Ruszają loty z Rzeszowa do Nowego Jorku i Tel Awiwu

0

12 marca 2018 pierwszy samolot LOT-u poleci z Rzeszowa bezpośrednio do Tel Awiwu, a już 30 kwietnia mieszkańcy Podkarpacia wylecą z Jasionki bezpośrednio do Newarku w stanach Zjednoczonych. – Po latach znów jest to możliwe i bardzo się z tego cieszymy. To kolejny element rozwoju naszego regionu  – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji, w czasie której PLL LOT ogłosiły rozpoczęcie bezpośrednich lotów z Rzeszowa do Nowego Jorku i Tel Awiwu.

Samoloty na nowojorskie lotnisko w Newark będą wylatywały z Rzeszowa w poniedziałki o 14.10, a lądowały w USA o 17.40 tamtejszego czasu. Wyloty z Newark będą w niedziel e o 19.25, by do Rzeszowa docierać o 10.10 w poniedziałkowe przedpołudnie. Pierwszy samolot LOT-u z Newark do stolicy Podkarpacia wyleci  już 29 kwietnia.

Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem a Newark będą obsługiwane raz w tygodniu – Boeingami 787 Dreamliner. Połączenie będzie realizowane przez cały rok.
Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe. Dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej, liczba osób i towarów pomiędzy USA a Podkarpaciem znacząco wzrosła. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, na której nie mogliśmy nie skorzystać – mówił na rzeszowskim lotnisku Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
Marszałek Ortyl powitał fakt połączenia oklaskami.
Bardzo się cieszymy , bo to jest wielka i ważna sprawa dla mieszkańców Podkarpacia. To jest bardzo ważna wiadomość dla podkarpackiej gospodarki. Czekaliśmy na tę decyzję, a wiemy, że  LOT  bardzo dynamicznie rozwija swą siatkę połączeń, dlatego prowadziliśmy rozmowy na temat możliwości połączeń, choć wiedzieliśmy, że to nie jest sprawa prosta. Wiemy jak bardzo nam zależy na połączeniach z Ameryką, jakie ma to znaczenia dla Doliny Lotniczej, dla firm, które  eksportują swoje towary, które mają tam swoje centrale. To polaczenie będzie wypełnione pasażerami, ale te 10 ton, które można włożyć do  luku bagażowego jako cargo będzie wypełnione towarami. To oznacza, że nasze starania aby uruchomić połączenia, które będą przewozić cargo, powoli stają się faktem. Mamy już przejście fitosanitarne- drugie w Polsce, obok lotniska jest terminal cargo. Zależy nam na tym, aby regularnie zwiększać strumień wysyłanych do USA towarów. To wszystko przekłada się na rozwój regionu – mówił na lotnisku w Jasionce marszałek Władysław Ortyl.
Uruchamiając loty z Jasionki do Newark dajemy ogromny impuls rozwojowy gospodarce naszego regionu. Już dziś nasi przedsiębiorcy z branży lotniczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej eksportują swoje produkty za ocean, a dzięki bezpośredniemu połączeniu ze Stanami Zjednoczonymi wymiana handlowa stanie się jeszcze łatwiejsza. Znacznie wzrośnie również nasza atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Połączenie z Nowym Jorkiem pozwoli także zacieśnić więzy z Polonią Amerykańską na wschodnim wybrzeżu USA, w znacznej części wywodzącą się z naszych terenów – podkreśla marszałek Ortyl.  
Oprócz połączenia z USA, już w marcu  2018 roku LOT uruchamia bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem. Do Izraela w każdy poniedziałek będą latać nowoczesne Boeingi 737-800NG i Boeingi 737 MAX 8 – start o 6:05, lądowanie o 11:50. Z Tel Awiwu do Rzeszowa pasażerowie będą mogli wylecieć samolotem LOT-u w każdą niedzielę o godz. 20:50, żeby wylądować na lotnisku Rzeszów Jasionka o 23:35.
Połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem to brakujące ogniwo w naszej siatce połączeń z regionów do Izraela. Liczymy, że dzięki temu połączeniu wielu mieszkańców Podkarpacia wybierze izraelskie wybrzeże Morza Śródziemnego jako cel wypoczynku. Z drugiej strony wielu mieszkańców Izraela będzie mogło bezpośrednio odwiedzić jeden z najważniejszych dla historii i kultury narodu żydowskiego regionów Polski – dodaje prezes Rafał Milczarski. 
Izrael to wielkie wyzwanie jeżeli chodzi o turystykę, która się systematycznie zwiększa, to także wielka tradycja wspólnego egzystowania Narodu Polskiego i  Żydowskiego na tych terenach. Nasi przyjaciele z Izraela w okresach ważnych dla siebie świąt odwiedzają Podkarpacie, mamy nadzieję, że teraz dzięki regularnym połączeniom będą przyjeżdżać jeszcze częściej. Uruchamiamy z Rzeszowa dwa bardzo perspektywiczne kierunki lotów – podkreślał marszałek Władysław Ortyl. 
Widzimy ogromny potencjał biznesowy w połączeniach między Polska i Izraelem. W ciągu ostatnich 10 miesięcy br. LOT przewiózł na tych trasach aż 150 tys. pasażerów, czyli 2,5 razy więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Dzięki LOT-owi słoneczny Izrael stał się w tym roku dla turystów z Polski jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w basenie Morza Śródziemnego, a Polska najchętniej odwiedzanym krajem w Europie przez mieszkańców Izraela. Jestem przekonany, że oba połączenia, które dziś otwieramy okażą się sukcesem – podsumowuje prezes LOT-u.
Polskie Linie Lotnicze LOT odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnieniu mieszkańcom regionu lepszych i większych możliwości biznesowych, a także tych turystycznych. Liczę, że uruchomienie nowych połączeń spowoduje, że rozwój nie tylko Podkarpacia, ale i regionów z nim sąsiadujących, nabierze jeszcze większego dynamizmu oraz pobudzi przedsiębiorczość i inwestycje w tej części kraju” – mówi Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Te dwa nowe połączenia z Rzeszowa to ogromne ułatwienie dla kilkudziesięciu tysięcy pasażerów, wyzwanie dla nas jako portu lotniczego, a jednocześnie wielki impuls do rozwoju i lotniska i regionu – mówił na spotkaniu z mediami  Michał Tabisz, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 
Na wszystkich trasach międzynarodowych LOT oferuje aż trzy klasy podróży: LOT Business, Premium Economy i Economy Class. Ruszyła sprzedaż biletów z Rzeszowa do Newark w promocyjnych cenach. Bilety do Tel Awiwu będą w sprzedaży od poniedziałku.
Bezpośrednie loty z Rzeszowa do Nowego Jorku odbywały się w latach 2007-2010. LOT przewoził pasażerów dwa razy tygodniu: w czwartki na lotnisko Newark, w niedziele na drugie nowojorskie lotnisko – JFK.
/UMWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here