Straż Miejska przypomina

30

 

Straż Miejska w Nowej Dębie przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązkach wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz z regulaminu utrzymania czystości i porządku dla miasta i gminy Nowa Dęba.

Na podstawie art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., nr 236, poz. 2008 z późn. zm.), właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków komunikacyjnych oraz z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej”
Zgodnie z Uchwałą nr XXXVIII/265/05 Rady Miejskiej w Nowej Dębie z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba, do obowiązków właścicieli nieruchomości należy również „usuwanie sopli i nawisów śniegu z dachów i gzymsów obiektów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie chodników, dojść do budynków, miejsc postojowych – niezwłocznie po ich pojawieniu się. Obowiązek oczyszczania ze śniegu i lodu winien być realizowany przez odgarnięcie śniegu w miejsce nie powodujące zakłóceń ruchu pieszych lub pojazdów i podjęcie działań usuwających lub ograniczających śliskość chodnika. Zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię.”
Na właściwym utrzymaniu stanu chodnika powinno zależeć właścicielom nieruchomości. Osoba, która dozna urazu w wyniku upadku na śliskim bądź nieuprzątniętym chodniku może na drodze cywilnej starać się o odszkodowanie, a właściciel nieruchomości położonej wzdłuż nieodśnieżonego chodnika, naraża się na odpowiedzialność cywilną.
Sankcją za nieodśnieżony chodnik może być mandat karny w wysokości do 500 zł.

SM

30 KOMENTARZE

 1. Mogą mi nafiukać siedzę z moją koleżanką i piję piwko ,śnieżek pada w kominku skrzy się iskiereczka .jak chcą niech odśnieżają .Ciekawe czy oni w ogóle wychodzą z nory?
  :|

 2. Włascicielem drog ic hodznikow jest MiG Nowa Dęba, płacimy podatki wiec usuniecie sniegu odpowiada UMiG Nowa Dęba. Z jakiej racji ktos ma sprzatac chodnik ktory do niego nie nalezy.

 3. "Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują.

  Nie uprząta też śniegu z jezdni, ponieważ za to odpowiada zarząd drogi."

 4. …co tu dużo gadać nic nie odśnieżone to raz ślisko na h..ja , dziś zaliczyłem LOT IKARA…hihi ;0) to chodniki a o drogach i PARKINGACH TO NIE WSPOMNĘ np pod Basenem jest to teren MPGK i co **** plum nie dość że nie ma gdzie postawić auta to na dodatek śniegu od dwóch dni nie RUSZONO,,,!!!:( to było wczoraj SORKI jak się coś zmieniło , ale zaraz jadę to zobaczymy a żeby nie być gołosłownym to zrobię kilka fotek WŁADZE MIASTA DO ROBOTY NA ULICE A NIE PIERDZENIE W USTAWIONO-USTALONE STOŁKI…!!! Drutek ;0):(:@

 5. Burmistrz MiG Nowa Dęba dziękuje mieszkańcom za poparcie w wyborach a mieszkańcy dziękują za odśnieżone chodniki i ulice
  DZIĘKUJEMY

 6. CZYN SPOŁECZNY
  Każdy z mieszkańców proszony jest (w miarę możliwości)
  o przyniesienie 1kg soli pod Urząd Miasta.
  Pomóżmy Burmistrzowi odśnieżyć Nową Dębę.

 7. to na kiedy tą sól przynieść ???
  bo to co wyprawia się z mieszkańcami to wielka paranoja !
  ludzie chodzić normalnie nie mogą, może jak kilka pozwów ( za złamania, stłuczenia etc) na rączki Pan Burmistrz dostanie to zdanie zmieni !

 8. Mógłby Pan Flis ze strażakami tylko troszkę łopatkę wziąć i odśnieżać ochotniczo .Gdzie jest po wyborach ?Albo Pan Górecki ze strażą przy grobną chociaż koło kościoła by się pokazali ,Ale nie ciepło w remizie :@ Pan Wolanin brnie z ciałem po śniegu ,a im to wisi.Mnie to się nie podoba i trochę na spacerku dzisiaj dróżkę do szpitala poodśnieżałam :@

 9. A niech kazdy katolik wezmie lopate i odsniezy plac przy kosciele i drogi dla pastezy swoich. A od straz ochotnicza to nie sa parobki, zagonic tych co wyciagaja lape po datki z Opieki Spolecznej

 10. Straż Miejska niech zacznie nakładać mandaty karne firmom, które odpowiadają za utrzymanie drogi podczas zimy, bo w takich warunkach ciężko o bezpieczną jazdę. Wtedy jak problem zniknie z dróg to dopiero mogą czepiać się biednych i porządnych obywateli.
  Pozdro
  Ps. Ciekawe jaki rejon Straż Miejska ma do odśnieżania – to my ich skontrolujemy:)

 11. prosim odsniezyc naipierw Cygany i Rozalin, a i TW tez, bo nam sie buty slizgaja na glownych arteriach komunikacyjnych od lasu do centrum, osiedle moze poczekac, bo tam ludzie nie maja sie na czym slizgnac

 12. [quote]#10 | Don Quijote dnia 12/03/2010 18:25
  Mógłby Pan Flis ze strażakami tylko troszkę łopatkę wziąć i odśnieżać ochotniczo .Gdzie jest po wyborach ?Albo Pan Górecki ze strażą przy grobną chociaż koło kościoła by się pokazali ,Ale nie ciepło w remizie Angry Pan Wolanin brnie z ciałem po śniegu ,a im to wisi.Mnie to się nie podoba i trochę na spacerku dzisiaj dróżkę do szpitala poodśnieżałam Angry[/quote] Witam !!! Donek ja bym dołożył do tej EKIPY skminę i wysłał ich pod BASEN toć to przecież przewodniczący KOMISJI SPORTU a jeszcze chyba żyje wyborami i razem z burmistrzem DALEJ przeżywają głosowania do rady jak ŻABA OKRES :@ NIE IDZIE ANI WJECHAĆ ani WYJECHAĆ z parkingu bez łopaty:( lub napędu na cztery koła w aucie:o wczoraj był PŁUG to przejechał dwa razy na OKOŁO BASENU i spadówa a o 22 godz PARKING JEST PUSTY i spoko można go ODŚNIEŻYĆ !!!:o:@ przez to bardzo mało LUDZI nie wpada na basen bo przy takiej pogodzie to każdy jedzie SAMOCHODZIKIEM i co PAŁA Z TEGO BO NIE MA GDZIE ZAPARKOWAĆ…!!!:@:( a może to dla tego że przed wyborami to i burmistrz się POKAZYWAŁ ale to chyba pod PUBLIKĘ teraz jak nie przyjeżdża to OLAĆ BASEN I PARKING , a co już po wyborach i KOMISJE SWOJE MAM to WYPAD !!! ale nie tędy DROGA !!! BURMISTRZU wiem że to będziesz czytał bo tu NA PEWNO ZAGLĄDASZ :@ do ROBOTY do ROBOTY a nie jakieś SIEDZENIE NA GRZĘDZIE…!!! Drutek ;0)

 13. Kolejna kadencja kolejne kilometry ścieżek rowerowych, kolejne kilometry nowych chodników – pytam komu ? Jak te kilometry nie ma komu odśnieżać zimą a latem to chyba kosić bo trawą zarastają …
  Może jak już coś budujemy czy tworzymy to pomyślimy o przyszłości, o gospodarzu , który będzie o to wszystko dbał. Bo co nam z nowych np. ścieżek rowerowych , chodników jak nie ma osób, firm odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie , dotyczy to prawie wszystkich nowych obiektów oddanych dla społeczeństwa np. skatepark, dirtpark, boiska w Koziołku Matołku, place zabaw itp.

  setki tysięcy przeznacza się na utrzymanie zieleni i oczyszczanie miasta i wsi , pytam się kto prowadzi nadzór i kontrolę nad tym co się wyprawia…

 14. Moze przejdą sie radni po miescie i zobaczą jak wyglądają chodniki po przejściu psa to wstyd za to niema kary nie można przejść moze nowi radni zwrócą na to uwagę dziękuję

 15. Skandal !!! Na torach postawił slepy jakis!!!

  Przecież wszyscy co mieszkaja w "Blokach" i zawsze maja duzo do powiedzenia, sprzataja po swoich pupilach.
  No jak tak mozna mowic ze mieszczanie Nowej Dęby nie dbaja o pozadek, toz to farsa jakas. Zawsze sprzataja psie odchody :)

 16. Cała ta akcja ze sprzątaniem za swoim pupilem to jedna wielka mistyfikacja i wyrzucone pieniądze w błoto, ponadto zniesiono podatek za psy. To były działania naszych włodarzy, które tak naprawdę kompromitują swoją jednostkę organizacyjną tj. Straż Miejską , czyli krótko mówiąc wyrzucone pieniądze w błoto podwójnie!!! I to się nazywa "dobre gospodarowanie publicznymi pieniędzmi" !!! Brawo !!!

 17. #20 A ja uważam,że psy to skończone gnojki! S** .
  stawiają [color=#cc3300]klocki[/color] gdzie popadnie! K*rwa – jak zwierzęta! Cholera a jaki wstyd ''przynoszą'' bogu winnemu właścicielowi! K*rwa! zwierzęta są nieludzkie!
  APEL – Proszę nie jeść żółtego śniegu! B)

 18. Straż Miejska ustawowo powinna być zobligowana do zbierania ''psich kup '' a wtedy uznam za zasadne istnienie tej pasożytniczej formacji.
  [color=#ff0000][size=24]taki radykalny pomysł[/size][/color]:D:D

 19. To wszystko nic! Mnie zalało na wiosnę z dachu. Dostałem odszkodowanie, poświęciłem swój urlop na remont i dzisiaj ponownie stróżki i bąble na ścianach. Przez zaniedbanie MPGKiM mam do wiosny paskudne ściany, a potem kupę roboty:@

 20. bardzo dobry pomysł !! straż miejska z urzędu ma sprzątać po psach..
  to by była niesamowita motywacja do wlepiania mandatów !!

 21. dobry pomysł czy naprawdę niema dyscypliny o co to chodzi ludzie zamiast zająć się dziećmi lub wnuczkami to zajmują się psami mało tego wypusczają z domu i chodzą bez kagańców trudno przejść na kościuszki północ nie mówiąc jak jest na chodnikach i na to niema straży.

 22. to prawda dzisiaj sami widzielismy 4 psy bez wlascicieli jeden na drugim jezdzil to skandal w bialy dzien obrzydliwe gdzie nasi rządzący są

 23. 1 grudnia przywitała nas zima, wielka radość dla dzieci, zdecydowanie mniejsza dla dorosłych. Wraz z dziećmi ręce może zacierać wygrany przetargu na oczyszczanie miejskich dróg i chodników, ale nie od liczenia pieniędzy a od masy roboty, która spadła z nieba wraz ze śniegiem. To że wykonawca tych prac ma masę roboty, można zauważyć na własne oczy – wystarczy się przejść przez miasto lub próbować przejechać miejską drogą. Piszę "próbować" bo przejazd do łatwych nie należy, nie mówiąc już o przejściu chodnikiem. Uważam, że chodniki miejskie wyglądają fatalnie ( gruba warstwa zbitego śniegu, dopiero dzisiaj rano posypano je piaskiem) , dzieci idące do szkół muszą iść drogami po których samochody ledwo mieszczą się na swoim pasie (zalegające na poboczach hałdy śniegu), po prostu jeden wielki bałagan. Dlaczego tak się dzieje ? Odpowiedź nasuwa się jedna, gdyby firma , która wygrała przetarg na oczyszczanie dróg i chodników sprzątała by śnieg regularnie tzn. raz po razie (nawet wtedy gdy występowały opady śniegu) tak jak to się robi w innych miastach to pracy miała by mniej. A u nas słyszy jedno : [i]Znowu zima zaskoczyła kierowców[/i] tak zaskoczyła bo jak przyjdzie nam to wszystko po odśnieżać to potrzeba ciężkiego sprzętu, a jak wiedzie ciężki sprzęt to zniszczy drogi chodniki a rachunek jaki przyjdzie nam zapłacić i tak zapłacimy. Zastanawiam się tylko, ile lat nam jeszcze potrzeba , żeby zacząć myśleć inaczej , inaczej tj . DO PRZODU ! Osobiście uważam , że firma, która zajmuje się tego typu pracami powinna zapłacić Miastu odszkodowanie za nie wywiązywanie się z umowy oraz powinna zapłacić za wszystkie odszkodowania z racji uszczerbku na zdrowiu (skręcenia, połamania kończyn itp.)wszystkim , którzy przez to niedbalstwo odnieśli obrażenia. Takie jest moje zdanie.
  Wanda P

 24. Wando!Masz Talent!
  # 25 a wyobrażasz sobie ''ICH'' miny jak z ''odprawy'' wychodzą wściekli i zmotywowani!:o:D:D
  Trafiłeś w [b]sedno
  [/b]!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here