„Polityka” Wojsko buduje najsilniejszą dywizję

15

Jak informuje portal Polityka.pl, tworzona właśnie 18. dywizja zmechanizowana na wschodzie kraju ma szansę stać się najsilniejszą w polskiej armii. Wymaga to jednak dekady inwestycji, dziesiątek miliardów złotych i olbrzymiej determinacji.

Zdaniem autora artykułu Marka Świerzyńskiego „w pełni rozwinięta 18. dywizja nie tylko wypełni dość oczywistą lukę w obronie wschodniej połaci kraju, ale ma szansę stać się najsilniejszą w Wojsku Polskim. Oczywiście pod warunkiem, że zgromadzi ludzi, dostanie sprzęt i zbuduje struktury.

Zupełnie nowa jednostka miałaby powstać w naszym mieście: „w Nowej Dębie, blisko znanego poligonu artyleryjskiego, utworzony będzie dywizyjny pułk artylerii, do którego w pierwszej kolejności trafią kołowe wyrzutnie rakiet HIMARS. Zdolne są do prowadzenia ognia na „zwykłym” dystansie 70 km, ale i do rażenia celów odległych o nawet 300 km, pociskami o charakterystyce rakiet balistycznych.

Będzie to najsilniejszy środek ogniowy w całej polskiej armii i najmocniejszy filar 18. dywizji. Przydałoby się, by pozostałe dywizje też zostały wyposażone w taką broń – takie było założenie, ale z niewyjaśnionych przyczyn MON zatrzymał się na jednym zamówionym dotychczas dywizjonie HIMARS-ów.

Źródło: POLITYKA

15 KOMENTARZE

  1. W razie konfliktu z Dęby będzie tu Sodoma i Gomora,nie pozostanie kamień na kamieniu.
    Tylko W-9 pozostanie i nie będzie ich miał kto odwiedzać i zapalić znicza..

  2. Z podrzędnego poligonu Dęba stanie sie celem nr 1. a przy okazji całe miasto. Z czego wy się ludzie cieszycie? Ze to miasto będzie zdmuchnięte z powierzchni ziemi? 18. dywizja to mrzonki jaką ona będzie miała siłę bojowa odmalowane t-72 bez amunicji która mogla by choć drasnąć rosyjskie czołgi.

  3. hah a myślicie że teraz nie jesteśmy celem i by nas nie zdmuchnęli. Poligon , dezamet zbrojeniówka, już dawno jesteśmy na celowniku i nic nie zmieni przyjście nowych dywizji , pułków itd. moim zdaniem dobra sprawa nowi ludzie w mieście = extra wpływy dla lokalnych przedsiębiorców , = rozwój miasta p.s tylko nie z tym burmistrzem

  4. Do Nd napisane jest ze Rosja chwali sie prototypem i zapewniam cie ze tak zostanie…T-14 / Su-57 to nieudane projekty w które wpakowano sporo kasy,Rosja zabiera sie za remonty sprzetu z demobilu,a to o czyms swiadczy.Tak jak za Regana tak i teraz nie wytrzymuje wyscigu zbrojen narzuconego przez USA…..NIe strasz bo sie ze,,,,asz.

  5. W dzisiejszych czasach, dla nas zwykłych obywateli to nawet nie trzeba wywiadu wojskowego by wiedzieć gdzie są poligony, wyrzutnie i inne instalacje wojskowe. Rosja, USA jak i Polska (Macierewicz) sami o tym informują w internecie i mediach. Trzeba mieć strategię, aby to co jest niby jawne i niby bardzo ważne dla wroga, dla nas było tylko małym poligonem. Ale wielu agentów po wojnie przypłaciło życiem aby te informacje zdobyć. Dzisiaj to tylko jedna bombka w kilku miejscach i pozamiatane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here