocznie się formowanie pierwszego, a w 2022 roku drugiego batalionu zmechanizowanego, które będą stacjonowały w Białej Podlaskiej. Oba te bataliony podlegać będą 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Rozpoczęło się już także formowanie dywizjonu artylerii samobieżnej w Siedlcach, który również podlegał będzie 1 Brygadzie Pancernej. Ponadto w Lublinie, w ramach 19. Brygady Zmechanizowanej, formowany jest batalion czołgów i dywizjon przeciwlotniczy.

W trakcie wizyty szef MON obserwował również ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Akacja-21/II. To drugie, z czterech, ćwiczeń certyfikujących dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Pełną gotowość operacyjną dywizja osiągnie w drugim kwartale br., kiedy w ramach ćwiczenia Dragon-21, jako pierwszoplanowy ćwiczący, zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji.

Nowo formowany związek taktyczny będzie również spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. – Istotne jest to, że 18 Dywizja Zmechanizowana jest formowana wedle wzorców sojuszu północnoatlantyckiego. Wedle wzorców które są sprawdzone w armii Stanów Zjednoczonych – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

***
Minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.  W czerwcu 2020 dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją

36 KOMENTARZE

 1. Poogladaj Nowy Ladzie oficjalne i ogolnie dostepne reportarze z katastrofy. popatrz dokladnie i co widzisz? Tyko nasmiewanie sie z tej tragedji?

 2. Ostatnio Tusk przypomniał Kaczyńskiemu
  Prezydent Lech Kaczyński w rozmowie ze mną w cztery oczy po tzw. incydencie gruzińskim, kiedy pilot odmówił mu lądowania, podkreślał, że kiedy sam będzie latał samolotem rządowym, sam będzie podejmował decyzje, bo jest zwierzchnikiem sił zbrojnych

 3. Anonim
  Cytujesz folksdojcza?
  Masie sprane mózgi przez PIS, ale mam pocieszenie dla was, dzisiaj najnowszy? film na TVP z serii szukamy ..uja w dudzie – reżyseria Macierewicz A. Będą drastyczne sceny z parówami ze 100% mięsa i puszki po kokakoli.

 4. POniższy anonimie;Przez pomyłkę wrzuciłem dwa posty( w tym jeden bez nicku)Masz mnie,bravo!A teraz odnieś się proszę do tego materiału!!! Merytorycznie proszę!!!

  • Bosze, nie używaj takich trudnych słów bo on ich nie rozumie… I jak on ma się odnieść do tego o co prosisz ? On rozumie gwarę ludową złożoną z polskich wulgaryzmów okraszoną gdzieniegdzie słowem „truskawka” czy „jabłuszko”… Zresztą, jego mentalność to mieszanka pisowskiego milicjanta-zomowca i wioskowego proboszcza, więc dociera do niego wszystko co wiąże się ze słowami -ja, moje ,dla mnie, odmienianymi przez wszystkie przypadki… Nie dasz rady. To jakbyś z maciorą ewiczem dyskutował

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here