Od 1 kwietnia zapłacimy więcej za śmieci

12
Zdjęcie autorstwa Magda Ehlers z Pexels

Od 1 kwietnia 2019 roku zapłacimy więcej za śmieci. Podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych dotyczą całej Polski. W Nowej Dębie na tle innych gmin tej samej wielkości, ceny – mimo że wyższe – są zrównoważone i nie naruszą domowych budżetów mieszkańców.

Jak informuje burmistrz Wiesław Ordon, dochody jakie uzyskiwała gmina z dotychczasowych opłat nie będą wystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania tego systemu. Zmiana wysokości stawek za odpady spowodowana jest dużym wzrostem ceny, którą gmina będzie płacić wykonawcy umowy, czyli firmie wywożącej śmieci. Urząd Miasta podkreśla, że stawki za odbiór śmieci mimo rosnących kosztów, niebyły podnoszone przez 6 lat, a utrzymanie stawek na dotychczasowej wysokości staje się już niemożliwe. O takiej sytuacji, dotyczącej wielu polskich samorządów, można było usłyszeć w ostatnich miesiącach w wielu ogólnopolskich i regionalnych mediach. Rosną opłaty środowiskowe, zmieniła się wysokość najniższego wynagrodzenia, wzrosły ceny paliwa; w roku ubiegłym pojawiły się także po raz pierwszy opłaty za odbiór odpadów typu PET (butelki plastikowe). W niektórych samorządach stawki opłat wzrosły nawet o 100%, a tam gdzie wzrost opłat był mniejszy, zmniejszano np. częstotliwość odbioru tychże odpadów.

Pozyskana kwota pozwoli zrównoważyć planowane koszty systemu śmieciowego w naszej gminie. Będą więc środki na zapłacenie faktur za przyjęcie odpadów do ZMBPO w Stalowej Woli, za transport dla PGKiM, na pokrycie kosztów administracyjnych i utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Funkcjonujące do tej pory zasady odbioru odpadów komunalnych nie ulegną zmianie: odpady zmieszane z pergol miejskich będą odbierane 6 razy w tygodniu, z zabudowy jednorodzinnej w mieście 2 razy w miesiącu i zabudowy jednorodzinnej w sołectwach raz na trzy tygodnie. Odpady segregowane w zabudowie wysokiej będą odbierane po wypełnieniu pojemników, zaś z zabudowy jednorodzinnej w mieście 2 razy w miesiącu, a na obszarach wiejskich raz na miesiąc. Odpady wielkogabarytowe spod pergol śmietnikowych będą odbierane raz w tygodniu, zaś w zabudowie jednorodzinnej raz na rok.

Stawki dla mieszkańów przedstawiają się następująco:

w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny:

a) dla gospodarstw 1 – osobowych, stawka wynosi 10,00 zł,

b) dla gospodarstw 2 – osobowych, stawka wynosi 20,00 zł,

c) dla gospodarstw 3 – osobowych, stawka wynosi 28,00 zł,

d) dla gospodarstw 4 – osobowych, stawka wynosi 33,00 zł,

e) dla gospodarstw 5 – osobowych, stawka wynosi 37,00 zł,

f) dla gospodarstw 6 – osobowych, stawka wynosi 43,00 zł,

g) dla gospodarstw 7 – osobowych i większych stawka wynosi 47,00zł,

w przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny:

a) dla gospodarstw 1 – osobowych, stawka wynosi 20,00 zł,

b) dla gospodarstw 2 – osobowych, stawka wynosi 40,00 zł,

c) dla gospodarstw 3 – osobowych, stawka wynosi 56,00 zł,

d) dla gospodarstw 4 – osobowych, stawka wynosi 66,00 zł,

e) dla gospodarstw 5 – osobowych, stawka wynosi 74,00 zł,

f) dla gospodarstw 6 – osobowych, stawka wynosi 86,00 zł,

g) dla gospodarstw 7 – osobowych i większych stawka wynosi 94,00 zł

Stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi za jednokrotne odebranie odpadów komunalnych z terenów nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (t.j. szkoły, szpitale, domy ludowe, budynki świetlicowe, budynki rekreacyjne, OSP, ośrodki zdrowia, sklepy, zakłady rzemieślnicze, usługowe, produkcyjne, cmentarze, budynki w budowie itp.) w wysokości :

w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny:

a) za pojemnik o pojemności 110/120 litrów, stawka wynosi 18,00 zł,

b) za pojemnik o pojemności 240 litrów, stawka wynosi 30,00 zł,

c) za pojemnik o pojemności 1100 litrów, stawka wynosi 150,00 zł,

d) za pojemnik o pojemności 5000 l, stawka wynosi 750,00 zł,

e) za pojemnik o pojemności 7000 l, stawka wynosi 1050,00 zł,

f) za pojemnik o pojemności 10000 l, stawka wynosi 1500,00 zł

w przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny:

a) za pojemnik o pojemności 110/120 litrów, stawka wynosi 36,00 zł,

b) za pojemnik o pojemności 240 litrów, stawka wynosi 60,00 zł,

c) za pojemnik o pojemności 1100 litrów, stawka wynosi 300,00 zł,

d) za pojemnik o pojemności 5000 l, stawka wynosi 1500,00 zł,

e) za pojemnik o pojemności 7000 l, stawka wynosi 2100,00 zł,

f) za pojemnik o pojemności 10000 l, stawka wynosi 3000,00 zł

12 KOMENTARZE

 1. „zmieniła się wysokość najniższego wynagrodzenia” – no to łubu dubu trzeba podnieść opłatę za śmieci, cenę chleba, paliwa, podnieść podatki, po co ci najniżej zarabiający mają odczuć podwyżkę wynagrodzenia?
  I jeszcze jeden cytat:
  „ceny – mimo że wyższe – są zrównoważone i nie naruszą domowych budżetów mieszkańców.” :(, ktoś kto to wymyślił i napisał myśli, że ma do czynienia z debilami?

  • Dziwią cię skutki socjalizmu? Jeśli dobrobyt bierze się z płacy minimalnej to wystarczy ustalić w Afryce płace minimalną na poziomie 1500 euro i będzie dobrobyt. Jak ktoś nie zna ekonomi to będzie wierzył w takie bzdury.

   Ustalono płace minimalną więc wzrosły koszty jakie ponosi PGKIM na pracownikach. Ale wzrosły też koszty jakie ponosi WYSYPISKO ŚMIECI na pracownikach. Wzrosło paliwo. A śmieciarka jeździ po całej gminie żeby zabrać śmieci a potem wiezie je na wysypisko. No chyba że wysypisko i PGKiM wraz z pracownikami ma pracować za darmo.

   Zawsze możesz poprosić aby zamiast PGKiM odbierała śmieci ta firma co w Tarnobrzegu. Będziesz miał wówczas tarnobrzeskiego ceny i docenisz jak mało płaciłeś gdy odbierało PGKiM.

   Zarabiasz mało? Do Polski przybyło 3 mln Ukraińców. Wedle danych statystycznych tylko za 314 tys z nich odprowadzone są składki ZUS. I co się dzieje? Rząd podniósł małym firmom (dużym chyba też) ZUS. Bo czego nie? Niech za Ukraińca płaci Polak. Następnie „patriotyczny” rząd przekaże Ukrainie kolejne „pożyczki” których ta nigdy nie zwróci. Dodam, że jakby był „europejski” rząd to zrobił by tak samo bo od 39′ roku wszystkie rządy realizują obce interesy a nie nasze. Jak się rząd zajmie Polakami i Polską to będziemy godnie zarabiać. A miraż pensji minimalnej jest dla kretynów którzy nie wiedzą o co chodzi.

   P.S. Wiesz kto jest największym beneficjentem wzrostu pensji minimalnej? Rząd i ZUS bo od pensji idą procentowo podatki do skarbu państwa i składki do ZUS.

  • Magicy mówią również, że powinniśmy się głaskać po jajkach bo prąd zdrożeje tylko dla firm a nie dla gospodarstw domowych! Super! Ale wiesz jaki będzie efekt? Że zapłacisz za te podwyżkę w cenie chleba. Bo firma czyli piekarz będzie miała większe koszty. I sklep w którym ładnie wyłożą pieczywko na ladę też będzie płacił więcej za prąd. I rafineria będzie więcej płaciła a więc ceny paliwa skoczą, a więc koszty dostawy tego chleba od piekarza do sklepu też będą wyższe. I teraz weź sobie tak każdy produkt pod lupę. A poźniej głaszcz się po jajkach że to tylko firmom podwyższyli cenę prądu, a nam zwykłym ludziom nie.

  • Napisal to ordon i on tak mysli ma wszystkich za debili, ale nie mnie bo na niego nie glosowalem

 2. Tak się kończą rządy socjalistów, lewaków i zielonych.
  Jeszcze nie tak dawno to mi płacono jak posegregowałem śmieci.
  Niemcy za pomocą regulacji unijnych wykończyli punkty skupu i teraz każą mi segregować i jeszcze za to płacić. Paradne.

 3. Gwiazdowski kupuje chleb zytni z piekarni w Kolbuszowej i place za 400 g 2,59 w pSS musialbym zaplacic 2,90 albo juz wiecej,i co w piekarni w Kolbuszowej prad nie zdrozal? wez i nie wciskaj demagogi

 4. Chciałbym z tej strony pozdrowić nowego listonosza w Krzątce który robi dużo dobrego,oprócz dostarczania listów na czas,ma chwile na rozmowę z listobiorcami, odwiedził dzisiaj moją babcie,babcia mówi że on jest jak anioł na motorze który głosi nadzieje ludziom.Wiele jej wytłumaczył że przybywa z miasta w którym burmistrz i jego zastępca to ponad ludzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here