Dom Pomocy Społecznej z Nowej Dęby ma nowy samochód

0

Nowy volkswagen transporter od minionego wtorku, 12 stycznia , służy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie. Samochód, który zastąpi wysłużonego fiata doblo można było kupić dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Auto przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych kosztowało ponad 150 tysięcy zł. Kwota pochodząca z PFRON to 80 tysięcy zł. Starostwo dołożyło 40 tysięcy, zaś DPS – 30 tysięcy.

Na uroczyste przekazanie samochodu do Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu przyjechał Maciej Szymański, szef podkarpackiego oddziału PFRON, który podkreślił, że warto się starać o dofinansowanie, bo Dom Pomocy Społecznej z Nowej Dęby zrobił to po raz pierwszy i od razu z pozytywnym skutkiem.

– Dzięki temu, że na terenie województwa podkarpackiego aktywne są placówki zajmujące się osobami niepełnoprawnymi, co roku jesteśmy w czołówce kraju jeśli chodzi o pieniądze, które są przeznaczane na wyrównywanie różnic pomiędzy regionami. Bardzo nas to cieszy, szczególnie dlatego, że te pieniądze idą prawie bezpośrednio do osób niepełnosprawnych – podkreślał szef podkarpackiego PFRON. – Trzeba jednak podkreślić, że to nie my je samodzielnie wydajemy, ale robimy to dlatego, że środowisko chce składać wnioski – dodał Maciej Szymański i podziękował za aktywność staroście Jerzemu Sudołowi i dyrektor DPS w Nowej Dębie, Agnieszce Markowicz.

Podziękowania dla szefa PFRON i starosty złożyła też Agnieszka Markowicz, która podkreśliła jak bardzo się cieszy, że mimo tego trudnego czasu, jakim był rok 2020, udało się zrealizować tę inwestycję. – To pierwsze auto odkąd pracuję w DPS, czyli od 20 lat, które zostało dofinansowane ze środków PFRON. To dla nas sukces. Mam nadzieję, że będzie nam służyło przez długie lata, ponieważ samochód, którym dotychczas się poruszaliśmy nie był dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Dodała też, że nowodębski DPS służy osobom przewlekle, somatycznie chorym. Jest w nim 52 pensjonariuszy, z czego średnio tylko 10 – 15 procent to osoby samodzielne.

Podziękowania dla dyrektora PFRON złożył także wicestarosta Jacek Rożek, który mówił, że wraz z całym zarządem powiatu poczuwa się do obowiązku, by dopingować swoje jednostki organizacyjne do składania wniosków o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, które same o swoje potrzeby nie zawsze potrafią zadbać.

W przekazaniu samochodu dla DPS wzięli udział również Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski, Wojciech Gruszka, członek Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego i Ewa Kędzierska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

/Powiat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here