Nowa Dęba otrzymała ogromne dotacje na budowę dróg! W tym na Śmiśniewicza

66

Rząd Mateusza Morawieckiego przyznał kolejne pieniądze na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Wojewoda Podkarpacki otrzyma 174 793 246,94 zł, które przeznaczy na dofinansowanie 123 zadań drogowych w ramach których planowane jest do budowy, przebudowy i remontu łącznie ponad 216 km dróg gminnych i powiatowych województwa podkarpackiego.

Wśród nich znalazły się dwa nowodębskie projekty: budowa ulicy Śmiśniewicza i łącznika Zarzecze – A. Krzywoń. Odremontowana zostanie również ulica Szypowskiego (od ZS2 do Dezametu) o której remont ubiegał się powiat tarnobrzeski. –Nowa Dęba może być zadowolona z tego rozdania. Wszystkie kluczowe projekty otrzymały dofinansowanie i będą wykonane do końca tej kadencji. Dziękuję panu burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi, staroście Jerzemu Sudołowi  i urzędnikom za pracę jaką włożyli w przygotowanie tych projektów. Jednak największe ukłony kieruję w stronę posła Zbigniewa Chmielowca bez którego wsparcia realizacja tych zadań nie byłaby możliwa. – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko.

Myślę, że wszystkie te projekty przyczynią się do rozwoju Nowej Dęby. Nie ukrywam, że bardzo zależało mi zwłaszcza na realizacji budowy alternatywnego dojazdu do nowodębskiej strefy ekonomicznej, do Dezametu i innych znajdujących się tam zakładów. Cieszę się, że pani wojewoda i pan premier przychylnym okiem spojrzeli na nowodębskie projekty dzięki czemu będą one realizowane.  – mówi poseł Zbigniew Chmielowiec.

Budowa ulicy Śmiśniewicza i remont ulicy Szypowskiego będzie zwieńczeniem nakładów jakie w ostatnich latach poczyniono na podniesienie atrakcyjności nowodębskiej strefy. Myślę, że nieliczna grupa która miała obiekcje co do budowy alternatywnego dojazdu na zakłady, po zakończeniu inwestycji dojdzie do wniosku, że bardzo się myliła. Dziękuję posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi, który na różnych szczeblach zabiegał o te fundusze dla Nowej Dęby i powiatu tarnobrzeskiego – mówi radny Paweł Grzęda, który był pomysłodawcą budowy ulicy Śmiśniewicza.

O budowę łącznika A. Krzywoń-Zarzecze zabiegał mieszkaniec osiedla Andrzej Puzio i radny Tomasz Kopeć. Drugi radny z okręgu Dęba (Marek Kopeć) głosował przeciw budżetowi miasta w którym znajdowało się to zadanie.

Do Nowej Dęby trafi ponad 5,7 mln złotych. Dostaliśmy więc więcej pieniędzy niż Kolbuszowa czy Tarnobrzeg. Na budowę ulicy Śmiśniewicza 3,1 mln złotych (50% dofinansowania), Szypowskiego 2,3 mlna (70% dofinansowania), Łącznik 358  tysięcy (50% dofinansowania). Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

66 KOMENTARZE

 1. Pieniądze pieniędzmi. Jeszcze trzeba pracę wykonać jak należy bez fuszerki, a z tym bywa bardzo ciężko :) Ile będzie poprawek? 4? 5? Buahaha.

  • ciesz się że jest kasa. myślę, że Grzęda przypilnuje żeby te drogę na zakłady zrobili dobrze. Posłowi należą się brawa bo faktem jest, że bez wsparcia kogoś ważnego nie dałoby się pchnąć tych dróg wyżej. Dobrze mieć posła z rządzącej partii.

 2. I to się nazywa działanie. Podczas gdy radni burmistrza emocjonują się zmianami w komisjach i pensją burmistrza to druga strona działa i realizuje mega ważne działania na rzecz gminy! Brawo.

  • Co na to radni Marek Kopeć, Helena Tłusta i Marian Tomczyk którzy głosowali przeciwko budżetowi gminy na 2021 rok w którym zabezpieczono środki na wkład własny tych inwestycji. Widocznie bardziej pasjonuje ich wojenka z pozostałymi radnymi i wpisy na fejsbuku. Te drogi powstaną i jeszcze będziecie się nimi chwalić. Wielkie brawa dla posła Chmielowca. Dęba dostała więcej niż tarnobrzeg i kolba.

 3. Oczywiście ważne są tylko te drogi na których zależy władzy bo ulica Drozdowska pomimo wszystkich planów dalej nie jest zrobiona i nie zanosi się że coś się w tym temacie zmieni no chyba że któryś z radnych kupi sobie tam działkę to może wtedy zacznie komuś zależeć a to że mieszkańcy dla których ta droga jest ważna jeżdżą i niszczą zawieszenie w swoich pojazdach to gmina ma w poważaniu!

  • Co roku w budżecie są pieniądze na tę drogę a potem na koniec roku okazuję się że albo nic albo niewiele zostało zrobione i pieniądze zostały niewykorzystane jak to miało już miejsce

  • Pieniedzy w budzecie nie ma
   Na nastepnej sesji bedzie glosowanie za zacignieciem zobowiazania po 3 500 000 zl w 2022 i 2023 tylko na smiesniewicza

  • Po co komu ul. Drozdowska???? chyba tym osobom którzy mają tam działki i będą chcieli je sprzedać. Teraz te działki nie mają żadnej wartości ale jak będzie tam ulica za kilka milionów to i działki będą coś warte. Takie to spostrzeżenie.

 4. Ciekaw jestem czy nowy przebieg drogi będzie przewidywał przecinanie jej w miejscach obecnej drogi biegnącej od ” kładki w Porębach Dębskich. Albo czy dzieci z przedszkola będą mogły iść na spacer do lasu przez mostek? Bo z obecnych planów wynika że NIE. Jak myślicie ile nowych firm na strefie powstanie dzięki tej drodze ? Ja wam powiem – zero. A to dlatego, że to nie jest projekt dla dobra miasta tylko dla dobra człowieka który prowadzi tam swoje interesy.

  • o jakim lesie piszeta jak lasy państwowe ogołociły polanę i okolice. nie ma tam juz lasu. widać, że dawno tam nie zaglądaliście. aleja metalowca jest potrzebna i nie jeden z radnych co teraz anonimowo ujadają na nią w necie, będzie się do przecinania wstęgi ustawiał by mu zrobić zdjęcie na otwarciu.

  • Prawo mówi wyraźnie: do obiektów użyteczności publicznej (zakłady pracy, hotele, szkoły, przedszkola, itd.) powinny prowadzić co najmniej dwie niezależne drogi dojazdowe. Niestety jest na razie tylko jedna. Wystarczy zablokować ulicę Kościuszki pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych, a ulicą Cmentarną i nikt do strefy nie dojedzie , ani nie wyjedzie. N
   A w sprawie ulicy Śmieszewicza – nie chodzi tu oto czy jakieś firmy tu nowe powstaną czy też nie. Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi tam przebywających i obiektów tam znajdujących się. Jeśli tego nie rozumiesz to jesteś ………. .

  • @bardzo szczupła Pani z Kosą 22 kwietnia 2021 at 22:03
   Na jakie prawo się powołujesz? Co znaczy „ … powinny prowadzić co najmniej dwie niezależne drogi dojazdowe.”? Szkoła Podstawowa nr 2 przy ulicy Leśnej, od czasu oddania w 1969 roku, posiada tylko jeden dojazd od ulicy Mickiewicza. To samo dotyczy przedszkola „na górce” ( obecnie świetlica ), wybudowanego przed wojną, z jedynym dojazdem od ulicy Reja. Próby ustanowienia przejazdu między obydwoma obiektami, przez posiadaczy czterech kółek, kończyły się wkopaniem kolejnych słupków, uniemożliwiających przejazd. Stan ten istnieje już od ponad pięćdziesięciu lat, i żadna ekipa nie nie zrobiła nic dla bezpieczeństwa i uregulowania prawnego. Czy bezpieczeństwo dzieci i tych obiektów jest mniej ważne, od ludzi i obiektów strefy? Więc, nie chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi tam przebywających i obiektów tam znajdujących się, ale właśnie o coś, co większość rozumie, i z pewnością nie są „……….”.

  • Drogi Panie z widłami – każdy nowy obiekt musi spełniać w/w warunki – inaczej nie zostanie odebrany. Co innego z obiektami już istniejącymi. Tutaj władze terenowe są zobowiązane do realizacji tego warunku. Jednak władze mają inne priorytety. A i sami mieszkańcy też potrafią storpedować budowę drogi. Na ulicy Leśnej nie chcą mostku na bystrzyku koło szkoły, a połączyło by to z aktualną drogą żwirową i dał by to drugą drogę dojazdową do szkoły , ale spokój na Leśnej jest ważniejszy niż bezpieczeństwo uczniów.

  • do bardzo szczupła …..
   Mając na względzie b e z p i e c z e ń s t w o dzieci dochodzących pieszo i dojeżdżających rowerami do szkoły, jestem przeciwna budowie mostu na rzeczce koło szkoły, a spokój na Leśnej, jest dla mnie nie mniej ważny, ale drugorzędny. Argumentację budowy mostu i przebudowy ulicy Śmiśniewicza względami bezpieczeństwa, uważam za manipulację opinią społeczną.

  • Niespokojna z L… – uważać sobie możesz, ale niestety nie masz racji. Mają być dwie drogi dojazdowe to niech będą. Linie komunikacyjne to krwioobieg gospodarki – bez tego nie ma co myśleć o inwestycjach i o zatrzymaniu wymierania tej mieściny.

  • do Pumpernickel
   Ja również uważam, że do szkoły powinien być drugi dojazd, aby służby ratownicze, przy zablokowanej ulicy Leśnej, mogły udzielić szybkiej pomocy. Dlatego, należałoby zrobić dojazd od strony miasta a nie od lasu. Jeżeli Pumpernickel uważa, że alternatywny dojazd do strefy „zatrzyma wymieranie tej mieściny”, to proponuję wyjazd ze strefy, od strony Huty Komorowskiej do planowanej obwodnicy a drugi w kierunku Rozalina, co nie wątpliwie odwróci tendencję wymierania.

 5. Kolbuszowa wydaje rocznie na inwestycje drogowe z dotacjami i bez 3 razy więcej niż Nowa Dęba przez 3 lata, na 2 ulice wydają tyle co Nowa Dęba dostała teraz, przy obecnych dotacjach jakie dostaje Kolbuszowa, Nowa Dęba może pomarzyć, Chmielowiec czasem coś załatwi dla Nowej Dęby żeby ludzie na niego głosowali, porównując dotacje to ostatnio rozdania z Funduszu inicjatyw lokalnych Kolbuszowa dostała kwoty:
  15mln 1 rozdanie gmina Kolbuszowa
  Powiat Kolbuszowski 5mln zł
  Najważniejsze dotacje dla Kolbuszowej:
  Dotacja na rozbudowę stadionu 5mln zł
  Na rozbudowę oczyszczalni ścieków 10mln zł
  Na strzelnicę w Kolbuszowej 2mln zł
  Dom dzienny seniora 3mln 200 tyś zł
  Dworzec PKP PKS Kolbuszowa 6,4 mln zł
  Budowa bulwarów i amfiteatru z fontanną multimedialną 5mln zł
  Dostosowanie terenów pod Kolej Aglomeracyjną 3,5 mln zł
  Budowa ul.Brzozowej i Piaskowej uwaga! 4mln 700 tyś zł
  Inwestycje przy szpitalu w Kolbuszowej 2,5 min zł
  Rozbudowa Starostwa w Kolbuszowej 1mln zł
  Budowa ulic:
  Handlowa
  Wiktora
  Towarowa
  Kolejowa
  Ponad 5 mln zł
  3 rozdanie z funduszy lokalnych 1.2 mln zł
  Nowa Dęba 5,7 mln zł czy to duża jałmużna biorąc pod uwagę inwestycje w Kolbuszowej dotowane ze skarbu państwa i UE, tak czy tak Brawo dla Nowej Dęby i to zasługa Kolbuszowianina Chmielowca.

  • To spraw by posłem partii rządzącej został ktoś z Dęby. Jeśli jednak nie masz takiej mocy sprawczej to nie krytykuj. Nic dziwnego, że Kolbuszowa jest bliższa sercu posła Chmielowca. Ale zobacz, że taki Tarnobrzeg nic nie dostaje. Taka jest polityka. Politycy załatwiają coś wyborcom po to by wyborcy na nich głosowali. Jakby nie realizowali obietnic to byś narzekał, że nic nie robią. Kolbuszowa ma posła, ma radnych w województiwe i jest powiatem. Dęba nie ma posła, nie ma radnego w sejmiku i nie jest powiatem. Zamiast to zmienić to się radni Ordona zajmują hejtem internetowym i emocjonują czy są w jakiejś komisji czy ich nie ma. Ludzi gówno obchodzi czy Marian z Helką są w komisji czy nie są. Ludzie chcą realnych działań. Zbyszek dużo pomógł Dębie i to jest fakt. Nie mam pretensji że więcej ciągnie do kolbuszowej bo też bym tak robił jakbym był z Kolby.

 6. Jeśli ktoś ma jakieś żale do posła Chmielowca za to zrobił dla Nowej Dęby to mam krótkie pytania:
  1) Ile pieniędzy przywieźli do Nowej Dęby posłowie innych opcji?
  2) Ile pieniędzy przywiózł do Nowej Dęby obecny poseł PO pan Poncyliusz czy wcześniejszy Pluta?
  4) Ile pieniędzy w Podkarpacie wpakowało PO a ile PiS?
  Także nie kąsać ręki która karmi.

 7. taaakk poseł poncyliusz teraz skojarzyłem że jest taki poseł w ogóle . i tu teraz widać jak na dłoni darmozjadów typu poncyluiusz i reszta POpaprańców. Super Poseł Chmielowiec . a ten marian Tomczyk to nie startował z lewicy z czy wiosny ???

 8. Gdy było NIE dla LGBT w N.D., jak wprowadziliście, nie byłoby dotacji.
  Chora ambicja nie wzięła tym razem góry, smaczny kąsek w dofinansowaniu przecił ideologię wolną od LGBT. hehe

 9. Radny Kopeć Marek to jest totalna porażka brak kultury osobistej jego wypowiedź jest poniżej poziomu. Wogole nie włącza się w życie osiedla tylko krytykuję burmistrza, starostę Sudoła. Do jego „zacnych” zasług można zaliczyć jedynie sale gimnastyczną w której uczęszczaja jego dzieci. Człowiek nie nadaje się na to żeby go nazywać radnym. To już radny Tomasz to już jest o wiele lepszy

  • Że swojego nie dał, jemu nie ubylo.Przestancie już lizać tyłki ii peany pochwalne wznosić. Dotacje czy jakiekolwiek wsparcie nie powinno być przyznawane na zasadzie ciebie lubię to ci dam.Jak dzieci w przedszkolu.Nie trzeba porównywać się z Kolbuszowa, wystarczy Majdan który ani posła nie ma ani powiatem nie jest, a w budowie dróg prześcignęła nas o dwie długości.I nikt tam radnych się nie czepiać, tam jest Wójt, który wie po co jest.

  • A czego się się spodziewałeś po człowieku Ziobry? Gdzie interes jest do zrobienia tam się zjawia. I oczywiście kochal najpierw ND i załatwiał wszystko jednym telefonem tak teraz RZ.

 10. do ………
  W Majdanie nie ma na co innego wydawać, nie ma priorytetów dlatego włodarz buduje drogi, a w Dębie jest co budowac, remontować, kłaść chodniki i parkingi, temu dać i tamtemu dać i sobie wypłatę.

 11. Piękny tytuł NOWA DĘBA OTRZYMAŁA OGROMNE DOTACJE dzięki Burmistrzowi panu Chmielowcowi i Sudołowi tytuł powinien załatwić wszystko ,że te pieniądze SĄ dla NOWEJ DĘBY gołym okiem widać gdzie trzeba coś poprawić itp są od tego pracownicy i Burmistrz a tu od razu widać podział ulic obiektów na kategorie A i B , wielkie zasługi niektórych radnych wiadomo z jakiej opcji i opluwanie innych . TU powinien zadecydować Burmistrz i zdrowy rozsądek , każdy z nas przemieszcza się po całym mieście i chyba o to chodzi aby wszędzie ulice, parkingi i inne obiekty były zadbane ,trzeba wykorzystać to z głową ,myślę że mądrość powinna zwyciężyć a nie nazwiska . Wiadomo kto ma większość zawsze wypływa ale czy do końca w szczęśliwy rejs ,czas pokaże w bliższym czy dalszym czasie .Pamiętać trzeba PIENIĄDZE SĄ DLA NOWEJ DĘBY a nie dla wybranych . l

  • W takim razie ul. Willowa w mieście za zalewem wybudowana 30 lat temu powinna mieć oświetlenie już w latach 90-tych. Taki burmistrz sprawiedliwy… a obiecuje na spotkaniach osiedlowych w każdej kadencji…

 12. Wracając do ulicy Drozdowskiej wiele lat obiecywała poprzednia i obecna władza ze droga będzie zrobiona i jak zwykle na obiecankach się jak widać kończy. Teraz obiecywane jest że w tym roku na pewno będzie utwardzona ale ktoś kto potrafi liczyć wie że pieniądze jakie są przeznaczone w budżecie na pewno na to nie wystarczą więc znów pieniądze nie zostaną wydane i przepadną. W niejakim Chmielowie jakoś radni kilka lat temu zezwolili na budowę drogi przy której znajduje się tylko 2 domy tylko ze w jednym z tych domów mieszka córka Pana Radnego. Nic nie trzeba dodawać ani ujmować.

  • Panie weź Pan nie pikol, 40 lat Wam nie zrobili drogi i chcesz żeby od razu zrobili Ci drogę i wszystko inne na osiedlu jest blokowane przez Twoja drogę. Trzeba dziękować ze co roku jest kasa bo są inne rzeczy do roboty, które by służyły większości mieszkańców osiedla. Pozdrawiam.

 13. PROTEST!!!!!!
  Ulica Leśna jest jedyną drogą dojazdową do Szkoły i mieszkańców ulicy Leśnej. Wprowadza się na nią dodatkowy ruch z ulicy Śmisiewicza. Duża część pojazdów pojedzie właśnie obok przedszkola generując niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dużo dzieciaków jeździ tamtędy rowerami do szkoły – co z ich bezpieczeństwem. Budujcie ulicę ale bez odnogi do ul. Leśnej. Dlaczego ruch nie może wychodzić w całości na ul. Sikorskiego. Dlaczego nie było konsultacji społecznych w tej ważnej sprawie Tylko radny decyduje o budowie drogi do swojego biznesu jak chce ? Panie administratorze proszę nie usuwać wpisu.

  • Rzeczywistość napisz co takiego jest blokowane na osiedlu z powodu tej drogichetnie poczytam. To że gmina nie potrafi dobrze gospodarować finansami to widać właśnie w sytuacji kiedy w budżecie są przeznaczane pieniądze na budowę drogi a później są niewykorzystywane i te pieniądze przepadają. A że za taki stan rzeczy odpowiadają między innymi radni to widzę że bardzo ich bolą wpisy poruszające temat drogi Drozdowskiej. No ale ważniejsze jest postawienie latarni pod domem mundurowego bo się czuje on nie pewnie!!! Jedno jest pewne radny z osiedla Poręby albo zacznie działać albo jest to jego ostatnia kadencja!

 14. Nie dla łącznika z ulicą Leśną obok przedszkola.
  Co z bezpieczeństwem dzieci w szkole i w drodze do szkoły. Dużo dzieciaków dojeżdża rowerami do szkoły. Generowanie dodatkowego ruchu obok przedszkola spowoduje wzmożone zagrożenie. Po co odnoga do ulicy Leśnej. Niech droga wychodzi na ulicę Sikorskiego i to wystarczy.
  Co w momencie kolizji w rejonie przedszkola z zablokowaniem możliwości przejazdu, a w tym samym czasie z koniecznością dojazdu służb ratunkowych do szkoły. Czy ktoś pomyślał? Chyba nie. Zaraz ktoś napisze że przesadzam. Nie, nie przesadzam i coś takiego może się wydarzyć i trzeba takim sytuacjom zapobiegać zanim dojdzie do nieszczęścia. Zostawcie Leśną w spokoju i budujcie do Sikorskiego bez łącznika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here