Wpłynął wniosek o rozwiązanie Straży Miejskiej

44

Jak poinformował radny Tomasz Kopeć na biurko Burmistrza wpłynął wniosek o rozwiązanie Straży Miejskiej. Inicjatywa uchwałodawcza grupy radnych rozpoczyna proces likwidacji formacji, która nie cieszyła się wśród większości mieszkańców dobrą opinią. Wiąże się to jednak z przejściem określonych procedur.

Możliwość powoływania w Polsce straży gminnych pojawiła się w 1994 roku. Wiele samorządów z tej opcji skorzystało. Liczono na poprawę porządku i bezpieczeństwa w gminach. Formacja od 5 lat notuje jedynie regres. Przez ten okres w całym kraju ubyło aż 100 oddziałów. Krytycy podkreślają, że kompetencje straży dublują się z kompetencjami policji, która jednak ma większe uprawnienia. Dlatego wiele miast i gmin już ze straży zrezygnowało.

Dyskusja na temat zasadności utrzymywania Straży Miejskiej co jakiś czas przetaczała się przez nasze miasto o czym informowaliśmy na InfoNowaDeba. W poprzednim miesiącu przeprowadziliśmy sondę w której ponad 70% głosujących uznało, że ta formacja w Nowej Dębie jest niepotrzebna. Jednak tym razem na dyskusji się nie skończyło. Gotowy jest już projekt uchwały, który trafił już na biurko burmistrza, który ma określony czas na zajęcie swojego stanowiska w tym temacie. Rozwiązanie straży wiąże się jednak z określonymi procedurami. W pierwszej kolejności samorząd musi uzyskać opinie Komendanta Wojewódzkiego Policji. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla radnych, ale jej uzyskanie jest wymagane ustawą. Następnie Strażnikom przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia, oraz wypłata przypisanych prawem odpraw. Mienie Straży Miejskiej (samochód, urządzenia elektroniczne i inne) przejdą na stan Urzędu Miasta.

44 KOMENTARZE

 1. A co taki komendant w Tarnobrzegu może powiedzieć o pracy sm w nowe Dębie Panowie radni macie wsparcie wielu ludzi we wsi

  • Cebulak jakbys nie widział to sm czesto jezdzila z Policja wiec na pewno komendant ma większe obeznanie co robia i jak niz Ty. Ty sie zajmil prawidlowym parkowaniem samochodu i niewysypywaniem smieci do lasu i sm nie bedzie potrzebna

 2. Cebulo. Takie jest prawo. Pretensję o jego kształt należy kierować do leśnego dziadka z kolbuszowej co to odgrywa rolę posła. Ustawa o strażach gminnych: Art. 4. Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego
  terytorialnie komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, o czym zawiadamia
  wojewodę. W przypadku nieotrzymania opinii, rada gminy może rozwiązać straż po
  upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii

 3. Barrrdzo dobra inicjatywa i tak nic nie robią tylko czasami na Mickiewicza złapią jakąś duszyczke, kompletnie bez sensu jest utrzymywanie tej formacji w gminie, która powiedzmy sobie szczerze – wielka nie jest. Więcej patroli policji załatwi sprawę i tyle w temacie.

 4. Bardzo mi się podobają działania nowej rady. Ludzie wójta próbowali przypiąć im łatkę, że młodzi, że się nie znają. Tymczasem podejmują bardzo dobre decyzje i działania. Ten wójt jest zbędny. Niech przestanie chłopakom przeszkadzać w dobrych zmianach. Niech przestanie być hamulcowym.

 5. W końcu się to stało! I mam nadzieję że SM zostanie zlikwidowane. Bo Panowie biorą kasę za siedzenie i pierdzenie w stołek .

 6. Słowo „kompetencja” wogule nie idzie w parze z strażnikami miejskimi w nd. Sam sie o tym przekonałem. Nie mają pojęcia o zasadach ruchu drogowego i znakach drogowych

 7. Na razie mamy tylko i wyłącznie – nie ma co ukrywać – kiepskie działanie SM, ale głównie za sprawą zarządzających tą formacją. Próbą a jednocześnie okresowym sprawdzianem byłoby wyznaczenie osoby, która ma całkowicie inny pogląd na jej funkcjonowanie i byłaby w stanie dokonać zmian i odzyskać zaufanie mieszkańców, co oczywiście jest możliwe pod spełnieniu pewnych warunków.
  Niestety jest jeden najważniejszy problem bo nawet gdyby taka osoba się znalazła to wątpię aby przy obecnej „władzy” miasta miała „wolną rękę” i możliwości wprowadzenia zmian. Pewnym jest, że obecny włodarz robił by wszystko aby takiemu „nowemu” kierownictwu SM robić pod „górkę”, czyli faktycznie nie pozostaje nic innego jak podjąć działania, które uleczą tą sytuację.
  Pewnie jest to dla niektórych trudne, ale jeśli mentalnie niektórzy nie są przygotowani do zmian to nie ma innego sposobu naprawienia tego stanu rzeczy jak likwidacja.
  Faktem jest, że gdyby burmistrz chciał faktycznie dobrze dla mieszkańców i SM to rozmawiałby z radnymi i posłuchałby propozycji rozwiązań, ale gdzie tam skoro „wie lepiej”, ale czy „wie” ?

  • Nie stać na q t a s i e na własny nick?Nie podszywaj się łachu pod internautę@Wojenka,za cienki bolek jesteś!

 8. Pokazać publicznie na forum bilans efektów i kosztów za dany okres czasu. Będzie to koronny argument na podjęcie właściwej decyzji. Reformowanie to tylko gra na zwłokę. W naszych warunkach SM jest niepotrzebna. Jeden z tych „długopisów” czepia się za parkowanie koło przychodni, ale samochodów „dohtorów” nie rusza. Można to nagrać i będzie powód do dyscyplinarki.

  • Co miesiac Wojt pokazuje na sesji wyniki ich pracy, na ostatniej ze wystawili w miesiacu dwa mandaty na sume 200 zl.

 9. przy tym duzym zadłuzeniu ND,to własciwa decyzja nowej rady(mieszkancow),chociaz mogłabyc podjeta 12 lat temu,ale wtedy było tzw;,,, na układy niema rady,,,, burmistrza ! a wiec lepiej pózno niż wcale.

 10. Jedynie czym zajmuje się SM to zabawa w policjantów i wypisywanie mandatów za parkowanie bo ktoś wyskoczył na 5 min, po chleb do sklepu ale samochodów które gniją na parkingach nie używane po roku i dłużej to już nie widzą ,odchodów po psach też nie zbierają a przypilnować właścicieli nie ma komu żeby po pupilach sprzątali,

  • Zakaz parkowabia to zakaz. Kogo to interesuje czy po bulki a moze do apteki a moze do fryzjers bo mam wesele albo na dupy przyjechalem i mialem ciśnienie. Ja stane na 10 min i srobi tak 10 osob naraz bo co nie wolno? I zobaczymy czy sam nie zadzwonisz po sm lub policje bo UTrudnia ruch hihihi smiesza mnie takie pajacyki

  • Dwoch skierowac do brygady remontowej, tych starszych zatrudnic w schronisku do lapania psow,komendanto zatrudnic do naszenia teczki za Wojtem bo sobie nie radzi,a panienke ja zatrudnie jako gosposie i sprawa rozwiazana

 11. „Jedynie czym zajmuje się SM to (…) wypisywanie mandatów za parkowanie bo ktoś wyskoczył na 5 min, po chleb do sklepu” – jak Kali ukraść, to dobrze, jak Kalego okraść to źle! – ZAKAZ PARKOWANIA to ZAKAZ! – ale, jak widać, zawsze się znajdzie jakiś tefałenowiec dla którego jest to problem. Smutne to baaardzo :-(

 12. A gdzie referendum ogolno gminne za lub przeciw odwołaniu? Czy mieszkancy wiedza jakie sa realne koszty utrzymania sm? Nie problem policzyc. 5 sm x 2000zl netto (okolo 4tys) koszt gminy x 12 miesiecy = 24000 tysiecy rocznie. Lokal mundur samochod sa to koszta stale które i tak juz sa. Czy gminy nie stac na 240tysiecy zlotych rocznie skoro taka bogata? To co opowiadaja ze 1 milion to bujda. W to wchodza koszty wszelkich profilaktyk anty alkohol itp poprawa bezpieczeństwa. Zamiast rozwiazywac to zwiekszyc nadzór. Ale wiadomo jakby nic nie eobili i sie nie czepiali ludzi to by nikomu nie przeszkadzali. Zobaczycie jak to bedzienwygladac za jakis czas. Bo zaloze sie ze z tych pieniedzy ani zlotowka nie pojdzie na monitoring. Ktory ktos powinien obslugiwac. Teraz pytanie- kto? Zarrudnia nowa osobe?

  • Dzacha i wlasnie widac jakie masz pojecie. Akurat jest obsługiwany stad wiedza ze ktos gdzies parkuje czy cos robi na koziolku. W nocy nie obsluguje nikt bo by musiwli zatrudnic kolejne osoby do tego. Jal jesyes taki jeden z 38mln specow od sm i zarzadzania to nie problem obliczyc ile osob potrzeba do pracy zeby obstawic 24h.

  • Jak – właśnie wtedy kiedy jest najbardziej potrzebny nikt go nie obsługuje i to jest patologia! W dzień można patrolować ewentualnie jak dzieje się jakaś zadyma to ktoś zgłosi a w nocy nie? Widzisz ten patologiczny stan rzeczy?

 13. Straż i nauczyciele mogli by zostać pod warunkiem że nie będą zatrudniani przez gminę przez pryzmat rodziny i pociotków nie ważne że półgłówków ważne że swoich i to nic że bez kompetencji ważne że swój. Nie ważne że ma swój pomysł na rozwój ważne żeby bez rozumu aspiracji i kompetencji bo takim łatwiej kierować i wszystko mieć pod kontrolą.

  • Ciekawe kiedy. Dawniej to sie bali ludzie przyjechac bo same cpuny lazily i wszedzie patola rosła

  • Ale byl Milicjant Sar, pracowal za wszystkich Milicjantow i wszyscy sie go bali raz mi wykrecil ucho i do dzis mnie boli

 14. STRAŻ MIEJSKA jest potrzebną formacją nawet i w Nowej Dębie, lecz nie z tą obsadą. 24 lata nieróbstwa daje taki efekt. Nie ma ich co ganić za nakładanie mandatów od tego są. Tylko sęk w tym, że oni tego robią stanowczo za mało. Jak dać mandat to szarakowi ale gdy pracownik urzędu gminy notorycznie parkuje w miejscu do tego nie wyznaczonym, to tego już nie widzą. Dostają inni mieszkańcy. Jakość podejmowanych interwencji daje też wiele do życzenia. Brak rozliczania wiec chodzą i robią co chcą. Szkoda będzie jedynie Damiana, który przez resztę będzie mógł stracić pracę. Szkoda się rozpisywać czas na zmiany i reformę tej formacji już był nie można w nieskończoność dawać im szansy.

 15. Do Anonim:) dziękuję za szacun, przykre jest, że osoba postronna ma do mojej pracy więcej szacunku niż …. wiadomo kto:( Co do mojej pracy to jestem zdrowy mam ręce i jakąś pracę nową sobie znajdę. Oby po naszym rozwiązaniu (dzisiaj mamy urodziny 25) było tak jak pisze Taka prawda. Życzę całemu miastu i gminie powodzenia.

 16. Przepraszam nastąpiła jakaś mała pomyłka podpisałem się jako Anonim 1 czerwca 2019 at 09;47 wiec robię małe sprostowanie

 17. Cóż… często aż się prosi, żeby komuś na jego durny komentarz odpowiedzieć. I o ile sensowne jest zrobić to raz, to wdawanie się w niekończącą się wymianę zdań, gdy wiadomo, że nic z tego nie będzie, po prostu mija się z celem i jest psychicznie szkodliwe. Szkoda życia na dyskusje z matołami. Po prostu.
  Dlatego też internauta Wojenka przestał z matołami dyskutować.Obecny internauta Wojenka to podszywający się się pod kogoś matoł oraz marny prowokator.

 18. Ludzie, czy to jest tak ważne? zastanówcie się jak wyglądają nasze ulice, nasze chodniki, parkingi. A może Pan Radny pomyśli o wyglądzie i stanie swojej ulicy? Mieszkańcy zaufali Radnym podczas wyborów. Inne hasła głoszone były przez podczas zbierania podpisów.

  • Fakt, tak zarośniętego miasta nie widziałem od lat 90. żywopłot na rzeszowskiej przy chodniku sie ” wylewa” trawa nie koszona jednym słowem Prypeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here