Sędziowie pokoju – sprawiedliwość blisko ludzi

39

Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy. Większość spraw mniejszej i średniej wagi będą rozstrzygać cieszący się zaufaniem społecznym sędziowie niezawodowi – sędziowie pokoju, wybierani w powszechnym i demokratycznym głosowaniu. Sędziowie zawodowi zostaną odciążeni, dzięki czemu dochodzenie sprawiedliwości przed sądami powszechnymi stanie się szybsze – zapowiedział podczas konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt wprowadzający do polskiego porządku prawnego instytucję sądów i sędziów pokoju. To rozwiązanie zgodne z oczekiwaniem społecznym. Potwierdził to sondaż przeprowadzony w lutym br. na zlecenie Ministerstwa. 58 proc. Polaków poparło w tym badaniu pomysł wprowadzenia sędziów pokoju wyłanianych przez obywateli.

– Projekt, który prezentujemy, oznacza, że sądy będą blisko ludzi, a społeczność lokalna będzie mieć wpływ na wybór sędziów pokoju i rozstrzyganie ważnych dla niej spraw. To także przyspieszenie postępowań i odciążenie sądownictwa powszechnego – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Wybierani w każdym powiecie 

Szczegóły nowych rozwiązań przedstawił wiceminister Sebastian Kaleta. – Sędziowie pokoju to hasło, które powraca w dyskusjach o zmianie modelu sądownictwa. Dlatego prezentujemy gotowy projekt, dzięki któremu ta instytucja weszłaby do polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział.

Niezawodowi sędziowie, wybierani w wyborach powszechnych, będą orzekać w drobnych sprawach cywilnych i karnych, jak kradzieże i akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usług, np. remontu, sprzedaż wadliwego towaru. Rozpoznawane będą przez nich sprawy o wartości przedmiotu przestępstwa, wartości szkody lub wartości roszczenia do 10 tys. złotych.

Sędziowie pokoju będą wybierani w każdym powiecie na pięcioletnie kadencje w trakcie wyborów samorządowych, które cieszą się wysoką frekwencją. Taki tryb wyboru gwarantuje sędziemu pokoju mandat zaufania społecznego. Liczba sędziów pokoju w danym powiecie będzie zależeć m.in. od liczby jego mieszkańców, a także osób przebywających tam czasowo, np. w związku z pracą.

Urząd sędziego pokoju będzie mógł sprawować każdy mieszkaniec powiatu w wieku od 30 do 75 lat. Wyższe wykształcenie prawnicze nie będzie wymogiem ubiegania się o tę funkcję, a od wyborców zależeć będzie, czy jej sprawowanie powierzą osobie legitymującej się wykształceniem prawniczym, czy też wybiorą osobę o innym wykształceniu, lecz cieszącą się autorytetem w społeczności lokalnej, np. z uwagi na dotychczasową działalność zawodową, nieskazitelność charakteru, doświadczenie życiowe.

Pełna niezawisłość

Urząd sędziego pokoju tylko wyjątkowo będzie można łączyć z inną aktywnością zawodową, jeżeli nie wpłynie to na wykonywanie zadań sędziowskich. Z uwagi na ewentualny konflikt interesów sędzią pokoju nie zostanie osoba wykonująca zawód prawniczy, np. adwokat, radca prawny, notariusz, komornik czy prokurator. To samo dotyczy przedstawicieli służb mundurowych, a także pracowników organów administracji rządowej czy samorządowej.

Sędzia pokoju będzie niezawisły, podlegając w zakresie orzekania tylko konstytucji i ustawom. Sprawy będą przydzielane sędziom losowo. Orzeczenia sądów pokoju będą wykonywać sądy rejonowe. Od orzeczenia sądu pokoju będzie służyć odwołanie do sądu rejonowego.

Zmiany w konstytucji

Wraz z ustawą o sędziach pokoju Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w konstytucji. To wyjściowe propozycje sygnalizujące, które przepisy konstytucji winny zostać zmodyfikowane, by sędziowie pokoju mogli działać skutecznie.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie do ustawy zasadniczej nowych przepisów stanowiących, że „wymiar sprawiedliwości w zakresie określonym w ustawie mogą sprawować także sędziowie pokoju” (art. 175 ust. 3), którzy „są wybierani na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym” (art. 182a ust. 1).

Bez zmian w konstytucji postępowania przed sądami pokoju byłyby trójinstancyjne. Taki model spowolniłby rozpoznawanie prostych spraw, ponieważ Sąd Rejonowy musiałby przeprowadzić pełne postępowanie dowodowe.

Zmiana konstytucji wprowadzająca sądy pokoju pozwoli uznać je za sądy pierwszej instancji, dzięki czemu Sąd Rejonowy rozpoznawałby jedynie apelację. Zostałaby zachowana dwuinstancyjność postępowania, a sądy pokoju w oparciu o uproszczoną procedurę mogłyby rozpoznawać szybciej proste sprawy.

– Cieszymy się, że Prezydent RP, który jest strażnikiem konstytucji, zdecydował się podjąć inicjatywę prac nad wprowadzeniem sądów pokoju. Uważamy, że autorytet głowy państwa umożliwia zbudowanie większości potrzebnej do zmiany konstytucji. Dlatego przekazujemy prezydentowi nasz projekt. Mamy też nadzieję, że opozycja wzniesie się ponad bieżące spory i emocje polityczne i taką większość uda się stworzyć – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

39 KOMENTARZE

  • Któśu, to twoi rodzice są bohaterami tego filmu. Dlatego boisz się reformy.
   Takie chrzanieni przypomina mi Kwaśniewskiego i Rosatiego, którzy rzekomo „socjalizmu uczyli się z paryskiej Kultury” Giedroyc`a

 1. Haa Haa Haa – „… Prezydent RP, który jest strażnikiem Konstytucji.. ” – Adrjiu PIÓRO. To pokazuje już czym będzie ten pomysł pana Ziobrysty. Sędziowie Pokoju – Sędziowie Ludu (jak za komuny)! Na pierwszego proponuję Grzegorza ze Stokrotki, przed 60-tka, wszyscy Go znają i On wszystkich zna, cieszy się zaufaniem, jest bezstronny (nie licząc policji) – po prostu przepropozycja rzadzacych

 2. Komuna w czystej postaci.Tacy sędziowie wówczas działali tylko że był społeczny spokój a nieroby i cwaniaki musieli wskazać z czego żyją.

  • To on był w SB ? A rżnie takiego pisiora tutaj jakby mu za to obiecali pogłaskanie TEGO kota….

 3. Sedzia Pokoju jest pomyslem Kukiza. Przeciez wszedl do sejmu poprzedniej kadencji glosami przeciwnikow i PO i PIS. Kim wiec jestescie krytykanci tego pomyslu?

  • A kim jest cukis? Antysystemowiec, który liże się z każdym. Kasa misiu, kasa i puste słowa dla zidiocialej masy fekalnej.

 4. Widać, że rozbudowa programu rodzina plus pójdzie pełną parą. Oczywiście gro tych „sędziów” będzie pociotkami władz lokalnych. Brawo. Nie ma to jak rozbudowa administracji o kolejne tysiące niepotrzebnych miejsc pracy dla obiboków, które będą finansowane z kieszeni podatników. Uderzali w po, że nadmiernie rozbudowali urzedasow, ale sami nie lepsi, bo jak widać nie mają już gdzie rodzinek wpychać to w głowie im takie gówna.

 5. No jak już 'zero’ to reklamuje, to na pewno nie będzie miało nic wspólnego ze sprawiedliwością. Z PiSem owszem, ale ten ma sprawiedliwość tylko w nazwie i tylko jako 'chuyt maketingofy’ (Chwyt marketingowy)

 6. Golabkiem Pokoju nalezy wybrac Wieska, jest sprawiedliwy, zyczliwy dla Ludzi, rzetelny , ma poparcie w Miescie i wszyscy go uwielbiaja

 7. masa fekalna drogi ROZPORZE o Twoim zdaniem wszyscy ci ktorz na niego glosowali. Ty ROZPORZE na kogo w tych wyborach oddales glos?

  • Na nikogo, gdyż nie było na kogo. Wszyscy po jednych pieniądzach i jeden przyświeca im cel. Układ i kasa.

 8. Walikoniku zrobiles blad, jest tylko jedna partia PIS, ktora bedzie rzadzila do 2032 roku wiec w nastepnych wyborach bedziesz mial szanse to naprawic, chyba ze w tym czasie bedziesz walil konika az oczy wyleza ci z orbit

  • Nie jestem politykiem, nic ludziom nie obiecywałem, nie okradam ich, więc to nie ja popełniłem błąd i nie muszę niczego naprawiać.

   Zwyczajnie nie ma na kogo głosować.

   Pis i Po – od dekad gra w dobrego i złego policjanta, a jak się popatrzy jak te partie głosują to można postawić między nimi znak równości. 447, podniesie kwoty wolnej od podatku dla parlamentarzystów do kwoty 30k, zwiększanie podatków – głosują w ten sam sposób, bo mają wspólny interes w goleniu ludzi z kasy.

   Kukiz, Hołownia i reszta „antysystemowcow” chce wejść do Sejmu czy Senatu na kanwie pustych frazesow i fakcie, że mają czystą kartę, a tym samym ludzie im względnie ufają, ale jak przychodzi co do czego to „antysystemowosc” chowają głęboko do kieszeni i sprzedają się temu kto da więcej.

   Bosaki, Brauny, Korwiny, Sosnierze to zbytni radykalisci. Niby wydają się w porządku i gdy wydaje się, że idą w górę to debil typu sosnierz wyjdzie na mownice i powie coś głupiego, że zwierzęta nie mają uczuć i nic nie czują czy wiele innych bzdur.

   Sld, psl i reszty ścierwa nie skomentuje, gdyż tak jak reszta jedno mówią, drugie myślą, a i tak wejdą w układ z każdym, by się utrzymać na powierzchni.

   Przez te kilka dekad było sporo kampanii, ale nie było ani jednego polityka, który dotrzymalby to co mówił, a banda idiotów dalej bawi się w cyrk zwany wyborami. Powodzenia.

 9. Dużo się mówi o przykrych sytuacjach na polskich uczelniach. W podobnej tematyce, czy ktoś pamięta lekcje muzyki dobre lata temu w Szkole Podstawowej nr II ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here