UCHWAŁA O PODWYŻCE PODATKÓW ZDJĘTA Z PORZĄDKU OBRAD

30
pexels

Rada Miejska w Nowej Dębie zdjęła z porządku obrad uchwały zaproponowane przez burmistrza Wiesława Ordona dotyczące podwyżek podatków od nieruchomości i środków transportu. W ocenie radnych samorząd gminny powinien najpierw poszukać oszczędności u siebie a dopiero później sięgać do kieszeni mieszkańców.

O wycofanie uchwał wnioskował Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko. W jego ocenie przyjęcie uchwały w zaproponowanym przez burmistrza kształcie jest przedwczesne – Musimy się jeszcze wysilić aby poszukać oszczędności bo uważam, że sięganie do kieszeni mieszkańców to ostatni krok jaki powinniśmy podjąć – mówił Diektiarenko. – Nie wykluczam że by budżet na przyszły rok się domknął będziemy musieli te podatki podnieść, ale powalczmy o to by znaleźć oszczędności – dodawał.

Wtórował mu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan: – Widzimy, że inne samorządy podjęły prace nad oszczędnościami. Widać, że ostatnie dwa lata tzw. “plandemii”, lockdownów, odbijają się na gospodarce. Być może każda z jednostek podległych gminie powinna przedstawić plan oszczędności. Oprócz oszczędności postarajmy się zwiększyć dochody. Jeśli są kupcy na działki pod budownictwo jednorodzinne to wyjdźmy im naprzeciw i zarabiajmy – mówił Wolan.

Burmistrz Wiesław Ordon zwracał uwagę na wysokie koszty związane z obsługą zadłużenia gminy. Finalnie przychylił się do wniosku Przewodniczącego Rady Miasta jednak zaznaczył, że pierwotny projekt podwyżki podatków oscylował w kwocie 5%, natomiast po rozmowie z przewodniczącym komisji budżetowej Pawłem Grzędą stawka ta została podniesiona do 10%. Radny zaprzeczył: – Nie pamiętam takiej dyskusji. Natomiast niech pan burmistrz odpowie czy 5% wzrost podatków pozwoli domknąć budżet – dopytywał Grzęda. Z udzielonej przez burmistrza odpowiedzi wynikało, że na dzień dzisiejszy bez drastycznych cięć  5% podwyżka w kontekście przedstawionego projektu budżetu na 2023 rok nie wystarczy.

Paweł Grzęda kontynuował: – Widzę pewne niepokojące rzeczy po stronie wydatkowej budżetu które wymagają pewnej reorganizacji finansowej. Największe koszty generują stanowiska pracy w urzędzie czy jednostkach organizacyjnych które zajmują się nierobieniem niczego albo wręcz szkodzeniem gminie. Dlatego trzeba przyglądnąć się tej sytuacji.

Radni odnosząc się do konieczności poczynienia oszczędności w wydatkach gminy zwracali uwagę na takie absurdy jak fakt, że na ulicy Jana Pawła II i Krasickiego na wysokości parku „Koziołek Matołek” lampa uliczna oświetla stojącą pod nią lampę parkową. – Zgłaszaliśmy ten absurd wiele razy. Zacznijmy oszczędności od własnego podwórka – mówił radny Tomasz Dziemianko.

Na tej samej sesji rozpatrywano uchwałę dotyczącą podwyżek opłat za odbiór i wywóz odpadów. Po analogicznej jak na wstępie dyskusji radni zagłosowali za odrzuceniem uchwały o podwyżkach cen śmieci.

Temat podwyżek zawsze budzi spore emocje. Trzeba mieć jednak świadomość, że z podatków utrzymywana jest cała infrastruktura gminna. Do działania krytej pływalni gmina dopłaca rocznie około 2 miliony złotych rocznie. Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że przy rosnących kosztach utrzymania basenu, szkół czy też domu kultury nie będzie możliwe utrzymanie tych jednostek.

30 KOMENTARZE

 1. Lampa nad lampą w koziołku to idealny przykład idiokracji. Pan burmistrz mówi o tym, że rosną koszty kredytu. A po co było brać kredyt na piękne i zielone planty by zrobić z nich paskudny betonplac? Zgadzam się z tym, że w urzędzie pracują ludzie którzy nie powinni tam pracować jak chociażby Mirek Leszkowski. Sam zastępca burmistrza kosztuje podatników dużo hajsu rocznie.

  • Uchwałę zdjeto z porządku a i tak ludzie otrzymali wyższe podatki niż w zeszłym roku. Niesamowita skuteczność

 2. Co się stało, że radni z opozycji przyszli na sesję? Czyżby pod publiczkę chcieli skrytykować podwyżki śmieci i podatków?

 3. ta sesja pokaała jak ordon traktuje mieszkanców . najlepiej podwyżki podatki smiecie … a sam pobiera najwyższa z możliwych pensji. i ma w duszy wszystko. za robotę sie weź i szukaj oszczędności a ludziom podatki

 4. Już dobrze widać, że to ostatnia kadencja burmistrza. żeby starczyło na wypłatki to ludziom trzeba śmieci i podatki podnieść. oby szybko były wybory.

 5. to pokazuje że jakie układziki sa w tej Gminie temu damy temu nie damy temu damy ale połowę bo go nie lubimy albo jak sie będzie zle odzywało w nic nie damy. – jak słyszę na spotkanie ze z Domu Dziecka dali tylko zł na grochówkę – to to jets profilaktyka a innym stowarzyszeniom 60 000 zł

 6. zakładam stowarzyszenie – kto sie pisze ???? przytulimy ze 50 000 zł przy dobrych wiatrach a co… na jakiś sprzęcik a co przecież ordon rozdaje. odrobi sobie na podwyżkach dla ludzi

 7. Czyli kluby sportowe ostatnio po 2 tys. na sprzęt dostały a stowarzyszenie inne 60 tys. ? Może rzeczywiście trzeba się przebranżowić i założyć drugie stowarzyszenie skoro burmistrz lekką ręką takie pieniądze rozdaje. A zapewne to dopiero początek wydatków.

 8. No dobra. A teraz poważne pytanie. Co wolicie? Zamknąć basen i dom kultury które łącznie kosztują kilka milionów złotych czy też jednak podwyżkę tych podatków o 10% z czego najwięcej zapłacą przedsiębiorcy a nie właściciele domów czy mieszkań? Coś za coś. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka.

  • zamknąć Dom Kultury, albo zminimalizować personel, a nie teraz w biurze sobie siedzą, spacerują i nic nie robią! zredukowac personel na basenie do min, niech basen bedzie otwarty tylko w godzinach nauki szkolnej dla dzieci i młodzieży!

  • Wystarczy spojrzeć na repertuar naszego kina Metaloweic, same bajki owszem dla dzieciaków też coś powinno być, ale później same filmy o księdzach i prorokach. A ciekawe czy będzie film Johnny o księdzu Janie Kaczkowskim? Sam bym na ten film poszedł, ale obawiam się że u nas jest przez miejscowy kler i ich społeczność odrzucony. Zero filmów typu blockbuster itp.

 9. Przewodniczący Rady jest jak Gosiewska w Sejmie RP, drze się do mikrofonu i nikomu nie pozwala dokończyć wypowiedzi, pewnie bierze z niej przykład a tak ogólnie obraz nędzy i rozpaczy liczą na ten Pułk Artylerii a głosy chodzą że ma być na poligonie na Lipiu czyli około 60 km od Nowej Dęby, to jacy żołnierze będą tutaj mieszkać?? Nie sądzę żeby dojeżdżali tak daleko, szambo się leje po potokach ale co tam trzeba budować bloki i fontanny bo to jest teraz najważniejsze a remizy i tutaj bardzo duży paradoks w kilku miejscowościach wołają o pomstę do nieba bo budynki z lat 60i 70 nie remontowane od 30 lat ale co tam hulaj dusza piekła nie ma. Brawa dla Pana Marka Kopcia za przedstawienie sytuacji w gminie jak zauważył Pan Radny, że Paweł Grzęda mimo że nie jest przewodniczącym danej komisji to i tak ja prowadzi ” umarł król niech żyje król ”

  • Alfred ciężko się to czyta…. tak brawa dla marka za pomysł z kosmosu o którym to już każdy zapomnial

  • Odkąd Ordon tu rządzi źle się w tym mieście dzieje ,wszystko zrzuca na zastępców , a tak na prawdę to on sobie ich przecież dobiera , a więc z nim raczej coś nie tak jest .

 10. Co do wypowiedzi Marka Kopcia odnosnie smierdzacych szamb to ma racje, Burmistrz chwali sie inwestycjami kanalizacji w budzie stalowskiej ,strefa a w dębie śmierdzi XXI wiek.

  • Strefa w Dębie to zaiste najbardziej zacofana , zapuszczona i zaniedbana część miasta ??? Lecz to niestety wynika w dużej części z winy jej mieszkańców i ich niefortunnych od lat wyborów tak sołtysa jak i radnych .

 11. Niech burmistrz zacznie oszczędzać od Siebie oraz urzędu,a nie wybiera najprostszą drogę czyli podwyżka dla mieszkańców. I tak wszystko już poszło do góry. Zmniejszyć etaty na basenie i domu kultury, skoro oszczędzamy to darujmy sobie świąteczne oświetlenie, zmniejszyć koszty oświetlenia elementów które są idiotyczne, skrócić czas oświetlenia ulic. No i niech burmistrz sobie zmniejszy wynagrodzenie. Nie musi wybierać zastępcy- tu tez będzie oszczędność. Kolejne – budynek szkół w Rozalinie- ciągle tam sie świeci- niech Ukrainki wezmą sie do pracy i same placa za wodę, prąd I gaz a nie my za to płacimy z swoich podatków. Wystarczy pomyśleć a oszczędności się znajdą. To kwestia logicznego u analitycznego podejścia do jednostki zarządzającej.

  • my i tak będziemy chronić ukrainców w naszym mieście, mamy poparcie środowisk lgbd i starosty

 12. Popieram wpis o Domu K ultury Może przyglądnąć się należy kosztom które generują niektóre filie. kierownicy emeryci od lat, nic nie potrafią zorganizować. 2 KSIĄŻKI NA MIESIĄC WYPOŻYCZYĆ, ZADZWONIĆ KTO MA PRZYJŚĆ NA… I KOMBINOWANIE. Dlaczego dyr. DK NIE POTRAFI ROZEZNAĆ SYTUACJI. odszdł poprzednik i nic to nie dało. DUŻO MOŻNA PISAĆ ALE CO TO DA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here