Na jakim etapie jest projekt Mieszkanie Plus?

23
Zdjęcie autorstwa Maria Orlova z Pexels

Na posiedzeniu połączonych komisji budżetowej oraz gospodarki przestrzennej i inwestycji, samorządowcy dyskutowali na temat postępów prac związanych z realizacją programu Mieszkanie Plus. Na konkrety musimy jednak poczekać do jesieni.

Stopień zaawansowania realizacji projektu Mieszkanie Plus był jednym z głównych tematów lipcowych komisji Rady Miejskiej. Z informacji przedstawionych radnym przez burmistrza Wiesława Ordona wynika, że obecnie zespół audytorów przeprowadza ocenę finansową tego działania, która prawdopodobnie będzie znana w październiku bieżącego roku. Praca audytorów pozwoli odpowiedzieć na pytanie na ile ta inwestycja będzie korzystna dla Nowej Dęby oraz dla Polskiego Funduszu Rozwoju NIERUCHOMOŚCI S. A., który to Fundusz jest partnerem projektu.

Na podstawie przedstawionych przez PFR analiz, Rada Miejska będzie podejmować decyzję o przystąpieniu lub nie przystąpieniu Gminy Nowa Dęba do spółki celowej odpowiedzialnej za realizacje inwestycji. W przypadku pozytywnej decyzji Rady Miejskiej i założeniu spółki, po jej powołaniu rozpoczną się prace projektowe budynku. Wprawdzie Gmina Nowa Dęba posiada wykonany za ponad 70 tysięcy projekt bloku, jednakże PFR dysponuje własnymi koncepcjami które zamierza realizować. Projektowanie bloku mogłoby się zacząć w lutym przyszłego roku i potrwać do końca 2020 roku. Przez ten czas Gmina będzie musiała ponieść nakłady na wyburzenie budynków stanowiących zaplecze nieistniejącej już kotłowni.

Ile będzie kosztował najem mieszkania z dojściem do własności? Mówi się o 25 zł za 1m2 co przy metrażu 50m2 daje kwotę 1250 zł czystego czynszu. Do tego należy doliczyć opłaty za media, w efekcie miesięczne utrzymanie lokalu – w zależności od stylu życia – może wynieść od 1600 do 2000 zł.  Jest to spora kwota na nowodębskie warunki. Warto podkreślić, że mieszkania będą przekazywane w stanie deweloperskim co oznacza, że należy je wykończyć, a więc doliczyć około 800-1000 zł za m2. Czyli aby zamieszkać w przydzielonym lokalu należy przygotować kwotę minimum 50 tysięcy złotych tysięcy złotych (wykończenie, umeblowanie etc.). W przypadku gdy opuścimy lokal, zainwestowane pieniądze przepadną.

Na dzisiaj nie wiadomo również jakie będą procedury usuwania z mieszkań lokatorów, którzy zaprzestaną płacenia czynszów zwłaszcza, że nasza gmina nie dysponuje nadmiarem mieszkań o charakterze socjalnym.

Na chwilę obecną wiadomo tyle, że gdy tylko pojawi się ocena finansowa przygotowana przez audytorów, wówczas zostanie ona przekazana radnym, a następnie zostanie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami którzy są potencjalnie zainteresowani udziałem w projekcie. Po tym spotkaniu zapadną ostateczne decyzje co do realizacji programu w Nowej Dębie.

Czytaj również:
Rządowy program Mieszkanie Plus rusza w Nowej Dębie” – 12.10.2016 r.
„Mieszkanie Plus czyli cztery kąty dla bogatych” – 03.03.2019 r.
„Kłopoty z Mieszkaniem Plus. Obiecywano złote góry a wyszło jak zawsze” – 01.07.2019 r.

 

23 KOMENTARZE

 1. Panie Redaktorze – to że jest Pan z obozu PiS to wiemy – ale na Boga Etyka redakcyjna nie pozwala na tak stronnicze artykuły

 2. Jeśli ktoś ma do wyboru wynajmować mieszkanie i całe życie się przeprowadzać – bo przy zarobkach nowodebskich nie będzie miał nigdy zdolności kredytowej – to zapłaci każda kwotę by w końcu 'być na swoim’ i móc spokojnie spać .

 3. No bardzo to źle wygląda :( a czy bloki koło MPGKiM są tańsze ????
  żeby kupić mieszkanie jak w artykule 50m2 należy mieć 160000 zł sam kredyt generuje koszty ok 20% czyli w stanie deweloperskim koszt mieszkania 192000zł opłaty również dużo się nie różnią niech będą na poziomie 300zł miesięcznie, gaz, prąd kolejne 200zł wykończenie również 800zł/m2. czyli aby kupić sobie mieszkanie w bloku a nie korzystać ze złego pomysłu MIESZANIE PLUS należy zadłużyć się na 20 lat i płacić co miesiąc:
  1500zł/miesięcznie + koszty wyposażenia mieszkania czyli kolejny kredyt na ok 40000zł = ok 2100zł/miesiąc przez ok 10 lat. Wszystko zależy kto pisze i co chce osiągnąć szkoda że media ani w telewizji ani w lokalnej społeczności nie mówią prawdy.

  • Trochę źle to liczysz.

   Mieszkanie + jest na 30 lat, tyle trzeba płacić ten czynsz żeby dojść do własności.
   Przy 50m2 przy cenie 25 zł za m2 za 30 lat wyjdzie nam 450 000 zł za sam czynsz tak jakby kredyt.

   Kupując mieszkanie 50m2 cena powiedzmy nawet 4 000 zł za m2 wychodzi 200 000 zł. w tym wkład własny 20% trzeba wpłacić wcześniej to jest 40 000 zł i zostaje kredyt 160 000 zł. Rata malejąca na 25 lat to na samym początku jakieś 1 400 zł a później coraz mniej mniej, ostatecznie oddamy o 70 000 zł więcej niż wzięliśmy więc wychodzi kredyt 160 000 zł + odsetki 70 000 zł + wkład własny 40 000 zł = 270 000 zł.
   Do tego kredyt można spłacić wcześniej, mieszkanie+ nie a to może być duża oszczędność. Kalkulator kredytu hipotecznego każdy może znaleźć, oferty teraz nie są najdroższe i nie wychodzi aż tak dużo w perspektywie tylu lat przy wzroście cen i wynagrodzeń 1400 zł za 10 lat to będzie dużo mniej.

   Wykończenia i opłat nie liczę bo to już jest tu i tu takie samo.
   Przy czym wkład własny jest problemem dla niektórych to blokuj, dwa kredytu też nie każdy dostanie.
   Przy cenie 25 zł za metr jest to średni interes ale być może będzie mniejszy i wtedy już inna rozmowa.

 4. Przy mieszkaniu plus 500+ ma podobno zwiekszac zdolnosc czynszowa a dla banku tylko wynagrodzenie jest istotne przy zdolności kredytowej

  • Nie kazdy bank przy kredycie hipotecznym bierze 500 plus do wyliczenia zdolności. Podstawa jest wynagrodzenie, osoby na utrzymaniu i inne zobowiązania kredytowe.
   Lepiej wziąć zwykły kredyt hipoteczny niz mieszkanie plus, ktory generuje większe calkowite koszty.
   A cenny metra przy tym programie ala rzadowowym są bardzo wysokie. Każdy kto myśli łatwo przekalkuluje , że to sie nie oplaca. Kolejny tylko pic na wode

 5. Hahaha źródło propagandy to jest to co podesłałeś, nie ma większego, wiadomo że tam napiszą minimalne stawki. Nie ma szans na takie ceny poczytaj jak jest w innych miastach. Nie mówię że będzie 25 zł bo to też może być propaganda na cele polityczne w gminie ale po 7 zł na pewno nie będzie.

 6. nie będę się sprzeczał :):) może i tak jest czas pokaże czy to było ok czy nie, nie wiadomo kogo słuchać rząd czy deweloper :):):) na szczęście nie jestem leniem pracuję spłacam sobie kredyt i za 6 latek mieszkanie będzie moje :):):):):)

 7. „na szczęście nie jestem leniem” hola hola kolego. Obrazasz wszystkich ktorzy czekaja na ten program. Uzyskanie kredytu w banku wcale nie jest takie proste jesli sie ma rodzinę. A leniem to jestes ty skoro sobie sam na siebie zarabiasz bo tak ci wygodniej

  • Jak można tak pierdolic? Wszyscy ttlko plusy chca dostać a wziąć się w garść i samemu radzić nikt nie chce bo po co jak daja. Wiadomo że nie każdy dostanie kredyt ale Kurwa skąd wiesz czy on jest sam czy z rodziną?

  • A kto powiedział że jestem sam mam dwoje dzieci i zajebistą żonę no i za 6 lat mieszkanie . Uderz w stół i nożyce się odezwą. Ja nikogo nie obrażam, ja tylko mówię że nie jestem leniem bo pracuję

 8. No i dobrze bo nasi rządzący kłamali i będą kłamać w kraju i w samorządzie nie można liczyć na nich bo niestety są to raczej ludzie niekompetenti i polityka to polityka. Trzeba samemu sobie radzić a nie czekać bo mi się nalezy

 9. Szkoda dyskutowac z częścią osob od ktorych emanuje zawisc i zazdrosc. Kazdy cwaniakuje ze niby jest samozaradny a tymczasem wielu z was i waszych rodzin ma prace zalatwiona po znajomosci, inni mieli mozliwosc dorobic się za granicą w młodości kiedy np. nie mieli jeszcze dzieci. Niektórzy dostali mieszkanie lub działkę od rodzicow czy dziadkow. Nie ma realnej możliwości dorobic sie mieszkania czy domu w tym kraju bez pomocy rodziny czy pobytu za granicą. Sa tez osoby ktore nie mialy z roznych powodow ww. mozliwosci a bank odmowil im udzielenia kredytu. To niby dlaczego program mieszkanie plus nie może byc dla nich ta mozliwoscia. Przeciez to nic innego jak kredyt udzielony nie przez bank a przez państwo. Swoja droga np. W Szwecji ludzie dostaja mieszkania od rzadu pod wynajem jesli spelnia okreslone warunki i nikt nikomu niczego nie zazdrisci i nie wypomina. A tu jeden zabilby drugiego jakby mógł. Pare lat temu nie bylo żadnej pomocy od panstwa dla rodzin. Teraz kiedy jest pomoc wielu tego nie moze strawić

 10. oceńcie efektywność władz miejskich; ile lat w Polsce działa program mieszkanie plus? w ND do tej pory niema projektu budynku! a nawet nie jest przygotowany teren pod budowę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here