Ubojnia kurczaków w Chmielowie? Co na to mieszkańcy?

54
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Burmistrz Wiesław Ordon rekomendował Radzie Miejskiej wyrażenie zgody na sprzedaż działki w Chmielowie, przeznaczonej pod działalność gospodarczą. Zapewne burmistrz uzyskałby taką zgodę od rajców gdyby nie fakt, że na tej działce może powstać uciążliwa dla otoczenia ubojnia kurczaków, a Wiesław Ordon nie skonsultował tego faktu z mieszkańcami wsi. Dlatego też radni – co ciekawe jednomyślnie- zagłosowali przeciwko pomysłowi burmistrza.

Oczywiście o tym, kto będzie właścicielem działki zadecyduje procedura przetargowa. Jednakże istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że terenem jest zainteresowana tylko jedna firma, która do 2020 roku zamierza przenieść swój zakład z Rzeszowa. Przeprowadzka ta jest spowodowana naciskiem mieszkańców miasta, którzy skarżyli się na liczne uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu.

W styczniowych „Super Nowościach” czytamy, że:

Mieszkańcy sąsiadujący z Res-Drobem mają dość nieznośnego smrodu i uciążliwego hałasu pochodzącego z tego drobiarskiego zakładu. O wszczęcie postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla Res-Drobu wystąpiło stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów”. Nieprawidłowości dotyczą m.in. zakładowej podczyszczalni ścieków. Okazało się, że nie miała ona pozwolenia na budowę i nie określono szczelności zainstalowanych w niej rurociągów. Oprócz tego wykazano inne nieprawidłowości. Jedno z zastrzeżeń dotyczy prowadzenia uboju w godzinach nocnych i przekroczenia norm hałasu. Dodatkowo wskazano na nieznośny smród wydobywający się z zakładów.

Kierownictwo firmy odpiera zarzuty mieszkańców i twierdzi, że zachowuje wszystkie normy i wytyczne. Niemniej szuka nowych lokalizacji pod budowę zakładu. Jedną z nich jest strefa ekonomiczna na terenie Chmielowa.

Radni zdając sobie sprawę z możliwych kontrowersji jakie może budzić powstanie takiego zakładu w naszej gminie postanowili na kwietniowej sesji zwrócić się do burmistrza Wiesława Ordona o wyjaśnienie spawy.

To właśnie Wiesław Ordon jest autorem uchwały, której konsekwencją mogłoby być ulokowanie ubojni kurczaków w Chmielowie. Co gorsze, burmistrz zataił te sprawę przed sołectwem i dopiero po interwencji radnych z miasta, zapewnił, że zapyta mieszkańców o to czy nie mają nic przeciwko ulokowania zakładu o takim a nie innym profilu działalności. Burmistrz na posiedzeniu merytorycznej komisji zapewniał radnych, że inwestycja nie będzie uciążliwa dla otoczenia i zapraszał do wyjazdu do jednego z takich zakładów aby przekonać się na własne oczy i nosy jak wspaniale takie zakłady prosperują. Radni nie uwierzyli jednak burmistrzowi i na sesji Rady Miejskiej wezwali go do przeprowadzenia konsultacji sołeckich. Jeżeli mieszkańcy Chmielowa nie będą mieli nic przeciwko powstaniu ubojni drobiu w ich miejscowości, Rada Miejska wyrazi zgodę na zbycie nieruchomości.


 

Komentarz Redakcji:
Zastanawiający jest pośpiech z jakim burmistrz Wiesław Ordon podszedł do tego tematu, oraz fakt że nie skonsultował tej sprawy z mieszkańcami Chmielowa. Konsultacje te zostały niejako wymuszone przez radnych z miasta. Zapewne burmistrz spodziewał się negatywnej opinii sołectwa i można spekulować że chciał wprowadzić ubojnie do wsi rękami radnych. Gdyby za jakiś czas pojawiły się protesty mieszkańców mógłby powiedzieć „To nie moja wina. To radni zadecydowali o sprzedaży działki”. W ten sposób przerzucałby odpowiedzialność na rajców. Ci nie wpadli jednak w pułapkę i podjęli właściwą decyzję. Jeśli sołectwo wyrazi zgodę to rada nie będzie blokować sprzedaży działki. Oczywiście teraz gdy sprawa wyszła na jaw aby zachować twarz, burmistrz będzie utrzymywał, że konsultacje społeczne miał w planie i bez zgody mieszkańców wsi do niczego by nie doszło. Tylko, że trudno uwierzyć w takie zapewnia gdyż kolejność powinna być taka: najpierw zgoda mieszkańców wsi, potem wrzucanie uchwały na sesję. Odwracanie tej procedury może rodzić pytania o prawdziwe intencje wójta.

54 KOMENTARZE

  • Ty tak serio z tymi radnymi z miasta??? Nie wierze ze aż taki tępy lud tu mieszka

 1. Ciekawe na czyje polecenie Wiesiek postanowił wystawić wieś która go popiera w wyborach. Swoją drogą nie wiem dlaczego ten Chmielów go tak popiera skoro jest przez Wieśka robiony w balona. Ale to już Chmielowiaków sprawa. A jeszcze bardziej zabawne jest to, że to radni z miasta Nowa Dęba i z Jadachów upomnieli się o interes Chmielowa. Dopiero jak radni z Dęby i Jadachów zaczęli robić dym to się włączył w dyskusję radny Skimina – przydupas Ordona. Ale to Chmielów wybiera Skiminę i Ordona. Czy po tym nastąpi jakaś refleksja? Wiesio widząć, ze jego lobbing nic nie dał, szybko zmieni barwy i będzie pierwszym przeciwnikiem ubojni. Zkładam się o skrzynkę wódki, że tak będzie.

 2. Niech sobie przyjaciel Ordona , niejaki deputowany z kolbuszowej weźmie te ubojnie do siebie a nie wciskacie ją z Ordonem Chmielowowi.

 3. Długi dostał polecenie z Kolbuszowej na rozkaz tego z Rzeszowa że działka ma być. Res drob ma nóż na gardle więc w grę wchodzą każde pieniądze. Żaden szanujący się gospodarz nie chce ubojni w swojej gminie więc „góra” wybrała najsłabszego A zarazem najwierniejszego pionka jakim sterują od 12 lat do załatwienia śmierdzącej sprawy.

 4. Ubawilem sie ze Rada dopiero teraz mysli ze Wojt jest niewiarygodny,ja to wiem od 12 lat i juz wprost w oczy mu to wygarnalem dlatego na moj widok dostaje uczulenia

  • 21 listopada 2018 roku rada miasta sie zmieniła. Sałki, Flisy, Serafiny itd zakończyły karierę. Dzisiaj kłamstwa wójta juz tak nie przejdą. Sam wójt juz coraz bardziej zmęczony i nie ma juz tego polotu. Kazda sesja obnaża jego kłamstwa i nieudolność. Za 4 lata Ordon nie wygra zadnych wyborow. Nawet na sołtysa tarnowskiej woli go nie wybiorą. A jak go nie wybiorą to nawet roboty nie znajdzie bo ci co mu dzisiaj obiecują ze dadza mu robotę, gdy przestanie być dla nich użyteczny to powiedzą mu zeby zadzwonił innym razem bo teraz są przejściowe problemy. Ba! Akcja z zablokowaniem mu lobbingu na rzecz ubojni juz dzisiaj powinna pokazać mocodawcom Wiesia, ze on juz niczego nie jest w stanie załatwić, a więc nie ma juz dzisiaj z niego żadnego pożytku.

 5. Radny z Jadachow? Nie kpijcie. Pamiętam jak niedawno był za zabraniem środków z CHMIELOWA. Lepiej niech się zajmie LZSem w Jadachach. A może lepiej nie. Niech gra w Nowej Dębie .

  • Kolbuszowa wybiera nam burmistrza, dyrektora domu kultury, a nawet wtrąca się w to kto będzie sprzątaczką. Ordon nic nie zrobi bez pozwolenia Kolbuszowej. Jesteśmy przez to gospodarczo zablokowani. Ile pieniędzy trafia do kolby a ile do dęby? Ordon nie jest burmistrzem. To poseł Zbyszek jest prawdziwym burmistrzem i rządzi w Dębie. On o wszystkim wie i to on pociąga za sznurki. Myślicie że o kurczakach nie wiedział ? Ja mam tego dość i się na to nie zgadzam. Dęba ma się rządzić sama, a nie poprzez marionetkę kolbuszowskiego dziada. Kolbuszowski niech sobie weźmie ubojnie do siebie. I chlewnie z baranowa też.

 6. W Baranowie miała być chlewnia a w Dębie ubojnia. Przypominam, że w Baranowie i w Dębie burmistrzami są przydupasy posła z Kolbuszowej. Zarówno ten z Baranowa jak i ten z Dęby staje na baczność gdy tylko dzwoni ważny urzędnik z Rzeszowa i obaj na zawołanie spełniają jego wolę. Oczywiście to taki przypadek, że do tych gmin gdzie rządzą takie przydupasy tego z Kolbuszowej i tego z Rzeszowa miały trafić uciążliwe dla lokalnych mieszkańców inwestycje. Dla mnie sprawa jest czytelna i oczywista. Ktoś miał zrobić duży hajs kosztem mieszkańców Dęby i Baranowa. U nas na szczęście rada zablokowała w porę ten biznes. W Baranowie musieli walczyć mieszkańcy bo rada się w porę nie zorientowała co się dzieje.

 7. Panie ordon won z chmielowa razem ze swoją nie wiadomo jaką świtą przyboczną z kolbuszowej czy rzeszowa . Tak nas chciales wykołować

  • Lokalny patryiotyzm przeradza sie w głupotę Chmielow to jedna z wielu miejscowosci w Polsce .

 8. Nie wierzę w dobre i intencje radny h względem Chmielowa. IM CHMIELÓW jest obojetny. Tu chodzi o co innego.A ten z Kolbuszowej to ta sama opcja co RADNI czyż nie tak?

  • Jak widać Ordonowi nie jest Chmielów objętny. Wraz z kolegami miał wspaniałe plany na jego rozwój. Ubojnie kurczaków. Pozdrawiam wszystkich zaczadziałych ordonowców.

 9. Dla mnie takie zachowanie wójta Ordona to jest zdradą stanu, zdradą swoich wyborców i mieszkańców miasta i gminy. Nic ale to nic nie usprawiedliwia twojego zachowania wójcie Ordonie. Gdybyś miał odrobinę godności to już dawno temu ze sceny powinieneś zejść

 10. ludzie obudźcie się! Kasa idzie do Kolbuszowej bo tam mają posła! zobaczcie co tam sie dzieje :Budują łacznik z S 19, łącznik z A 4, obwodnice itd. to wszystko kosztem ND!

 11. czy można odwołać lub zaskarżyć decyzje takiego posła? Przeciez to nie jest normalne że w takiej dziurze( rkl) robią im łączniki ,obwodnice a u nas dalej nic! Chcemy łącznik do Niska na S19 . NIe ma innych posłow w okolicy ?

  • Trzeba wybrać posła z ziemi tarnobrzeskiej, z naszego powiatu to wtedy do naszego powiatu będzie szła kasa a nie do RKL. Ordon jednak wszystko robi zeby tutaj rządziła Kolbuszowa i ograniczała nasz rozwój.

 12. przypominam Burmistrz wybrał też prezesem PGKiM w Nowej Dębie Kapustę Antoniego z Kolbuszowej jakby ludzi nie było z innych miejscowości och dobrze że niedługo kończy swoją misje .

 13. Kolbuszowa rozwija się dynamicznie, oj Nowa Dęba za Kolbuszową stoi daleko w tyle oj daleko, pod każdym względem…

 14. Kanalizację w Alfredowce robi firma z Kolby (Bukowiec). Ta sama firma robiła Punkt selektywnej zbiórki odpadów w pgkim. Przypadkowo prezes jest z kolby a pracownik merytoryczny to wszystkim znany zyga. Aha i na kuchnie sp2 w dziwnych okolicznościach nadających się do komisji rewizyjnej tez wygrala firma z kolby która skaś wiedziała że będzie robiona tylko budowlanka bez wyposażenia i dała prawie taką samą kwotę jaką miał zamawiający na to zamówienie. Dziwicie sie że Orodn siedzi za 3600zl? Kolbuszowa go nie puści.

 15. Cały ciemnogrod od Baranowa do Nowej Dęby głosował na gościa z Kolbuszowej więc do kogo macie żale. Zobaczcie na wyniki wyborów i będzie wszystko jasne. Tak chcieliście to tak macie. Zamiast głosować na kandydata z naszego regionu nawet ponad podziałami politycznymi to ciemny lud głosował właśnie na niego bo z jedynka PiS. I bardzo dobrze. Niech tu nic nie będzie. Niech wszystko zaoraja i będzie spokój. Stalowa, Mielec i teraz Kolbuszowa – zobaczcie jak się rozwijają, co chwilę coś się buduje, a u nas nic, zero kompletne. Można się teraz tylko pośmiać z tego naszego zascianka i pogratulować wyborcom, którzy głosowali na tego z Kolbuszowej.

 16. Zastanówcie się dlaczego radni z jadachów i dęby protestują. przecież nie dla naszego dobra chmielowa. jeden zakład więcej na terenie chmielowa to kolejny argument żeby ewentualnie w chmielowie mogło się coś dziać. Jeżeli będzie on na strefie to niechaj będzie, im więcej miejsc pracy u nas tym gorzej dla nich. a bzdury o zapachu?-nie będzie gorzej jak z feniksa czy Siarkopolu dotychczas. niech każdy sam to rozważy.

  • Czyli radni z chmielowa dołączając się do radnych z deby i jadachów zagłosowali przeciwko własnej wsi? Dosyć karkołomna obrona Wieśka i Kolbuszowej.

 17. najlepiej niech mieszkańcy uzgodnią sobie temat tej inwestycji na zebraniu sołeckim a na pewno cały ogól rady poprze ich opinie. To prawda że radnym z innych okręgów zapach nie będzie śmierdział. Tylko że logika powinna nakazywać Ordonowi taką właśnie kolejność. Najpierw konsultacje z mieszkańcami wsi wyrażoną w drodze uchwały , później uchwała rady na wyrażenie zgody na sprzedaż w formie przetargu i sprzedaż w formie aktu notarialnego zrealizowanego przez Burmistrza. Tyle i tylko tyle.
  12 lat jest Burmistrzem i nie wie jaka powinna być kolejność – DZIWNE (tym bardziej, że powziął wiedzę że może to być lokalizacja uciążliwej dla mieszkańców przetwórni)
  po prostu prze GOŚĆ

 18. Zrozumiałe jest ze wspomniany biznes jest uciążliwy i gBurmistrz powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami oraz faktycznie sprawdzić działanie takiego zakładu w innej części kraju. Lecz skoro taka firma stoi pod ścianą że musowo musi przenieść zakład więc można by na tym dobrze zarobić przy sprzedaży działki oraz z późniejszego wplywu podatku do kasy gminy. Dodatkowo powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Jest to do przemyślenia lecz najpierw konsultacje.

 19. Apel do Chmielowa, co tam smrod w zamian bedziecie miec kurczaki na wyciagniecie reki wiec prosze was nie odcinajcie Wojta od kurczakow bo nam chlopina uschnie

 20. Kolbuszowa a Deba nie ma co porównywać tam Polska i tu Polska jak kraj nie bedzie sie rozwijal w miare dynamicznie to nic tym miejscowosciom nie pomoze a na forum tym siana jest niezgoda zazdrość i wariacka krytyka ciekawe po co komu to potrzene nikt nie patrzy w wstecz bo nie tak dawno lata 60 czy 70 20 wieku te miasteczka 70 byly pokryte strzechą i po co te wyzwiska czy opinie negatywne w tym temacie.Szanowni panstwo jedźcie w Polske a zobaczycie w jakim miejscu jestesmy na Podkarpaciu.Ja pochodze z Pomorza i powiem tak wies z Pomorza to 50 lat różnicy do naszej wsi na Podkarpaciu.Komunikacja w stosunku do naszej mozna powiedziec ze nie istnieje i tak bez końca nie wspomne o drogach tam wszystkie wsie na uboczu nie maja praktycznie zadnej drogi utwardzonej asfaltu.Jestem tam co roku i widze rozwoj tych dwóch regionow polski na bieżąco.

  • co prawda to prawda ja jeździłem regularnie na dolnyśląsk, podkarpacie jest z tyłu i z tyłu będzie bo tu kler ma największe poparcie nie dość że nic nie dają to jeszcze wyłudzają pieniądze od biednych emerytów czy rencistów, dlaczego o tym pisz bo weźmy np taki Meksyk mimo bliskości potężnej gospodarki USA bieda, Brazylia bieda wszędzie tam gdzie religią dominującą jest katolicyzm bieda, nie wspomnę o Afryce bo tam jeść nawet nie mają co

  • # Gość z Pomorza W latach 60 o 70 tych nie było w Debie żadnych strzech.Jesteś z Pomorza , a wiesz jak tu było. Dziwne , nieprawdaz ? Tu byly dwie bardzo dobre szkoly srednie,, ani tszkoly z Kolbuszowej ani z Tarnobrzega nie umywaly się do naszych Mieszkania miały gaz ,łazienki i bieżąca wodę w kranach, działał Klub Fabryczny , byla muszla koncertowa , kino , basen . Isnial zespół muzyczny Relax . Wiele dobrego się tu działo . Ale przede wszystkim mieszkańcy w zdecydowanej wiekszoaci tu ludzie tmądrży, pracowici , dobrży, uczciwi i iwelu z nich dobrze wykształconych , oni to właśnie nadawali ton temu miastu, tworzyli standardy.. Nie było do pomyślenia , by takie sytuacje jak teraz miały miejsce. Nawet proste w konstrukcji molo nie jest zrobione , tak by móc z niego korzystać. Wszystko się sypie tutaj , tylko ślepy tego nie widzi. Reszta pewnie nie chce widzieć i zaklamuje rzeczywistość

 21. Taka ubojnia kurczakow to moze powstac z dala od jakiej kolwiek miejscowosci mozna taki teren wyznaczyc by nie przeszkadzal nikomu mamy rozum to korzystsjmy z tego.Przyklad glupoty to Mielec fabryka plyt i Szczecinek tez taka sama fabryka te dwie fabryki zatruwaja te dwa miasta o podobnej ilosci mieszkańców i tez gdy powstawały nikt nie pomyślał ze kiedys to bedzie wielki problem .Szczecinek na Pomorzu.

 22. A może w Tarnowskiej Woli? Wiesław, ale się popisałeś z tym Chmielowem. Myślisz, że ludzie chcą pracować za 2250 brutto??? i wąchać ten smród, który w Rzeszowie czuć już od warszawskiej???

 23. Kurczę blade to nie bajka…. Mam w nosie większe wpływy chodników dalej nie ma a nie na smród jeszcze nie stworzono w POLSCE

 24. Może pan radny Skimina wykaże się odwagą cywilną i jasno powie dlaczego nie protestował przeciw lokalizacji Res-Drobu w Chmielowie?

 25. Panie burmistrzu, Pana żona przestała już uczyć w Chmielowie, więc Panu już nie zależy – ona nie będzie wszak truta, prawda? Mieszkańcy Chmielowa nie zapomną Panu tego.

 26. I teraz to by się przydał radny z jajami. Obecnie żaden się nie nadaje. Obejrzałem sesje Radni z Chmielowa porażka.

  • Jak to nie nadają się.A np.radny Chmielewski co to kosztem swoich wyborców chce umieszczać kosze na śmieci przy drodze będącej własnością powiatu.Jakby nie było bardziej pilnych spraw,bolączek trapiących mieszkańców spod tzw.wieży ciśnień.Choćby stan gminnych dróg w tej okolicy.A pozostali?Walczą jak lwy o dobro wyborców ze swoich okręgów…ot kolejna rada klakierów których cieszy rozpętana wojenka z burmistrzem.

 27. Panie weź pan czytaj post dotyczył Radnych z Chmielowa Radnego Skiminy i Radnej Garboś co się ledwo wysłowić potrafią. Ktoś chce nam podłożyć puszkę Pandory a oni powiedzieli coś na koniec, ale bez zbędnych emocji. Zacznijcie walczyć o Chmielów albo złużcie mandaty. Szkoda na was patrzeć. Wstyd!!!

 28. trochę dziwna jest ta obrona Chmielowa przez radnych z koalicji PIS. Czyżby mieli coś do ugrania? Złóżcie pisze się przez ó.

  • Szanowny internauto@Anonim.Gołym okiem widać że jest to sterowana i dowodzona przez pewne osoby wojenka z obecnym burmistrzem.Ciekawe,ile straci Nowa Dęba i jej mieszkańcy na tej bezsensownej batalii.Obejrzyj,proszę film z obrad ostatniej sesji.Radny zamiast zagłosować tak,nie,lub wstrzymać się,wiernopoddańczo zgodził się z „panem Pawłem”Drugi,nie chcę go obrażać,olał swoich wyborców i oddał swój głos dyrektorowi SOK.Kpina z funkcji radnego,ważne tylko apanaże z tego tytułu i klata do przodu bo „jezdem pon radny”

 29. Radny Skimina protestował przeciwko lokalizacji firmy RES-DROB w Chmielowie. Proszę uważnie oglądnąć transmisję z sesji i opierać się na faktach a nie zarzucać radnemu coś, czego nie było.

 30. Ha ha protestował na końcu po cichu bez polotu. Chyba nie oglądałeś anonimie sesji zawsze można jeszcze raz sobie puścić. Burmistrz oczywiście również powinien sobie puścić sesję bo w swoim oświadczeniu przegina rzeczywistość mija się z tym co było czarno na białym. Chmielów tylko karmi obietnicami a gó….. Z tego mamy. W nowej radzie pokładamy nadzieję skoro wydają naszą kasę to może zauważą nasze potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here