Wkrótce oświetlenie i monitoring nad Zalewem

9

Podczas wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Wiesław Ordon poinformował o przygotowaniu dokumentacji projektowej budowy oświetlenia parkowego na terenie Zalewu.

Po realizacji projektu zagospodarowania terenów nad Zalewem pojawiło się wiele sygnałów od mieszkańców, że tak atrakcyjny teren, jakim są ścieżki spacerowe i rowerowe dookoła Zalewu oraz ścieżki i wiaty rekreacyjne, winny być dłużej dostępne dla mieszkańców. Chodzi o późne godziny wieczorne, gdy zapada już zmrok, a aura pogodowa sprzyja wypoczynkowi na łonie natury.

Dlatego też władze gminy przygotowały dokumentację projektową budowy oświetlenia parkowego na terenie Zalewu. Prawie 3,4 km linii kablowych zapewni zasilenie 75 latarni, 3 naświetlaczy i 4 szafek zasilających przy wiatach.

Projekt zakłada również budowę systemu monitorującego najważniejsze obiekty nad Zalewem: wiaty i zabawowy statek piracki. Niestety, mieliśmy do czynienia z aktami dewastacji znajdujących się pod wiatami ławek czy niszczenia placu zabaw. Dlatego przygotowany został projekt monitoringu tych obiektów. 5 kamer (2 obrotowe i 3 tubowe) zostanie podpiętych do energetycznych linii kablowych o długości 600 m i linii światłowodowych o długości 1 km. Będą one przesyłać obraz do 16-kanałowego rejestratora (dwa dyski twarde o pojemności 2 TB) i telewizora podglądu, które będą usytuowane na krytej pływalni. Ponieważ na basenie znajduje się całodobowa obsługa, będzie ona miała wgląd w wydarzenia nad Zalewem.

Wykonanie tego zadania jest dość kosztowne, bo sięga 500 tys. zł. Dlatego władze miejskie poszukiwały środków zewnętrznych na wsparcie realizacji tego oczekiwanego przez nowodębian projektu. Udało się tu ponownie sięgnąć po unijną dotację z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, w ramach Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej, której prezesem jest Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. Stowarzyszenie pozyskało dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w wysokości 8 mln zł. Kwota trafi do 13 samorządów (10 podkarpackich i 3 lubelskich), rybaków, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Gmina Nowa Dęba otrzyma w ramach tego projektu dotację w wysokości 200 tys. zł, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu własnego gminy.

Po podpisaniu 6 kwietnia umowy dotacji przez skarbnik Alicję Furgał i burmistrza Wiesława Ordon ruszyły w urzędzie procedury mające wyłonić wykonawcę zadania. Zakłada się, że w połowie sierpnia zadanie zostanie oddane do użytku i mieszkańcy w sezonie letnim będą mogli dłużej korzystać z uroków nowodębskiego Zalewu.

UMIG

9 KOMENTARZE

 1. No tak, teraz będą kopać rowy pod kable i alejki zostaną zniszczone. Kolejną kwestią są te rudery po zalejawce. Wstyd dla miasta.

 2. Powinno się zabronić łażenia z psami po terenie zalewu, w tym po alejkach. Argumenty są następujące:
  – przeszkadzają rowerzystom, spacerującym, biegającym
  – zanieczyszczają alejki, teren i wodę i plac zabaw
  – płoszą ptactwo i ryby
  – większość właścicieli nie pilnuje psów, chociaż są na smyczach
  – dookoła jest bez liku lasów ze ścieżkami

  • Niektróre ulice w Debie ciemne bez oswietlenia atu beda zalew oswietlac ,brak w niekturych miejscach chodników sa wazxniejsze sprawy .

 3. Czego tam pilnować ? tych zgliszczy ? teren prawnie i właścicielsko nieuregulowany a Ordon wydaje 500 tys na swoją kampanię. Bo to przecież ładnie wyglądać będzie , to też się „sprzeda” gawiedzi . Przed tą kadencją kreslił plany osiedla pomiędzy osiedlem północ a bystrzykiem i co z tego wyszło ? Zrobił nośny i chwytliwy plan który na kartce ładnie wygląda i sprzedał to zachwyconym Dębianom , korzyść z tego taka że militariada się ciśnie nad zalewem jest …

 4. Zgadzam się, że gówniarze demolują altany i teren wokół zalewu, niemniej moim zdaniem monitoring będzie tylko po to, żeby zarabiać na mandatach za picie w tym miejscu.

 5. Teraz należy odpowiednie służby porządkowe zmobilizować by w godzinach wieczornych reagowały na wycie i wrzaski młodzieży , picie alkoholu i zaśmiecanie zalewu. W tej chwili to co zostało wybudowane za grube pieniądze jest już zdewastowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here