Minister Obrony Mariusz Błaszczak o rozbudowie nowodębskiego poligonu

11
Fot. Archiwum

– Ten poligon, który się rozrasta, który jest powiększany, będzie docelowo drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce. Porównywalny będzie do największego, jaki jest w Drawsku Pomorskim. Będzie to miejsce, w którym będą ćwiczyli żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie z 18. Dywizji Zmechanizowane. Będzie to także miejsce, w którym ćwiczyli będą żołnierze z wojsk sojuszniczych, w tym z wojsk Stanów Zjednoczonych. – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Nowa Dęba.

W środę 25 września  szef MON ogłosił decyzję o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie, zgodnie z którą poligon powiększy się aż o 10 tys. ha gruntów. Jego rozbudowa umożliwi realizację inwestycji na Placu Ćwiczeń Taktycznych – Lipa, który wejdzie w skład Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych  Dęba. Inwestycje będą obejmowały budowę budynku koszarowego, modernizację strzelnicy artyleryjskiej, budowę lądowiska Medavac oraz wykonanie placu szkolenia OPBMR.

– Pytałem o zmiany zachodzące w Wojsku Polskim i są to pozytywne zmiany, a dowodem tego, że są to pozytywne zmiany jest fakt, że poligon w Nowej Dębie powiększa się po podpisaniu umowy z nadleśnictwem. Tereny, który w 2012 roku, a więc 7 lat temu zostały przekazane nadleśnictwu wracają do poligonu. Dlaczego tak zrobiono wówczas? Otóż dlatego, że rząd koalicji PO-PSL nakłaniał, wręcz zmuszał dowódców do tego, żeby ograniczali infrastrukturę wojskową, żeby rezygnowali z 10 % właśnie nieruchomości wojskowych, które są w użytkowaniu Wojska Polskiego. Czy to służyło bezpieczeństwu naszej Ojczyzny? Oczywiście nie. Dziś priorytetem moim, jako ministra obrony narodowej rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta pana Andrzeja Dudy jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – powiedział minister Błaszczak.

Minister Błaszczak przekazał również dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD dla 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Przekazane pojazdy przeznaczone są do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.

– Wojsko Polskie jest liczniejsze,  jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, POPRAD-y są tego przykładem. To jest sprzęt wyprodukowany w Polsce, to jest sprzęt należący do najnowocześniejszych, to jest sprzęt, który trafia do żołnierzy świetnie wyszkolonych, przygotowanych. Żołnierzy, którzy rzeczywiście stanowią o sile naszej obronności, naszych zdolności obronnych. – mówił szef resortu obrony.

Podczas wizyty na poligonie szef MON zapoznał się z przebiegiem ćwiczenia kierowania ogniem  realizowanego przez żołnierzy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obecnie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba wykorzystywany jest do celów szkoleniowych zarówno przez jednostki wojskowe z Polski, jak również do ćwiczeń z pododdziałami sojuszniczymi w ramach NATO.

***

Zestaw Poprad przeznaczony jest do zwalczania celów na wysokości od 3,5 km i na odległości do 5,5 km. Uzbrojony jest w cztery wyrzutnie zestawów przeciwlotniczych Grom/Piorun i wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz telewizyjną. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.

11 KOMENTARZE

 1. Ten widoczny na zdjęciu generał dywizji to jajami się bawi?Ładny daje przykład dla korpusu oficerów,podoficerów i żołnierzy .W obecności najwyższego przełożonego należy wyjąć łapy z kieszeni obywatelu generale.

  • Na jego miejscu to bym jescze usiadl i zapalil. Gen Solkolowskiemu zaden co tam jest do piet nie dorasta szkoleniem, doscwiadczeniem ani osobowoscia. Oficer legenda !
   podrowiam
   …Falcon byl moim dowodca plutonu jak byl jeszcze porucznikiem
   rozpoznanie’94 JW4116

 2. Panie Błaszczak – zjedź Pan snikersa bo za bardzo gwiazdorzysz. Jadą bez wazeliny aż boli. A po wyborach prąd, gaz, paliwo zus w górę! A środki przeznaczone na poligon zostaną spokojnie przesunięte, kto wie kto będzie ministrem po wyborach. No ale co tam lasowiaki prawilne są!
  Ps. Generał powinien albo zrezygnować z napojów wyskokowych (ale wtedy nie byłby już generałem) albo iść na emeryturę i w terytorialsach dorabiać. I tak są lepiej wyposażeni jak zawodowe wojsko :D

  • Emeryt – nie będę się powtarzał – liczy się dla was tu i teraz o wnukach Pan nie pomyślałeś?

 3. Zapraszając znamienitych gości zadbajmy przynajmniej o ścisłe centrum tak aby obraz wszechobecnej , codziennie chlejącej na ławkach żulowni nie przesłonił efektów ciężkiej pracy setek ludzi odpowiedzialnych za wygląd i funkcjonowanie naszego pięknego miasta.
  Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here