Ambasador RP na Słowacji z wizytą u marszałka

0

Otwarcie Konsulatu RP w Preszowie było głównym tematem spotkania marszałka Władysława Ortyla z Ambasadorem RP w Bratysławie Krzysztofem Strzałką. Ambasador gościł w urzędzie marszałkowskim w piątek 7 sierpnia.

Konsulat w Preszowie funkcjonuje już od końca czerwca, zaś oficjalne uroczystości planowane są w połowie października w ramach Dni Polskich, organizowanych przez Instytut Polski w Preszowie oraz Ambasadę RP w Bratysławie. Na stanowisko Konsula Honorowego RP w Preszowie powołany został Ján Hudacký.

Ambasador Strzałka zapraszając marszałka Ortyla na październikowe wydarzenie, wspomniał również o planach otwarcia kolejnego Honorowego Konsulatu RP na Słowacji, w Koszycach.

Władysław Ortyl przedstawił natomiast podejmowane przez samorząd województwa podkarpackiego działania na rzecz utworzenia Makroregionalnej strategii dla regionu Karpat. W tym kontekście marszałek wspomniał o zaangażowaniu strony słowackiej, a mianowicie o spotkaniu które odbyło się 18 czerwca 2020 r. w Bańskiej Bystrzycy, z udziałem przedstawicieli władz ośmiu słowackich regionów. Podczas tego wydarzenia omówiona została inicjatywa utworzenia Strategii Karpackiej, a uczestnicy odnieśli się między innymi do kwestii potencjalnych możliwości Makroregionu Karpackiego oraz aktualnej współpracy międzynarodowej w Karpatach. Efektem podjętych rozmów jest dokument pn. „Wspólne stanowisko SK8 poparcia dla utworzenia Makroregionalnej strategii dla regionu Karpat”. które zostało przekazane m.in. do Rady Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Regionów. Marszałek Władysław Ortyl wręczył przedmiotowy dokument ambasadorowi Krzysztofowi Strzałce, zwracając się z prośba o dalsze wsparcie powyższej inicjatywy.

Szeroko pojęta współpraca w obszarze gospodarczym i infrastrukturalnym, miedzy innymi Via Carpatia oraz fora polsko -słowackie , to kolejny z tematów poruszonych podczas spotkania.

Pod koniec września w Popradzie, planowana jest 19. już edycja Słowacko – Polskiego Forum Gospodarczego, nad którym patronat sprawuje polska Ambasada, przeznaczonego dla wszystkich podmiotów gospodarczych zainteresowanych rozwojem relacji dwustronnych. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, województwo podkarpackie również na początku 2021 roku, przymierzać się będzie do kolejnej edycji Forum Słowackiego, które odbywa się rokrocznie równolegle z Forum Europa-Ukraina.
Ambasador RP w Bratysławie pan Krzysztof Strzałka scharakteryzował również sytuację oraz działania Słowacji w walce z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla gospodarki naszego południowego sąsiada.

Okazało się, że Ambasador jest również fanem sportu, a konkretnie piłki nożnej i podkreślił, iż bardzo ucieszył go awans piłkarzy Stali Mielec do ekstraklasy, a Resovii do I ligi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here