W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej Kartę Rodziny Mundurowej – rozwiązanie, które ma zapewnić systemowe wsparcie rodzinom funkcjonariuszy i żołnierzy pełniących służbę na rzecz bezpieczeństwa państwa. Projekt zakłada wprowadzenie szeregu ulg i preferencji dla rodzin osób w mundurach, m.in. w dostępie do usług publicznych, ochrony zdrowia czy transportu.
Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, karta miałaby objąć żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych formacji mundurowych, a także ich najbliższych – małżonków i dzieci. Celem projektu jest docenienie służby wykonywanej często w warunkach podwyższonego ryzyka, dużej odpowiedzialności i dyspozycyjności.
W trakcie prac parlamentarnych coraz wyraźniej wybrzmiewa jednak postulat rozszerzenia katalogu uprawnionych. Z taką inicjatywą wystąpił poseł Zbigniew Chmielowiec, który zaproponował, aby Kartą Rodziny Mundurowej objąć również strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) oraz ich rodziny.
Zaangażowanie posła Chmielowca w sprawy środowiska strażackiego nie jest nowe. Od lat aktywnie wspiera on jednostki OSP, podkreślając ich kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa lokalnego. W swoich wystąpieniach i działaniach parlamentarnych konsekwentnie wskazuje, że druhowie ochotnicy – choć nie są funkcjonariuszami zawodowymi – narażają życie i zdrowie, uczestnicząc w akcjach ratowniczych, gaszeniu pożarów, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy wypadków drogowych.
Poseł argumentuje, że skoro projekt ma być wyrazem wdzięczności państwa wobec służb mundurowych i ich rodzin, nie powinien pomijać tysięcy strażaków ochotników, którzy w wielu regionach kraju stanowią podstawę systemu ratowniczego. Jego propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem w środowiskach strażackich oraz wśród samorządowców.
Prace nad ustawą nadal trwają, a zgłoszone poprawki będą przedmiotem dalszej analizy i debat. Niewykluczone, że ostateczny kształt przepisów zostanie rozszerzony właśnie o druhów OSP – co byłoby wyraźnym sygnałem, że państwo dostrzega i docenia ich codzienną, często bezinteresowną służbę na rzecz lokalnych społeczności.




Poseł Chmielowiec powinien jeszcze zabiegać o program Darmowy posiłek dla posła w każdym polskim domu
Nie podkresliles w ktorym miejsu sie smiac,tak wiec ja smieje sie z ciebie
Poranek – ja nie pisałem tego żeby się z tego śmiać . To jest poważna moja rada do posła Chmielowca . Lubi sobie chłop zjeść i za darmo , więc jakby taki program wszedł w życie to byłoby mu łatwiej . Poranek , a ty byś nie chciał żeby nasz poseł miał lżej w życiu ? Ty tylko byś chciał się z tego śmiać a to jest temat bardzo poważny
Nie czepiajcie się posła on tylko „herbatkę i ciasteczko”, nic więcej nie je.
Ale zabłysną kiełbasa wyborcza żenada.
Policjanci , wojskowi, nauczyciele , lekarze mało mają przywilejów dodatków od chuj..dajcie jeszcze strażakom ,hydraulikom, mirażom, gospodyniom domowym , więźniom , a co niech mają.
Dobra inicjatywa, ja podciągnąłbym jeszcze do tej karty straż wielkanocną i ich rodziny.
Żałosne……
Wspaniała inicjatywa proszę dopisać tam ratowników medycznych, pracowników socjalnych i żołnierzy rezerwy co służyli Polsce w zasadniczej służbie wojskowej.
Jeszcze do tej listy niech dopiszą wszystkich pisowców i będzie komplet
Panie Pośle Chmielowiec , rozumiem że Pan to tak sobie wyobraża, że w kolejce do lekarza będzie czekać schorowana starsza babcia a przyjdzie mlody byk z OSP i wejdzie sobie bez kolejki ?
Chory kraj dają 13, 500+, karty nauczyciela, dużej rodziny, strażackie,wojskowe czy policyjne przywileje żeby tylko uzależnić wyborców
W tym wszystkim właśnie jest mały haczyk posła Chmielowca zeby na niego poszli głosować strażacy i ich rodziny . Panie pośle zarabia Pan grubo ponad 10tys. zł miesięcznie już od dobrych parunastu lat a chociaż raz z własnej kieszeni jakąś większą sumą wsparł Pan jakieś dzieci , chorych . Niech Pan tu na Korso pokaże jakiś przekaz
Alez Bobi, ja powaznie sie z tego wpisu usmialem
Jak tam dzialki z Dawtony??
jakie dzialki,jaka dawtona, co ty brales ze tak bredzisz
Mieszkaniec dzialki pod CPK nie dziwne zes slepy skoro ogladasz tylko szczujnie z republiki i siedzisz w ziemiance i chlejesz dzien w dzien
Panie Ośle skończcie z tym przekupywaniem wyborców. Jak ktoś zdecyduje się na pracę w milicji to jego wybór i na pewno stać ich na wczasy,mieszkanie i kartę Multisport.Pan jesteś podobno strażakiem tak jak i nasz burmistrz ile pożarów Panowie zaliczyli ? Nie mówię o pijackich wizytach po remizach
I tu Podatnik ma 100% racji . Panie Pośle napisz Pan na ilu akcjach gaśniczych Pan był ? A przy okazji napisz Pan na ilu był Pan imprezach strażackich gdzie było pełno żarcia i wypitki ? Mamy być prawi i sprawiedliwi to zacznijmy od siebie rozliczać . Jak narazie ludzie widzą ze Pan jeździ tylko po imprezach , żeby się nażreć na krzywy r.. , a pożary ma Pan daleko w d…. . I chciałby Pan jeszcze przywilejów dla siebie i swojej rodziny. Społeczeństwo mówi temu projektowi zdecydowane NIE
Efektem przyznawania przywilejów kolejnym grupom zawodowym będzie w praktyce brak przywilejów dla każdej z nich.