Tomasz Poręba przedstawił założenia Nowego Ładu. Nowa Dęba może uzyskać 95% dofinansowania!

32

Eurodeputowany Tomasz Poręba wraz z towarzyszącymi mu politykami rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, podczas otwartego spotkania z mieszkańcami miasta i gminy Nowa Dęba przedstawił założenia rządowego programu „Nowy Ład”.

Wydarzenie miało miejsce dzisiaj o godzinie 12:00. W spotkaniu uczestniczyli: poseł Zbigniew Chmielowiec, burmistrz Wiesław Ordon, przewodniczący Rady Miejskiej  Damian Diektiarenko wraz z radnymi, oraz członek zarządu województwa Podkarpackiego Ewa Draus i starosta Jerzy Sudoł.

Polski ład to rządowy program reform przewidzianych na kolejne lata, został ogłoszony 15 maja. Na specjalnej konferencji jego założenia pokazali najważniejsi politycy PiS. W chwili obecnej trwa objazd parlamentarzystów partii rządzącej pod kraju, podczas którego w różnych miejscowościach omawiane są szczegóły programu.

Najważniejsze założenia „Polskiego Ładu” to:

 • Zwiększenie wydatków na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W  2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB
 • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. PLN
 • Będzie można wybudować dom do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę
 • Ustawa zapewniająca status artysty zawodowego
 • Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Powstanie kodeks rolny

Premier Mateusz Morawiecki podał też 5 filarów Polskiego ładu:

 •  służba zdrowia. Nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku. „Podniesiemy w ciągu 6 lat wydatki na zdrowie do 7 procent PKB”
 • emerytura do 2500 zł bez podatku
 • nowe mieszkania
 •  wielki program inwestycyjny

Podsumowując: Polski ład  to program społeczno-gospodarczy, którego głównym autorem jest premier Mateusz Morawiecki. Obszary, których dotyczy program, ujęto w hasłach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Nowego Ładu przewidziano dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez pandemię. Premier dodał, że zakłada się też reformę systemu podatkowego, wygospodarowanie środków na potrzeby polskiej młodzieży i na wsparcie rolników.

Nowa Dęba ma gotowe projekty i będzie składać wnioski. Na co?

W chwili obecnej trwa również pilotażowy nabór wniosków na inwestycje samorządowe w ramach którego samorządy mogą uzyskać aż 95% dofinansowania. Każda gmina może złożyć 3 dowolne projekty. Samorząd Nowej Dęby najprawdopodobniej będzie ubiegał się o środki na:

 1. Budowę obiektów sportowych: nowy budynek SOSiR, nowa szatnia w Chmielowie;
 2.  Modernizacja kanalizacji sanitarnej na terenie strefy ekonomicznej
 3. Termomodernizacja placówek oświatowych: Zespół Placówek Oświatowych w os. Dęba + szkoły w sołectwach.

 

32 KOMENTARZE

 1. Ciekaw , jestem co przysłoniło pamięć Drogiemu Przewodniczącemu i Szanownym Radnym kiedy podejmowali decyzję w przygotowaniu wnniosków o dofinansowanie, że zapomnieli o basenie letnim ?
  Dla przypomnienia i odświeżenia pamięci :
  http://infonowadeba.pl/sport/samorzadowcy-za-reaktywacja-basenu-letniego-potrzeba-kilku-milionow-zlotych
  Tak, tak zaraz przeczytam ripostę, że nikt nic nie ustalał i o niczym nie zapomniał !
  W takim razie , Drodzy Radni wraz z Przewodniczącym jak nie teraz warto się ubiegać to kiedy ?
  Jak wygasną wam mandaty ?!? (większość z Was w swoich programach i obietnicach umieszczaliście ten obiekt za priorytet swojej służby i pracy na rzecz mieszkańców MiG ND).
  Zmieniacie zdania i decyzję w zalezności od kierunku wiatru… dla potwierdzenia mojego zdania pozwolę na przypomnienie uchwalenia przez większość Waszych głosów ustawy o Lisbijkach Biseksualistach Gejach i Transwestytach po czym odwołujecie tą samą ustawę większością Waszych głosów na wniosek Pana Przewodniczącego , który przypomniał sobie że w tym czasie był nie obecny (a radni , Jego Radni wbrew jego woli zagłosowali w kospiracji bez Jego wiedzy i zgody , więc złożył wniosek o odwołanie tejże ustawy).
  Jesteście w większości Rady , mężczyznami a nie chłopcami ! Chłopcy bawiący się w piaskownicy często zmieniają decyzję bo są chłopcami . Ale nie WY ! Wy Panowie , jesteście dojrzałymi dorosłymi mężczyznami , przedstawicielami naszej społeczności , wybranej przez Nas Mieszkańców , obdażonych naszym zaufaniem pełniący służebną rolę Bogu i Ojczyźnie ! (tak, ślubowaliście – PRAWDA !)
  Jesteście, jesteśmy za połową Waszej kadencji, już niebawem ,w przedbiegach rozpoczynacie kolejną kampanię wyborczą, większość z Was przystąpi do niej, życzę Wam zrealizowania Waszych obietnic i planów wyborczych i godnego Nas reprezentowania ! W przeciwnym razie, NIE ZAUFAMY WAM po raz kolejny !

  • Właśnie Szurgot zamknął kryty basen bo się wszystko psuje i nie ma kasy na generalny remont, ale największym priorytetem Dęby jest budowa nowego basenu otwartego za kilkanaście milionów tylko po to by działał dwa miesiące w roku, a tak naprawdę przez brak pogody tylko kilka tygodni i kosztował rocznie milion złotych którego w dębskiej kasie nie ma. A jeśli pytasz dlaczego wójt i radni nie wrzucili basenu otwartego do rządowego programu „Polski Wał” to przeczytaj sobie, że zgłaszać można te inwestycje na które ma się dokumentacje czyli projekt. Jeślli chodzi o projekt basenu to jest on właśnie wykonywany, a więc nie można go wrzucić do tej edycji „Polskiego Wału”. I jakbyś czytał wszystkie teksty dokładnie to byś wiedział, że projektują teraz nowy basen po ty by go wrzucić do programu czwórmiasta: http://infonowadeba.pl/sport/czwormiasto-pozwoli-odremontowac-basen-odkryty-jest-na-to-szansa
   Więc nie pajacuj i nie używaj nadmiernego patosu o zaufaniu bo na ten basen za miliony będzie chodziła garstka ludzi tak jak zaledwie garstka chodziła zanim go zamknięto z powodów technicznych. Głupcy w Tarnobrzegu też wydają pieniądze podatników na bajoro. I po co? Po to by wieśniaki z Dęby i Sandomierza mogły jajca pomoczyć i zostawić tony śmieci za które później płaci tarnobrzeski podatnik w cenie odpadów. Miliony w bajoro i nie ma kasy na drogi, na remonty innych rzeczy itd.
   Skumaj gościu. Dwa baseny już są do zrobienia. Kryty i otwarty. Nowa Dęba ma teraz wstrzymać wszystkie inne zadania bo tobie się zachciewa 3 razy w sezonie przyjść, zapłacić 5 zł i pójść do domu? Ogarnij się. Na szczęście zaraz przyjdzie krach gospodarczy i ludzie jak ich bieda przyciśnie zrozumieją, że są rzeczy ważne i ważniejsze. I zamiast remontu basenów będziecie się zastanawiać czy zostawić 2 włączone lampy na całe miasto czy jedną, oraz czy zamykać w pierwszej kolejności SOK czy SOSiR.

  • Na temacie basenu nikt nie wygra. Dlaczego?
   Dęba nigdy nie pozyska kasy aby zrobić go w takiej formie jak wygląda obecnie. Ze względu na koszty budowy a później eksploatacji (koszty wody) będzie musiał być pomniejszony i wypłycony a to oznacza, że powstanie mała atrapa obecnego basenu. Gmina wyda miliony złotych a internauci tacy jak powyżej będą pisać, że to była zła decyzja. Tak więc robiąc remont basenu w jedynie możliwej formie czyli poprzez pomniejszenie i wypłycenie efekt będzie taki że wyda się kilka milionów złotych i nie zyska się za to poparcia społecznego. Lepiej przekierować te miliony tam, gdzie zapewnią one zdobycie nowych głosów. Do wyborów chodzą emeryci a nie ludzie młodzi którzy zaraz po szkole wyjeżdżają na studia lub do pracy.

  • człowieku, już dawno temat został zaorany przez radnych, gdy zatwierdzili nowy plan zagospodarowania tego terenu ! po co tylko bją pianę ? tego nie kumam ? podłożyli się głosami na rzecz inwestora budownictwa mieszkaniowego , dlatego każdy argument będzie bombardowany nieopłacalnością itd ! decyzja już dawno zapadła na rzecz inwestora , temat zamknięty ! będą bloki ! cieszcie się !

 2. A zobaczcie Ustrzyki Dolne Delfin dwa baseny brodzik + zjeżdżalnia restauracja ceny Normalne dla Ludzi pełny stan leżaczki gry siłownia korty tenisowe jednym słowem Wszystko . A tutaj się nie da dzieci w zalewie syfiastym się moczą z Zakazem Kąpieli bo Dyrek Basenu otwartego nie potrafi na czas wakacji Cen dla zwykłych ludzi Zrobić .

  • No tak. Nowa Dęba podobnie jak Ustrzyki jest w sercu Bieszczad. Proponuję jeszcze zrobić termy jak w Zakopcu, skocznie narciarską na osadniku w Cyganach i park linowy na górce. Na polanie postawmy diabelski młyn a za stadionem wybudujmy tor formuły 1. Zwięczeniem naszych marzeń będą wiszące ogrody na plantach, w miejscu gdzie obecnie stoi garb Orodna. Tylko od jutra musimy podnieść podatki tak 100x w górę bo w przeciwnym razie zabraknie nam pieniążków.

 3. Jeśli basen ma być mniejszy i płytszy to po co taki robić? Lepiej wrzucić pieniądze w odmulenie zalewu i oczyszczenie wody. Robi się to za pomocą specjalnych bakterii, a koszty są bardzo niskie. Lepiej przecież i dla dzieci i dla dorosłych kąpać się na plaży niż na kłującej trawie. Zalew jest lepszy bo można pływać też na kajakach i łódkach. Wystarczy niskim kosztem odmulić i oczyścić wodę.

  • Ale kto to zrobi….. Dyrektor od tych spraw nie bawem emerytura co będzie się przemęczał zresztą nigdy się nie przemęczał. Radni walka o działki i wpływy na przyszłość.
   To nie w tym Regionie takie wyzwania. Sprzedali działkę mieszkańcy walczyli by nie stawiali marketu bez skutecznie.

  • Mieszkańcu, bardzo dobrze że będzie market na bieszczadzkiej. Na tego lilda miasto czekało. Jak się jakiemuś związkowcowi wydawało że trzęsie miastem bo ustawia na baczność paniusie nauczycielki to właśnie zderzył się z prawdą, że ustawiać to sobie może krasnale ogrodowe w swoim ogródku. Wiesz co Ordon chciał robić na tej działce? Budować SDŚ za kilka milionów. Słuchając Ordona mielibyśmy niepotrzebną placówkę za 7 milionów złotych, cyklicznie zamykaną z powodu śmiercionośnego koronawirusa. Dzięki deczyji rady miasta do kasy wpłynął milion złotych ze sprzedaży działki i będzie popularna sieciówka na którą wielu mieszkańców czekało, dzięki czemu nie będą musieli jeździć do kolby lub tebegu.

  • Obserwator a Ty masz Szacunek do Człowieka pełniącego i wybranego na Burmistrza . Czy tak ciapiesz jak Gwiazdy Rady.

 4. Kiedy będzie zrobiona fontanna i schronisko? Kiedy remont ulicy Mickiewicza i Jana Pawła ? Kiedy budowa przychodni? Nie samym basenem człowiek żyję. Jest wiele innych, ważniejszych potrzeb. Na wioskach też ludzie potrzebują dróg i chodników. Czekamy!

 5. ulica Mickiewicza i Jana Pawła proszę pytać Starosty Sudoła , Wojtka Gruszki, Tomka Zielińskiego i innych radnych powiatowych to jest droga powiatowa nie gminna. odnośnie Fontanny juz 2 razy w budżecie były zabezpieczone pieniądze na wykonanie fontanny proszę pytać władze wykonawczą czyli Burmistrza Ordona dlaczego jeszcze nie ma tej inwestycji. basen jest złożony wniosek o dofinasowanie razem z 3 miastami gmina nie udźwignie sama finansowania koszt budowy około 6 mln zł. odnośnie przychodni jest koncepcja w którym miejscu ma powstać kolejnym krokiem jest projektowanie i w kolejenych latach wykonnie. nie jesteśmy gminą Kleszczów dlatego potrzebujemy finansowania z zewnątrz a co za tym idzie trochę czasu.

 6. Zaraz UE zablokuje dotacje i będzie pozamiatane. Nie po to Donka rzucili na stare smieci żeby ładować kasę w Polskę B. Nowy ład będzie taki ze „będziesz miał całe g i będziesz szczęśliwy”

 7. DAJCIE SPOKÓJ Z TYM BASENEM. KAŻDY ŚREDNIOROZGARNIĘTY WIE, ŻE NIE MA SENSU WYDAWAĆ 6 MLN PO TO, ABY PÓŹNIEJ DOPŁACAĆ JESZCZE KILKASET TYSIĘCY ROCZNIE NA FUNKCJONOWANIE PRZEZ OKRES 2 MIESIĘCY. LOGIKA MÓWI ŻE BASEN NIE MA SENSU. CO DO PRZYCHODNI TO ROZCZARUJĘ NIEKTÓRYCH. BUDYNEK NIE LECZY! KUPCIE LEPIEJ TELEFONY DLA LEKARZY SPECJALISTÓW BO TERAZ NOWOCZESNA MEDYCYNA WŁAŚNIE W TEN SPOSÓB LECZY. CO DO BURMISTRZA – MUSI ODEJŚĆ!

 8. Popieram pomysł budowy nowej przychodni. Warto podwyższyć podatki mieszkańcom by zbudować przychodnię dla konowałów „leczących” online. Zawsze będzie można postukać kijem w parapet.

 9. Nie dawajcie takich tematów bo ten 'anonim’ orgazmu dostaje… Normalny chłop to przy babie ma takie uciechy, a ten tutaj dopiero gdy se napisze cokolwiek klawiaturą… Jak ten pies bez kagańca co to szczeka na wszystko co sie rusza… Ważne aby go słyszeli…

 10. Czytając te wypowiedzi typu „Nie ma sensu…… na pewno się nie uda” nasuwa się wniosek że Nowa Dęba to dziura zamieszkała przez pustogłowych, pozbawionych fantazji i marzeń nieudaczników.
  Narodzie Nowodębski gdzie się podziały wasze jaja. Niestety nie macie cochones.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here